کد خبر: 193887

جزئیات بازگشایی‌ها در ‌مناطق "زرد و آبی"

معاون وزیر بهداشت و سخنگوی این وزارتخانه در سفر به خراسان شمالی٬ گفت: بازگشایی‌ها فقط در مناطق ززد و آب انجام می‌شود و هرگونه تجمعی در سایر مناطق ممنوع بوده و با آن برخورد می‌شود.
اتاق خبر 24

سیما سادات لاری امروز در جمع خبرنگاران در خراسان شمالی با اشاره به توفیقات طرح شهید سلیمانی در رهگیری و درمان بیماران کرونایی و کاهش آمار کرونا٬ اظهار داشت: در این طرح به کمک تیم‌های مراقبتی رهگیری افراد مبتلا انجام شده و به ازای هر نفر 10 نفر دیگر را مورد رصد قرار می‌دهیم تا بیماران کرونایی شناسایی شوند.

وی افزود: افراد بسیجی با ملزم کردن بیماران برای قرنطینه و ایزوله کردن و تامین موارد مورد نیاز بیماران در قرنطینه٬ کمک‌های بسیار خوبی را برای کاهش آمار داشتند. ظرفیت نظارتی وزارت بهداشت با این طرح تا 3 برابر افزایش داشته است. در استان خراسان شمالی هم این طرح با تعامل بسیار خوبی در حال انجام است.

معاون فرهنگی وزیر بهداشت اظهار داشت: ایده‌آل ما این است که تست‌ها به حدی افزایش یابد که تعداد مبتلایان به 10 درصد برسد و افراد سالم بتوانند در جامعه فعالیت داشته باشند.

لاری گفت: باید درصد رعایت پروتکل‌ها در جامعه کاهش پیدا نکند و با طرح شهید سلیمانی این موضوع به خوبی مورد نظارت قرار می گیرد. طرح شهید سلیمانی اوج پختگی سیستم مراقبت بهداشتی جامعه است و ما در موارد بعدی اپیدمی‌ها نیز می‌توانیم با این تجربه بسیار موفق٬ به خوبی بیماری‌ها را رصد و درمان کنیم.

وی با بیان اینکه کرونا یک بیماری تنفسی است که جهش می یابد٬ تصریح کرد: کرونا تا کنون جهش‌های فراوانی داشته و 5 مورد کرونای انگلستان در کشور تایید شده است. در همه کشورهای اطراف هم وجود داشته است. با مراقبت‌ها می‌توانیم آمار مبتلایان را کاهش داده و مراقبت کنیم.

لاری ادامه داد: بازگشایی‌ها فقط در مناطق زرد و آبی انجام می‌شود و هرگونه تجمعی در سایر مناطق ممنوع بوده و با آن برخورد می‌شود. ساده‌انگاری پروتکل‌ها باعث افزایش و ورود به پیک چهارم خواهد شد. تردد ساعت 9 شب تا 4 صبح هم‌چنان در همه مناطق ممنوع است و باید مراقب عادی انگاری باشیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم