کد خبر: 193403

روحانی: شب یلدا دور همدیگر جمع نشویم تا کم نشویم

 رئیس‌جمهور گفت: مردم ما امسال دید و بازدیدها و دورهمی‌های شب یلدا را متفاوت کنند و از طریق تلفن و فضای مجازی این مراسم را بدون حضور انجام بدهند.
اتاق خبر 24

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز (شنبه 29 آذر) ستاد ملی مقابله با کرونا طی سخنانی ضمن تبریک میلاد باسعادت حضرت زینب(س) و روز پرستار، اظهار داشت: از پرستاران عزیزمان تشکر می‌کنیم که بار سنگینی را بر دوش دارند.

وی افزود: از مردم می‌خواهیم که در شب یلدا به‌خاطر اینکه مصادف با روز پرستار است و برای حمایت از پرستاران و سلامت مردم جامعه‌مان و خصوصاً کسانی که بیشتر در معرض خطر هستند، در آیین یلدایی که همیشه بوده و اساس آن نیز احترام به بزرگ خانواده و صله رحم بوده است، برای حفظ سلامت بزرگ خانواده، امسال این دید و بازدیدها و دورهمی‌ها را متفاوت کنند و از طریق تلفن و فضای مجازی این مراسم را بدون حضور انجام بدهند. این روزها در فضای مجازی هم این جمله شایع شده است که "جمع نشویم تا کم نشویم"؛ این جمع‌شدن‌ها موجب می‌شود که خدای ناکرده یک عزیز را از دست بدهیم و برای ما تأسف دائمی به وجود بیاید.

رئیس‌جمهور درباره وضعیت شهرهای کشور ابراز کرد: امروز شهر قرمزی در کشور نداریم و این بر اثر همکاری مردم بوده است.

روحانی گفت: مردم،‌ دولت، کادر درمان و همه نیروهایی که بار مسئولیت را بر دوش کشیدن، دست‌به‌دست هم دادند و این اتحاد و همدلی و اعتماد مردم به تخصص بهداشتی کشور بود که ما را از موج این بیماری نجات داد. با مشاهده آمارها و نمودارها تقریبا همه‌جا موج سوم از موج قبلی بیشتر بود؛ هم ویروس قوی‌تر شده بود و هم به سمت سرمای هوا رفته بودیم. سرمای هوا موثر است و به این دلیل که درها و پنجره‌ها بسته می‌شود و همه در محیطی محدود جمع می‌شوند، مشکلات بیشتر می‌شود و در این‌مدت کار بزرگی انجام گرفته است. از مردم به دلیل مراعات پروتکل‌های بهداشتی تشکر می‌کنیم و هم‌چنین از نیروهایی که در صحنه بودند و تلاش کردند قدردانی می‌کنیم.

وی افزود: کادر درمان بالاترین سهم را در این مبارزه داشته و قدردان این عزیزان هستیم؛ از همه کسانی که در شرایط کرونایی برای رشد و اقتصاد کشور اعم از کشاورزان، کارگران، مهندسین، بخش صنعت و کشاورزی تلاش کردند، تشکر می‌کنیم. اینکه در 6 ماهه نخست امسال، رشد اقتصادی با نفت و بدون نفت ما مثبت بود و رشد اقتصادی ما بدون نفت  1.4 و با نفت 1.3 در این شرایط سخت یکی از افتخارات بزرگ برای ملت ماست. ضمن اینکه بخشی از کسب‌وکارها تعطیل شده و یا نتوانستند فعالیت کنند، خصوصا  در بخش گردشگری و خدمات ولی در عین حال بخش‌های دیگر مانند بخش صنعت، بخش کشاورزی به صحنه آمده و جبران کردند و این بسیار افتخارآمیز است. در شرایطی که اکثر کشورها با رشد منفی اقتصادی 7- و 5- و -9 روبرو هستند، کشورهایی که رشد اقتصادی‌شان مثبت است محدودند و ما از کشورهایی هستیم که رشد اقتصادی‌مان در شش‌ماهه نخست امسال علیرغم مشکلات تحریم، جنگ اقتصادی و کرونا مثبت بوده است.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: امیدواریم رشد اقتصادی مثبت در شش‌ماهه دوم هم ادامه یابد و محاسبات ما بیانگر این است که امسال رشد اقتصادی ما مثبت است و سال آینده رشد اقتصادی بهتری خواهیم داشت. ان‌شالله در زمینه تورم نیز بتوانیم تورم را مهار و کنترل کنیم و در زمینه اشتغال هم بتوانیم خدمات ارزشمندی انجام دهیم.

روحانی خاطر نشان کرد: از بخش آموزش و پرورش، آموزش عالی و همه کسانی که برای آموزش تلاش می‌کنند تشکر می‌کنیم و معلمین و اساتید ما اگر حضوری امکان پذیر نبوده، از طریق فضای مجازی و از طریق صدا و سیما تلاش بسیار بزرگی را انجام دادند و نگذاشتند فرزندان ما از آموزش و از علم و فرهنگ محروم بمانند. اگرچه پایه اول و دوم دبستان، وقتی که آموزش حضوری نیست با مشکل مواجه هستند و امروز یکی از مواردی که در این جلسه بحث شد این بود که اقداماتی برای پایه اول و دوم دبستان انجام دهیم که این موضوع به دو هفته آینده موکول و مقرر شد قرارگاه عملیاتی ستاد در این زمینه بررسی بیشتری انجام دهد.

وی در ادامه بیان کرد: از کسانی که تلاش کردند تا بتوانیم کمک معیشتی را برای آن‌هایی که حقوق ثابت ندارند در نظر بگیریم، قدردانی می‌کنیم و همیشه به‌دنبال کمک به افرادی بودیم که حقوق ثابت دارند. این‌بار به دنبال این هستیم تا کسانی که حقوق ثابت نداشته و می‌بایست روزانه کار کرده تا بتوانند مخارج‌شان را تأمین کنند و این افراد به‌خاطر شرایط کرونایی نتوانستند در فعالیت داشته باشند، تلاش کردیم برای این افراد در چهارماه، کمک معیشتی برای هر خانواده در نظر بگیریم. البته ما قرار داشتیم بابت هر فرد خانواده 100 هزار تومان بدهیم و مجلس شورای اسلامی نیز مصوبه‌ای داشت که طبق اساس آن برای برخی از این افراد 120 هزارتومان مقرر کرده بود و ما با هماهنگی مجلس این مصوبه را تلفیق کردیم تا کسانی که مجلس مقرر کرده بود، مانند افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هر نفر 120 هزار تومان و بقیه 100 هزار تومان دریافت کنند.

رئیس‌جمهور هم‌چنین خاطر نشان کرد: قسط مربوط به آذرماه پرداخت شده و سه قسط دیگر هم تا پایان سال پرداخت می‌شود.مشکلات مقرراتی نیز به‌خاطر تلفیق طرح دولت با مصوبه مجلس داشتیم که در جلسه امروز مصوبه‌ی آن را اصلاح کردیم.

وی با بیان اینکه شرایط ما به‌گونه‌ای است که کمک مومنانه باید در این شرایط توسعه و ادامه یابد، اظهار داشت: خصوصا که این ایام بنامِ فاطمیه و حضرت صدیقه کبری(س) است و این کمک‌ها از طرف خیرین و مردم افزایش یابد.

رئیس‌جمهور درباره ایام عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) و ایام فاطمیه گفت: در این باره هم مقرر شد که قرارگاه عملیاتی ستاد جلسه بگذارد که عزاداری فاطمیه اول و فاطمیه دوم در چارچوب مقررات و پروتکل‌ها انجام بگیرد.

روحانی در ادامه درباره آزمون استخدامی کشور اظهار داشت که در این‌باره و برای شرکت 100 هزار نفر در این آزمون مصوباتی برای چگونگی برگزاری این‌کار داشتیم.

وی هم‌چنین گفت: کسانی که علیه ایران تلاش می‌کنند، یکبار دیگر هم بشوند و البته هر بار هم عصبانی می‌شوند و من از این خوشحال می‌شوم که آن‌ها را عصبانی می‌کنیم. آب، برق و گازِ مجانی برای مردم از آرزوهای ما در 42 سال گذشته بود؛ ما اکنون در صنعت برق دست برتر را داریم و 20 هزار مگاوات تا پایان این دولت به اضافه می‌کنیم. برق برای افرادی که شرایط زندگی مناسبی ندارند و مقدار مصرف‌شان زیاد نیست، مجانی باشد و 30 میلیون نفر از این ماه از برق مجانی و از گاز مجانی استفاده خواهند کرد. در زمینه آب قدم‌های استثنایی در این دولت برداشته شده و ما آب خلیج فارس و دریای عمان را به فلات مرکزی می‌بریم و اولین بخش این پروژه افتتاح شده شد و فازهای بعدی نیز در حال انجام است. در زمینه آب در این دولت کار بی‌نظیری انجام گرفته و هر 50 روز یک سد را افتتاح کردیم و افتتاح‌ها ادامه خواهد داشت.

رئیس‌جمهور ادامه داد:  من می‌دانم کسانی که ضد ایران هستند و تبلیغات می‌کنند چقدر از طرح آب، برق و گاز مجانی عصبانی هستند و دیدم با چه حرص و عصبانیت می‌گویند که چرا دولت این‌کار را کرده و چرا این‌ها مجانی شده است؛ دشمنان نمی‌خواهند پیشرفت‌های کشور را باور کنند. اگر در زمینه‌های کرونا، تولید واکسن کرونا و خودکفایی‌های بزرگ موفق شویم بازهم باورشان نمی‌شود که ما در بسیاری از زمینه‌ها در مسیر خودکفایی و توسعه حرکت می‌کنیم. امسال که سال جهش تولید است و کار بسیار خوب و بزرگی در زمینه تولید انجام شده و انجام خواهد گرفت.

روحانی یادآور شد: امروز هیچ شهری در کشور با وضعیت قرمز وجود ندارد و این به معنای پایدار و دائمی بودن این شرایط نیست. اگر خدای ناکرده مراقبت و مواظبت نکنیم و به مقررات بهداشتی بی‌اعتنایی کنیم، دوباره همان می‌شود. البته بعضی از امور به عنوان معروف جا افتاد. مثلا ماسک به عنوان معروف جا افتاد و امروز همه مردم به این معروف توجه و درصورت استفاده نکردن یک نفر از ماسک، امر به معروف هم می‌کنند.  اجتماعات و دورهمی‌ها منکر است و البته این مسئله مقدار زیادی رعایت شده و مردم توجه کرده و می‌کنند.

وی گفت: باید از افراد سالمند و کسانی که دارای بیماری زمینه‌ای دارند، مواظبت کنیم و هرکس در خانواده‌ی خود از این افراد مواظبت کند. کسانی که متوه می‌شوند که مبتلا شده‌اند و تست آن‌ها مثبت شده، حتما 2 هفته قرنطینه را مراعات کرده و در اجتماع حضور نیابند. باید نسبت به کسانی که تست مثبت دارند و در جامعه می‌آیند جریمه اعمال شود. افرادی که احساس می‌کنند که علائمی از بیماری را دارند هم به پزشک و بیمارستان مراجعه کنند تا دچار مشکل نشویم.

رئیس‌جمهور در پایان خاطر نشان کرد: باز هم تاکید می‌کنیم که تجمع و دورهمی‌ها به‌عنوان یک مشکل بزرگ است؛ حتی در دورهمی‌های خانوادگی هم باید مد نظر باشد که انجام نگیرد تا بتوانیم از این موج بگذریم و موج دیگری پیش رو نداشته باشیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم