کد خبر: 193797

روحانی: اقدامات خوبی در زمینه تامین واکسن داخلی صورت گرفته

 رئیس جمهور گفت: اقدامات خوبی در زمینه تامین واکسن داخلی انجام می‌شود. ضمن اینکه واکسن خارجی مطمئن می‌خریم.
اتاق خبر 24

در هفته‌ی گذشته علیرغم اینکه در بسیاری از مناطق دنیا شاهد توسعه ویروس کرونا بودیم و مشکلات فراوانی در برخی کشورها مشاهده کردیم، با همکاری خوب مردم عزیزمان و مراعات پروتکل‌های بهداشتی روند این بیماری کاهشی بوده و آماری که امروز داده شد نشان می‌دهد با تلاشی که در آذرماه  انجام گرفت، شرایط بهتری داریم و بستری‌ها 80 درصد و فوتی‌ها نیز درصد کاهش یافته است. این رقم ارزشمندی است و البته هنوز به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم

وی افزود: همکاری مردم موجب شد که امروز وضعیت جدیدی هم اضافه به وضعیت‌های قرمز، نارنجی و زرد اضافه کنیم و این شرایط، وضعیت آبی بود. این وضعیت برای برای مناطق زردی است که تعداد بیماری‌های مثبت‌شان 2 نفر در 100 هزار نفر خواهد بود و شرایط نزولی دارند که تقریبا همه‌ی کسب‌وکارها در این منطقه فعالیت خود را انجام می‌دهند و کسب‌وکارها در مناطق زرد نیز با رعایت‌های شدید پروتکل‌ها ادامه می‌یابد.

رئیس‌جمهور با تأکید بر پایدارسازی شرایط موجود، تصریح کرد: خدای ناکرده نباید به شرایط سخت گذشته بازگردیم و باید اقدامات پیشگیرانه برای اینکه وارد موج چهارمِ این بیماری نشویم، مورد تأکید است. رعایت دقیق دستورالعمل‌ها در وسایل حمل و نقل، دورهمی‌ها و اجتماعات خیلی مهم است و ترددهایی که غیرضرور است نباید انجام بگیرد. البته در جلسه امروز نیز گله‌هایی نسبت به برخی اجتماعاتی بود که نمی‌بایست به آن‌صورت انجام می‌گرفت و تلاش ما بر این است که زحماتی که کشیده شده با خطر مواجه نشود.

روحانی گفت: ما برای اینکه در مبارزه با این بیامری موفق شویم باید مجموعه کارهایی را انجام دهیم که اگر هر کدام آسیب ببیند، با مشکل مواجه می‌شویم؛ باید استفاده از ماسک، عدم برگزاری دورهمی‌ها، عدم اجتماعات غیرضرور و فاصله‌ها باید با هم انجام بگیرد و هریک از این‌ها حلقه‌هایی است که مانع گسترش این ویروس می‌شود و اگر هر یک از این‌ها ضعیف شود، کل مدیریت را از بین می‌برد.

وی در ادامه بیان داشت: محدودیت‌های شدیدی که گاهاً ناچار به اِعمال می‌شویم، مشکلات فراوانی در زندگی، اقتصاد و فرهنگ جامعه ایجاد می‌کند ولی چاره‌ای نیست و باید با همکاری‌ها کاری کنیم که زمان محدودیت‌های شدید به حداقل ممکن برسد.

رئیس‌جمهور به مسئله واکسن کرونا پرداخت و اظهار داشت: واکسن کرونا امروزه یکی از مطالبات مردم است که واکسن سریع‌تر در اختیارشان قرار بگیرد؛ واکسنی که مورد اطمینان است و مرجع تشخیص آن نیز از وزارت بهداشت می‌باشد. در داخل اقدامات خوبی انجام گرفته و تلاش می‌کنیم در خارج هم واکسن خوبی بخریم و علیرغم محدودیت‌ها و مشکلات که بیش از 40 روز گرفتار نقل و انتقال پول بودیم و از موارد بسیار روشن جنایاتی که آمریکا علیه ملت ایران انجام داد، مسئله تهیه واکسن کرونا بود. آن‌ها مشکلاتی ایجاد کردند تا نتوانیم پول آن را جابجا کنیم تا بتوانیم در واکسن «کواکس» سهیم باشیم و وقتی که نوبت ما بشود، آن را وارد کنیم.

روحانی ادامه داد: دولت همه‌ی اقدامات لازم را انجام داده و آن‌جایی که می‌خواهیم واکسن مشترک بسازیم و چه در تولید واکسن داخلی و چه در خرید واکسن، هر جا ارز و ریالی نیاز بوده بدون مضایقه و با دست باز وارد شدیم و تأکید می‌کنم که برای ساخت و یا خرید واکسن هر ارز و ریالی نیاز باشد را بلافاصله و به هر قیمتی تأمین می‌کنیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم