کد خبر: 193528

قالیباف: بودجه ۱۴۰۰ نیاز به اصلاحات اساسی دارد

 رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه بودجه ۱۴۰۰ نیاز به اصلاحات اساسی دارد چرا که کسری تراز عملیاتی لایحه بودجه نسبت به بودجه سال قبل ۱۱۷ درصد رشد داشته است و هزینه‌ها ۴۷ درصد افزایش پیدا کرده، در حالی که درآمدها حدود ۱۰ درصد افزایش یافته است.
اتاق خبر 24

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز قوه مقننه و در نطق پیش از دستور طی سخنانی اظهار داشت: ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) فرا رسیده و ملت ایران در عزاداری‌های گذشته، ارادت قلبی خود به خاندان عصمت و طهارت را نشان داده‌اند؛ این روزها نیز همان‌طور که مراجع عظام تقلید تاکید کرده‌اند، لازم است اقامۀ عزای حضرت فاطمۀ زهرا(س) با شکوه و با رعایت پروتکل‌ها انجام شود.

وی افزود: همانگونه که در سال‌های دفاع مقدس، رمز بسیاری از پیروزی‌های ملت ما "یا فاطمۀ زهرا (س)" بود، امروز نیز دست به دعا برمی‌داریم و از ایشان، عبور از سختی‌های ناشی از همه‌گیری کرونا و باز شدن گره‌های معیشتی را می‌خواهیم.  علاوه بر این ایام عزاداری امسال، فرصت خوبی برای بزرگداشت مقام مرد میدان، عاشق واقعی خاندان اهل بیت(ع) و خادم مخلص حضرت فاطمه زهرا(س)، شهید حاج قاسم سلیمانی است که با باور واقعی و قلبی، به گره‌گشا بودن عنایات این خاندان، عمر خود را وقف دفاع از مقام انسانیت و تامین امنیت و رفاه و آسایش مردم کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: در خصوص موضوع همه‌گیری کرونا لازم است که گفته شود اولویت و تأکید اصلی ما، بر روی سلامت مردم و رفع هرچه سریع‌تر مشکلات و محدودیت‌هاست؛ هر مسیری که ما را سریع‌تر و مطمئن تر به هدف رفع دغدغه‌های مردم در خصوص کرونا برساند، باید در دستورکار قرار گیرد.

قالیباف ادامه داد: مردم عزیز ما مطمئن باشند که مجلس در این موضوع با استفاده از توان کارشناسی متخصصان، برای تامین مالی تولید واکسن داخلی و یا خرید و وارد کردن واکسن، با دولت همکاری لازم را خواهد کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه مهمترین موضوع این روزها مسئله بررسی لایحه بودجه سال آینده است، خاطر نشان کرد:  بودجه مهمترین سند حکمرانی سالانه کشور است که هم جهت‌گیری‌های کلان و اساسی اقتصادی در آن نمود پیدا می‌کند و هم در زندگی جاری مردم تاثیر ملموس می‌گذارد. معتقدیم لایحه بودجه 1400 نیاز به اصلاحات اساسی دارد چرا که کسری تراز عملیاتی لایحه بودجه نسبت به بودجه سال قبل 117 درصد رشد داشته است و هزینه‌ها 47 درصد افزایش پیدا کرده، در حالی که درآمدها حدود 10 درصد افزایش یافته است. کشور ما فرصت‌هایی همچون حدود 3 هزار هزار میلیارد تومان نقدینگی،  اموال املاک و دارایی‌های دولتی، معادن و منابع طبیعی بی‌شماری، سرمایه انسانی و دانش تخصصی بسیاری دارد. چنین کشوری می‌تواند حتی در همین بودجه، کسری تراز عملیاتی‌اش را کاهش دهد.

رئیس مجلس اظهار داشت: وابستگی بودجه به نفت باید به حداقل و بلکه به صفر برسد و منابع نفتی نباید صرف هزینه‌های جاری کشور شود.  پیشران‌هایی که تولید و اشتغال را رونق می‌دهند باید از این منبع تامین شوند و دولت منابع پایدار ایجاد کند، منابعی که به معیشت و به کسب و کار مردم و به تولید کشور لطمه نزند، منابعی که شکاف طبقاتی را کاهش و عدالت اجتماعی را گسترش دهد. همانطور که رهبری معظم انقلاب اسلامی در جلسه اخیر شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی فرمودند این راهکارها وجود دارد و کارشناسان آنها را پیشنهاد داده‌اند. امیدواریم نخبگان و صاحب‌نظران در این ایام، مجلس و دولت را با نظرات کارشناسی خود همراهی کنند. 

قالیباف گفت: این سند مهمترین موضوع تبادل نظر و گفتگو میان جامعه نخبگانی کشور، دولت و مجلس است و جامعه هم باید آگاه باشد که این سند چه تاثیری در زندگی آنها می‌گذارد و چرا همه کارشناسان اذعان دارند که ریشه همه مشکلات اقتصادی کشور در کسری بودجه و شیوه تامین و جبران این کسری بودجه است.

وی عنوان کرد: مردم باید بدانند که شیوه نادرست جبران کسری بودجه، چگونه در زندگی آنها موثر خواهد بود و سفره آنها را کوچک‌تر خواهد کرد و به تورم دامن می‌زند. باید در فرهنگ عمومی به‌تدریج نهادینه شود که درآمد بی‌کار و تلاش، چه اختلالی در اقتصاد کشور ایجاد می‌کند و چگونه باعث افزایش قیمت‌ها و گسترش بیکاری و تورم می‌شود تا بتوان دولت را به سمت استفاده از درآمد با کار و تلاش متقاعد کرد. باید در سند بودجه کشور این راهکارها با توافق مجلس و دولت لحاظ شود تا از تورم بیشتر، از بیکاری بیشتر، از شکاف طبقاتی بیشتر، و از فشار مضاعف بر معیشت مردم به ویژه اقشار کم‌درآمد جلوگیری کرد. نیاز به همت به جدیت و به شجاعت در تصمیم‌گیری و اجرا داریم تا آشفتگی‌های سند مالی بودجه را باید تا حد امکان برطرف کنیم و انضباط در نظام بودجه‌ریزی را اولویت بدانیم.

رئیس مجلس تصریح کرد: همکاران من در کمیسیون تلفیق بودجه تلاش خواهند کرد لایحه بودجه سال آینده را در منابع، مصارف و بخش انضباط مالی، به دقت بررسی کنند. صلاح اقتصاد کشور، در گرو اصلاح، تنظیم و تصویب هوشمندانه لایحه بودجه کل کشور است. امیدواریم با بهره‌گیری از  رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و تلاش همکاران در مجلس شورای اسلامی و همراهی دولت بتوانیم بهترین تصمیم را به نفع مردم و کشور بگیریم.

منبع: خبرگزاری تسنیم