کد خبر: 193484

آنچه در کانادا پنهان است و نمی‌بینیم

سیستم بهداشت و درمان کانادا یکی از سیستم‌هایی است که مدت زمانی طولانی را برای درمان بیماران هدر می‌دهد؛ بیماران کانادایی در سال ۲۰۲۰ به طور میانگین ۲۲.۶ هفته برای درمان، انتظار کشیده‌اند.
اتاق خبر 24

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و دانش متخصصان پزشکی و بهداشتی، تشخیص و درمان سریع بیماران جزئی از نظام پزشکی کشورها شده است. بسیاری از کشورها با استفاده از تکنولوژی و تخصص پزشکان خود سعی دارند با درمان سریع بیماران، جان آنها را از خطر احتمالی نجات دهند. اما در این بین هستند کشورهایی که با وجود توسعه‌یافتگی هنوز در درمان بیماران خود تعلل می‌کنند.

یکی از کشورهایی که در جهان بیشترین میزان تعلل در درمان بیماران خود را دارد، کشور کانادا است؛ این کشور با تمام ادعای توسعه‌یافتگی خود همچنان توانایی درمان سریع بیماران را ندارد؛ به نوعی به گفته بیماران کانادایی، انتظار برای درمان به یکی از خصوصیات بارز سیستم مراقبت‌های بهداشتی کانادا تبدیل شده است.

در این رابطه نیز "موسسه فرازر" (موسسه خصوصی برای نشان دادن نقاط ضعف سیستم بهداشت و درمان کانادا) طی دو دهه به منظور ثبت صف‌های مراجعه به متخصصان و اقدامات تشخیصی و جراحی در کشور کانادا نظرسنجی‌هایی به عمل آورده است.

گزارشی که این موسسه در سال 2020 منتشر کرده، نشان می‌دهد به طور کلی زمان انتظار برای درمان‌های پزشکی نسبت به سال 2019 افزایش یافته است؛ پزشکان متخصص مورد بررسی، متوسط ​​زمان انتظار بین مراجعه از یک پزشک عمومی و دریافت درمان را 22.6 هفته گزارش می‌کنند! این درحالی است که زمان انتظار در سال 2019، 20.9 هفته بوده است.

طبق بررسی فرازر مدت زمان 22 هفته‌ای، طولانی ترین زمان انتظار برای دریافت درمان در  دو دهه گذشته در کشور کانادا است؛ این زمان انتظار در سال 1993، 9.3 هفته بوده است که نسبت به سال 2020، 143 درصد افزایش پیدا کرده است.

در کل مدت انتظار برای درمان در استان‌های مختلف کانادا و همچنین نوع بیماری افراد نیز متنوع است؛ استان "اونتاریو"، در سال 2020 با 13.4 هفته کمترین مدت انتظار و جزیره "پرنس ادوارد" با 45.6 هفته، بیشترین زمان انتظار برای دریافت درمان را دارند.

در نوع بیماری نیز این مدت انتظار متفاوت است؛ به عنوان مثال بیمارانی که دچار بیماری‌های مربوط به چشم شده‌اند، 34.1 هفته و بیمارانی که احتیاج به آنکولوژی پزشکی دارند، 4.3 هفته برای درمان خود منتظر می‌مانند.

13991004132058122218753210.jpg

به طور کلی بر اساس نتایج تحقیقات، زمان انتظاری که بیماران کانادایی با آن روبه‌رو هستند را می‌توان به دو بخش متوالی تقسیم کرد:

1. از مراجعه به پزشک عمومی تا مشاوره با یک متخصص: زمان انتظار در این بخش از 10.1 هفته در سال 2019 با 10.5 هفته در سال 2020 افزایش پیدا کرده است؛ این زمان انتظار 183 درصد بیشتر از مدت زمان انتظار در سال 1993 (3.7 هفته) در کشور کانادا است. کمترین میزان انتظار برای مشاوره با یک متخصص در استان کبک با 9.7 هفته و بیشترین مدت انتظار در جزیره پرنس ادوارد با 27.2 هفته است.

2. از مشاوره با یک متخصص تا نقطه‌ای که بیمار تحت درمان قرار می‌گیرد: زمان انتظار در این بخش از 10.8 هفته در سال 2019 به 12.1 هفته در سال جاری افزایش یافته است؛ این زمان انتظار 116 درصد بیشتر از سال 1993 است که 5.6 هفته بود و 4.3 هفته بیشتر از آنچه پزشکان از نظر بالینی "معقول" می‌دانند. کمترین انتظار بیمار برای درمان در "انتاریو" 7.8 هفته است و طولانی ترین انتظار در "نوا اسکوشیا" با 30.1 هفته است.

طبق تخمین موسسه فرازر، در کل 10 استان کشور کانادا تعداد بیمارانی که برای دریافت درمان در سال 2020 منتظر مانده‌اند، یک‌میلیون و 224 هزار و 198 نفر است؛ این بدان معنی است با فرض اینکه هر فرد فقط برای یک روش منتظر بماند، 3.2 درصد از کانادایی‌ها در سال 2020، هفته‌ها برای درمان منتظر مانده‌اند.

تحقیقات بارها نشان داده است زمان انتظار برای درمان پزشکی ضروری است؛ زمان انتظار می‌تواند عواقب جدی مانند افزایش درد، رنج و شکست‌های روحی به همراه داشته باشد. در موارد خاص نیز می‌تواند منجر به نتایج پزشکی ضعیف تری شوند مانند تبدیل بیماری‌ها یا آسیب‌های بالقوه برگشت پذیر به شرایط مزمن، غیرقابل برگشت و حتی معلولیت‌های دائمی شود!

در بسیاری از موارد نیز بیماران مجبور می‌‌شوند از دستمزد خود صرفنظر کرده و بیشتر درآمد خود را برای انتظار درمان هزینه کنند که در نتیجه هزینه اقتصادی گزافی برای خود افراد و خانواده‌ی آن‌ها به وجود می‌آید.

نتایج تحقیقات و نظرسنجی‌های انجام شده در این کشور نشان می‌دهند با وجود استراتژی‌های استانی برای کاهش زمان انتظار و هزینه‌های بهداشت و درمان، بیماران در کانادا برای دریافت درمان‌های پزشکی ضروری بیش از حد انتظار می‌کشند.

منبع: خبرگزاری تسنیم