کد خبر: 193516

سه ویژگی رئیس دولت جوان حزب‌اللهی

محمد ایمانی، فعال رسانه‌ای درباره ویژگی رئیس‌جمهور آینده در کانال تلگرامی خود نوشت: مجادله راه انداختن، یا متوقف شدن در "سن و سال" نامزد جریان حزب اللهی درست به نظر نمی رسد و احتمالا مخاطب را از منطوق اصلی بیانات رهبر انقلاب درباره "دولت جوان حزب اللهی" منحرف می سازد. ایشان دست کم سه بار درباره مدیریت جوان حزب اللهی سخن گفته اند.
اتاق خبر 24

محمد ایمانی، فعال رسانه‌ای درباره ویژگی رئیس‌جمهور آینده در کانال تلگرامی خود نوشت: مجادله راه انداختن، یا متوقف شدن در "سن و سال" نامزد جریان حزب اللهی درست به نظر نمی رسد و احتمالا مخاطب را از منطوق اصلی بیانات رهبر انقلاب درباره "دولت جوان حزب اللهی" منحرف می سازد. ایشان دست کم سه بار درباره مدیریت جوان حزب اللهی سخن گفته اند.

ایشان، اول خرداد 98 در تبیین ضرورت های گام دوم انقلاب گفتند "ما یک حرکت عمومی لازم داریم برای رسیدن به چشم انداز. این حرکت طبعاً با محوریت جوان متعهد انجام می‌شود. جوان هم لزوماً ۲۲ و ۲۵ ساله نیست. منظورم این است که ۳۵ ساله‌ها و ۴۰ ساله‌ها هم جوانند. اینها می‌ توانند در نظام مدیریت کشور، تحول عظیم ایجاد کنند".

حضرت آیت الله خامنه ای همچنین ۱۳۹۹/۰۲/۲۸ خطاب به جوانان دانشجو گفتند:

"اگر چنانچه ان‌ شاء الله شما جوانها زمینه را برای روی کار آوردن یک دولت جوان و حزب‌ اللهی آماده کنید، بنده معتقدم که بسیاری از این نگرانی‌ های شما و غصّه‌های شما پایان خواهد پذیرفت.

مکرر گفته‌ام که به دولت جوان و حزب‌ اللهی معتقد و امیدوارم. اما معنای این حرف صرفاً این نیست که یک جوان ۳۲ ساله -من باب مثال- رئیس‌ دولت باشد بلکه معنای دولت جوان و حزب‌اللهی، یک دولت پای کار، آماده و با نشاط  و در سنینِ کار و تلاش است که علاج مشکلات است و می‌ تواند کشور را از راه‌ های دشوار عبور دهد.

برخی در سنین بالا نیز به معنایی جوان و پر تلاش و با نشاط هستند، مانند شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی که بیشتر از ۶۰ سال داشت؛ اما اگر شهید نمی‌ شد، او را تا ده سال دیگر نیز در همان مسئولیت حفظ می‌ کردم".

ایشان آخرین بار، مطابق آنچه در مستند غیر رسمی پخش شد، درباره انتقاد از عدم رعایت جوانگرایی فرمودند:

 "برای اینکه جوان‌های مورد نظر شما مسئولیت‌های مدیریتی قابل توجه را، حالا نمی‌گویم حتما وزارت، چون مدیران رده‌های میانی زیادی هستند که می‌توانند فعال باشند، {برای اینکه} جوان‌ها این مدیریت‌ها را به عهده بگیرند راهش این است که دولت به وسیله یک جوان تشکیل بشود.

نمی‌گویم حالا جوان بیست‌ و پنج ساله رئیس‌جمهوری بشود من باب مثال؛ و واقعا آدم متعهدی باشد. این طبعا افرادی را که انتخاب می‌کند که از بین جوان‌ها خواهد بود. کلید کار این است و الّا با توصیه و با اینها خیلی صورت نمی‌گیرد، مشکل است.

حالا مقایسه با اول انقلاب هم یک قدری مقایسه ناقصی است، یعنی اول انقلاب آدم‌هایی که بتوانند کارها را به عهده بگیرند و تجربه داشته باشند واقعا نبودند، الان هستند. پیرمرد هم نیست اما جوان سی و چند ساله و ۴۰ ساله هم نیست.

این را وقتی داریم نمی‌شود، یعنی مصلحت نیست، درست نیست که ما این آدم را در رأس کار نگذاریم و از امکان کارش و از تجربه‌اش و از توانایی‌اش استفاده نکنیم. ان‌شاءالله که برویم به سمت اینکه جوان‌ها را در رأس کارها قرار بدهیم. دل‌مان می‌خواهد این بشود.".

از مجموع این بیانات چنین بر می آید که جوان و حزب اللهی شدن مدیریت دولت، انتظار و اولویت مد نظر رهبری است. در عین حال، این جوانی بیش از آن که به سن و سال برگردد، به داشتن نشاط کار، پر تلاش بودن، و روحیه تغییر طلبی انقلابی بر می گردد.

در عین حال ایشان، "تجربه داشتن" را یک ضرورت کلان مدیریتی می دانند که به طریق اولی برای ریاست جمهوری، ضرورت مضاعف است؛ چرا که رئیس جمهور نفر دوم ساختار نظام است. حتی تصریح می کنند "چنین آدمی [بالای چهل سال و دارای تجربه] را مصلحت نیست که آدم را در راس کار نگذاریم".

بنابراین، رئیس دولت جوان حزب اللهی، کسی باید باشد که هم  دارای نشاط کار باشد، هم معتقد به تغییر انقلابی، و هم دارای تجربه برای موفقیت در تراز ریاست جمهوری. او می تواند چهل ساله باشد؛ یا هم سن شهید سلیمانی که هنگام شهادت ۶۴ ساله بود.

تجربه و پختگی کار در جایگاه دوم نظام، و نشاط جوانی و در کنار هم مهم است. او باید بتواند یک تیم هماهنگ و همدل را دور هم گرد آورد که افق نگاه بلند شان، تدارک گام دوم انقلاب است. چنین تیمی است که می تواند شعار دولت جوان حزب اللهی را محقق سازد.