کد خبر: 193789
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس:

ارز ترجیحی جز رانت و فساد رهاوردی نداشت

گروه استان‌ها ـ رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه ارز ترجیحی جز رانت و فساد رهاوردی نداشته است، گفت: دولت موافق ارز ۴۲۰۰ نهاده‌های دامی است.
اتاق خبر 24

سیدجواد ساداتی‌نژاد ضمن اشاره به موافقت مجلس نسبت به حذف ارز ترجیحی 4200 تومانی نهاده‌های دامی اظهار داشت: این موضوع در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است چراکه معتقد هستیم ارز 4200 تومانی به سبد و سفره خانوار نمی‌رسد.

وی با بیان اینکه ارز 4200 تومانی فساد و رانت را در کشور ترویج می‌دهد، افزود: تقریبا از مبلغ بیش از 150هزار میلیارد تومان تفاوت یارانه ارز ترجیحی با عادی در نهاده‌های دامی عملا در سفره خانوارهای ایرانی مشاهده نمی‌شود و اعتقاد داریم به جای اختصاص یارانه به واردکننده که قابل کنترل نیست این یارانه به تولید و انتهای زنجیره داده شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان این یارانه می‌تواند به محصول ذبح شده در کشتارگاه تخصیص پیدا کند، ابراز داشت: یک روش دیگر برای مهار قیمت و کنترل آن تخصیص این یارانه به مردم است و تحت عنوان کوپن الکتریکی و یا واریز به حساب شهروندان صورت پذیرد.

وی با بیان اینکه بر اساس آنچه که در کمیسیون تلفیق تصویب و پیش‌بینی شده است مسیر پیموده می‌شود، گفت: امیدواریم با این روند حوزه معیشت مردم ساماندهی و وضعیت بهتری را دارد و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی برای بهبود وضعیت معیشتی مردم تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند.

ساداتی‌نژاد در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به آلودگی هوا تصریح کرد: میزان گوگرد و مازوت هوا در وضعیت نامناسبی قرار ندارد و مقرر شده است مثل کاری که در بنزین صورت پذیرفته و میزان گوگرد آن کاهش پیدا کرد در حوزه گازوئیل نیز توسط شرکت‌های دانش بنیان این اقدام صورت پذیرد.

وی با بیان اینکه مقرر شده درجه حرارت ادارات کشور کاهش پیدا کند، تأکید کرد: در حوزه اسقاط موتورسیکلت‌های از رده خارج نیز بر اساس قانون انجام نشده است به نحوی که مقرر بوده به ازای هر موتورسیکلت کاربراتوری اسقاطی یک موتورسیکلت پلاک شود در حالی که به ازای هر خودروی اسقاطی هفت موتورسیکلت پلاک شده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و مابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مقرر شده است به ازای هر موتورسیکلت اسقاطی یک موتورسیکلت پلاک شود، افزود: دستگاه‌هایی که قانون هوای پاک را رعایت نکنند برابر قانون با آنان برخورد شده و به قوه قضائیه معرفی می شوند.

منبع: خبرگزاری تسنیم