کد خبر: 193776

دولت آمریکا در حال بررسی گزینه عزل ترامپ

اعضای کابینه «دونالد ترامپ»در حال بررسی این گزینه هستند که با استناد به اصلاحیه بیست و پنجم قانون اساسی «دونالد ترامپ» را از مقام خود عزل کنند.
اتاق خبر 24

به نقل از اسپوتنیک، شبکه سی بی اس آمریکا روز چهارشنبه به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که اعضای کابینه «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این کشور در حال بررسی این گزینه هستند که با استناد به اصلاحیه ۲۵ اُم قانون اساسی آمریکا رئیس جمهور کنونی این کشور را از قدرت خلع کنند.

طبق این گزارش، آنها هنوز به طور رسمی پیشنهاد خود را به «مایک پنس» معاون رئیس جمهور ارائه نکرده‌اند؛ مقامی که اصلاحیه مزبور وی را در دو هفته پایانی به عنوان رئیس جمهور آمریکا معرفی خواهد کرد.

برخی اخبار نیز حاکی از آن است که شماری از جمهوری‌خواهانی که پیشتر از پیشنهاد ترامپ برای لغو نتایج انتخابات سوم نوامبر پشتیبانی کرده بودند، در پی وقایع تکان دهنده روز چهارشنبه در ساختمان کنگره تصمیم گرفته‌اند از تأیید پیروزی «جو بایدن» در این انتخابات حمایت کنند.

گفتنی است اوایل روز چهارشنبه در حالی که کنگره آمریکا مراسم تأیید پیروزی «جو بایدن» رئیس جمهور آینده این کشور را برگزار می‌کرد، گروهی از معترضان به نتایج انتخابات سوم نوامبر که به دعوت دونالد ترامپ در محوطه ساختمان کنگره تجمع کرده بودند، به داخل ساختمان یورش برده و علاوه بر تخریب اموال صحن کنگره را تصرف کردند.

این تجمع اعتراضی گسترده پس از آن آغاز شد که ترامپ در یک سخنرانی وعده داد که هرگز شکست در انتخابات ۲۰۲۰ را قبول نمی‌کند و از جمعیت معترضان خواست تا به مبارزه ادامه دهند.

هم اکنون در بخش کلمبیا حکومت نظامی برقرار است و نهادهای مجری قانون در حال دور کردن معترضان از مناطق پیرامونی کنگره هستند.

تاکنون دست کم ۱۳ نفر دستگیر و دهها سلاح ضبط شده‌اند. یک زن نیز در جریان درگیری میان شورشیان و نیروهای پلیس کنگره به ضرب گلوله کشته شد.

شایان ذکر است که در ساعات اولیه چهارشنبه شب به وقت آمریکا پس از آنکه مقامات امنیتی از تأمین امنیت ساختمان کنگره خبر دادند، کنگره نشست خود را پس از شش ساعت وقفه از سرگرفت.

منبع: خبرگزاری مهر