کد خبر: 193507

روحانی: هنوز در شرایط عادی نیستیم

 رئیس جمهور گفت: هنوز در شرایط عادی نیستیم و در شرایط کرونا قرار داریم و باید رعایت کنیم.
اتاق خبر 24

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز(شنبه 6 دی) ستاد ملی مقابله با کرونا طی سخنانی اظهار داشت: امروز در کشور منطقه‌ای با وضعیت قرمز و تقریبا منطقه‌ای با رنگ وضعیت نارنجی نداریم.

وی ضمن تشکر از مردم بخاطر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در شب یلدا، برای اینکه شب یلدا تأثیری بر روند بیماری نداشته باشد، ابراز امیدواری کرد.

رئیس جمهور گفت: اکنون شرایط نسبتا مناسبی نسبت به آن‌چه پیش بینی می‌شد داریم و البته شرایط امروز مطلوب نیست و حنی حدود 130 مورد فوتی در روز هم خیلی زیاد است و امیدواریم و باید تلاش کنیم که شاهد به تعداد فوتی‌هایی زیر 100 برسیم و جتی به شرایط برسیم که طی یک هفته فوتی و حتی بستری هم نداشته باشیم.

روحانی با تأکید اهمیت مسئله پایدار ماندن وضعیت کنترل شده، اظهار داشت: تلاش عظیمی صورت گرفته تا این وضعیت به دست آمده و در مقایسه‌ی ایران با کشورهای پیشرفته می‌بینیم که کارکرد همه‌ی عوامل تأثیرگذار و در صدرِ آن‌ها کادر درمان، اهمیت ویژه‌ای دارد و باید بتوانیم این شرایطط را پیدار نگه داریم. شاهد جهش این ویروس در برخی کشورهای اروپایی و خصوصا در انگلیس هستیم و این ویروس از انگلیس هم عبور کرده و به دیگر کشورهای اروپایی نیز سرایت یافته است. باید برای ورود مسافرانی که از این مناطق وارد کشور می‌شوند، مراقبت کنیم تا مردم و جامعه ما را گرفتار نکند.

وی خاطر نشان کرد: ما باید به مسئله عدم تجمع توجه داشته باشیم؛ مسئله استفاده از ماسک در جامعه‌ی ما به‌عنوان یک امر «معروف» درآمده و به آن عمل می‌شود و فاصله‌ها نیز تا حدی و هم‌چنین شب‌نشینی‌ها نیز مورد مراعات قرار می‌گیرد ولی تجمعات به مناسبت‌های دینی، ملی و یا مسائل مهم در کشور باید رعایت شود. باید این مسئله را در نظر بگیریم که ما در شرایط عادی نیستیم و در شرایط کرونایی هستیم و باید مراقبت کنیم؛ خصوصا ایامی که مخصوص به شهادت حضرت صدیقه کبری(س) هست و مردم ما نسبت به خاندان رسالت عشق می‌ورزند و حق آن‌هاست اما مراعات پروتکل‌های بهداشتی وظیفه‌ی شرعی و ملی ماست و آن پیشوایان بزرگوار نیز همین را از ما می‌خواهند.

رئیس‌جمهور در ادامه به مسئله واکسن کرونا پرداخت و گفت: معمولا رسانه‌های ضدایرانی هر روز یک بهانه می‌یابند و خیلی هم پررو هستند و بر آن بهانه‌شان تمرکز می‌کنند؛ البته مردم هم می‌فهمند که آن‌ها دروغ گفتند و واقعیت را «پُشت و رو» کردند. آن‌ها مدت‌ها به این مسئله پرداختند که "همه‌ی دنیا به واکسن دست یافته و چرا ایران عقب است؟" و بعد هم به مشکلات پرداختند. مردم عزیز ما توجه کنند واکسن از روزها و ماه‌های  اولیه یکی از مسائل مورد نظر ما بود و اینکه شرکت‌های دانش بنیان از روزهای اولیه تلاش می‌کنند نیز بر مبنای همین تأکید بود که ما باید خودمان دنبال ساخت واکسن برویم و هم‌زمان هم دنبال خرید رفتیم و ممکن است ما مثلا 2 ماه دیرتر به آن برسیم و اگر واکسن مطمئنی بود، بتوانیم آن را خریداری کنیم. تبلیغاتی که انجام می‌گیرد نادرست و نارواست.

روحانی افزود: بله؛ ایران به‌دنبال واکسن داخلی است و بر آن هم تأکید دارد و ما در این‌زمینه به مقصد می‌رسیم ولی همزمان برای خرید واکسن هم تلاش کردیم. حتما آمریکایی‌ها برای ما مشکل درست کردند و کسی تردید نکند، نه‌تنها در مسئله دارو و مواد غذایی؛ بلکه موردی را پیدا نمی‌کنید که ما بخواهیم از خارج کشور خریدی انجام دهیم و آثار خباثت آمریکایی‌ها در آن مشاهده نشود. ما پول را آماده کردیم تا واکسن را از «کواکس» بخریم و گفتند"باید آمریکا اجازه‌ی رسمی بدهد" و آمریکایی‌ها این‌قدر مردم و حتی سازمان بهداشت جهانی را ترسانده‌اند. ما خواستیم پول از کشوری منتقل کنیم و «اوفَک» هم گفته بود مشکل ندارد و بعد گفتند باید اول پول به بانک آمریکایی برود و بعد منتقل شود؛ چه کسی به شما اعتماد می‌کند؟ شما به دزدی معروف هستید.

وی اضافه کرد: من در نامه‌ای به بانک مرکزی راه‌هایی برای انتقال پول را بیان کردم و آن‌ها نگذاشتند که این‌کار انجام شود؛ مردم فکر نکنند که ما مشکل نداریم و اینکه مقام معظم رهبری فرمودند "تحریم را بی‌اثر کنید"؛ ما لحظه‌به‌لحظه این‌کار را می‌کنیم و هر وقت که کالایی از کشور صادر و یا وارد می‌شود و هر لحظه که پولی وارد کشور می‌شود بدانید که ساعت‌ها جنگیده شده تا تحریم را بی‌اثر کنیم و این‌کار از سال 97 تا الان انجام می‌گیرد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: اقدامت لازم برای تأمین اعتبار و انتقال پول انجام شده و هرکجا که غیر از کواکس، اگر واکسن مورد اعتمادی باشد ما حتما خریداری می‌کنیم. البته آماده نیستیم که مردم کشور ما دوره‌ی آزمایشی یک واکسنِ غیر معتبر را بگذرانند؛ یک شرکتی یک واکسن درست کرده و می‌خواهد دوره تست را بگذراند و می‌خواهند در برخی کشورها بفرستد و تست کند، ما این‌کار را انجام نمی‌دهیم. هرکجا شرکت و واکسن معتبری باشد، وسیله حمل و نقل و نگهداری آن را داریم و حتی نگهداری حتی در دمای زیر 4، 10 و 80 درجه هم باشد، مشکل نداریم؛ در خرید مشکل داریم ولی از آن عبور می‌کنیم.

روحانی با طرح این سوال که گاهی می‌گویند آیا تحریم برای واکسن مشکل ایجاد کرده یا نه؟، تصریح کرد: بله؛ برای دارو و برای هرچیزی مشکل درست کرده ولی ما روزانه از آن عبور کرده و تحریم را بی‌اثر می‌کنیم. به بقیه کار نداریم که می‌گویند «FATF» موثر است یا نه؛ دولت 4 لایحه دارد و دو مورد از آن تصویب شده و دو لایحه باقی‌مانده که هم دولت و هم مجلس آن‌را تصویب کردند و در مسیر است و دل‌مان می‌خواهد آن دو تصویب شود و «FATF» مقوله دیگری است و در محل خودش باید بحث شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: وزارت بهداشت و آقای دکتر نمکی مراقبت کنند روزی که واکسن را خریدیم و وارد کشور شد، آن‌روز به‌دقت به مردم گزارش داده شود که چه میزان واکسن وارد و به چه افرادی تزریق شده است؛ آن‌وقت بازی دیگری شروع می‌شود که می‌گویند به برخی تزریق شد و برخی تزریق نکردند و واکسن به بازار آزاد و غیره رسید. وزارت بهداشت همان‌طور که برای واکسن برنامه دارد؛ اولویت‌های واکسیناسیون مشخص است و افراد دارای بیماری زمینه‌ای، افراد با سن بالا و کادر درمانی در اولویت هستند و باید دقیق مشخص شود و روزانه به مردم کاملا توضیح داده شود؛ چون دشمنان ما هر روز دنبال این هستند تا بهانه‌ای پیدا کرده و سوءاستفاده کنند.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: یکی از مسائل مهم، فصل زمستان و مسئله وارونگی هواست که می‌تواند موثر باشد و ذرات معلق می‌تواند در نقل و انتقال موثر باشد و این ذرات می‌تواند در سیستم ایمنی بدن تأثیرِ سوء بگذارد. برای ما مهم است که به آلودگی هوا حساس باشیم و در این‌باره قانون داریم و  برخی موارد در این‌باره در جلسه تصویب شد که مقررات دقیق اجرا شود.

روحانی با بیان اینکه همه می‌دانیم که پاندمی کرونا یک بیماری عادی نبود و نیست، عنوان کرد: این بیماری است که در تمام ابعاد مختلف زندگی مردم تأثیر گذاشت؛ برای کاهش آثار سوء این بیماری و کنترل وضعیت نیاز به همکاری و هماهنگی همه‌جانبه دارد و ما خوشحالیم که نیروهای مسلح، بسیج، سپاه، هلال احمر، نیروی انتظامی، صدا و سیما، قوای سه‌گانه، قرارگاه عملیاتی ستاد و کادر درمان تلاش می‌کنند و از محله تا خیابان و شب و روز تلاش می‌شود و این هماهنگی، همکاری و یک‌صدایی ما را به نتیجه می‌رساند.

وی افزود: بخش اقتصادی و سایر بخش‌ها تلاش می‌کنند که بتوانیم هم معیشت و هم زندگی و نیازهای ضروری مردم را تأمین کنیم و شرکت‌های دانش‌بنیان کشور درباره نیازهایی که در بخش درمان داریم، تلاش می‌کنند.

رئیس‌جمهور گفت: بخشی از سبک زندگی که بر اثر این بیماری تغییر کرده، دائمی خواهد بود و بخشی از آن، از بین می‌رود؛ این بیماری موجب شد مردم توجه ویژه‌ای به بهداشت داشته باشند و این مسئله باقی می‌ماند. این بیماری موجب شد که به فضای دیجیتال توجه بیشتری داشته باشیم و این دائمی است و می‌ماند و باید دولت الکترونیک گسترش یابد و خدمات تا حد امکان به‌صورت غیرحضوری ارائه شود.

روحانی با اشاره به اینکه متأسفانه این ویروس ضعیف نشده که بگوییم در حال از بین رفتن است و این ویروس وجود دارد هست و گاها هم جهش‌هایی پیدا کرده، تصریح کرد: باید تلاش کنیم که مسیر ابتلا و فوت نزولی بشود ولی این نباید تبدیل به عادی‌انگاری شود؛ اگر به‌محض اینکه شرایط کمی آرام می‌شود مراعات‌ها را کنار بگذاریم، دو هفته بعد دوباره شرایط سخت خواهد شد و باید مراعات‌ها ادامه یابد.

وی گفت: این روزها بحث می‌شود که آیا ویروس جهش یافته کرونا در اروپا، وارد کشور ما شده؟ و آیا می‌شود؟؛ از مردم خواهش می‌کنم که باید تلاش کنیم تا نگذاریم وارد کشور ما شود و اگر هم وارد شد، راه درمان همانی است که تا الان انجام می‌دادیم و برای آن ویروس نیز همین مراعات‌ها باید انجام بگیرد.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: امید به آینده باید تقویت شود و نباید مردم را مأیوس و ناامید کنیم؛ بشر بر این ویروس پیروز می‌شود و واکسن مطمئن می‌آید و از این شرایط عبور می‌کنیم؛ ممکن است سه و یا شش ماه دیگر و کمتر و بیشتر باشد. باید امید داشته باشیم که به واکسن داخلی ویا خارجی می‌رسیم.

روحانی در پایان با تاکید بر اهمیت افزایش فعالیت‌های اقتصادی، کار و تولید، بیان داشت: مسئله آموزش در فضای مجازی انجام می‌گیرد و ممکن است شرایطی باشد که در آینده آمورش ما حضوری باشد ولی الان امکان‌پذیر نیست. باید تولید ادامه یابد و بهداشت و درمان از لحاظ تجهیزات، استخدام پرستاران و حل مشکلات کادر درمانی تقویت می‌شوند. تقویت کادر درمان و فعالیت‌های اقتصادی باید به‌عنوان دو اصل مهم مد نظر باشد تا به سلامت از این ایام سخت عبور کنیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم