کد خبر: 193384

وضعیت بورس در روزهای آینده چگونه خواهد بود؟

در حالی که احتمال می‌رفت به دلیل افزایش قیمت‌های جهانی و خبر تمدید بررسی لایحه FATF  بورس روندی مثبت داشته باشد اما بعد از روند صعودی دقایق ابتدایی عرضه بر تقاضا چیره شد و شاخص کل روندی نزولی پیدا کرد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

بازار سرمایه پس از ۳ ماه ریزش در دهه آخر آبان ماه به کمترین میزان خود رسید و پس از آن شروع به رشد کرد.

در این مدت بازار به دلایل مختلف با نوسانات زیادی همراه بوده است. این مساله را می‌توان بیشتر به تجربه‌ای که هم سازمان بورس و هم سهامداران حقیقی و هم حقوقی‌های بازار از رشد شاخص در ماه‌های ابتدایی سال به دست آورده بودند، مرتبط دانست.

سازمان بورس که در ۳ ماه قرمزپوش شدن بازار، متهم ردیف اول جهت اتخاذ تصمیمات خلق‌الساعه و نادرست بود، در ۲۰ روز گذشته سعی کرده است، کمترین تغییرات را در مقررات بازار سرمایه اعمال کند. ثبات در وضعیت بورس طی این مدت و ایجاد کمترین تغییرات در قوانین بورس توانسته سهامداران خرد را متقاعد کند که بورس همچنان یک گزینه جذاب برای سرمایه گذاری است.

سهامداران حقیقی از رفتار هیجانی دست کشیده‌اند

از دیگر سو، سهامداران حقیقی نیز پس از رشد شاخص در 5 ماه ابتدایی سال و کسب سود فراوان، زمانی که بازار وارد فاز اصلاح شد، متوجه شدند رفتار هیجانی نه تنها نمی‌تواند سود آنها را زیاد و تضمین کند، بلکه این رفتار در بلند مدت می‌تواند آنها را متضرر کند.

عدم تشکیل صف‌های خرید و فروش  سنگین برای نمادهایی که ارزندگی آنها به لحاظ تکنیکال و بنیادی به اثبات نرسیده است، می‌تواند این مساله را نشان دهد که سهامداران خرد و حقیقی تجربه خوبی را کسب کرده‌اند و می‌توان از آنها رفتاری با هیجان کمتر را در آینده بازار شاهد بود. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که برخی سهامداران که تنها برای کسب سود وارد بورس شده بودند و از ماهیت نوسانی و افت و خیزهای آن بی‌اطلاع و یا کم اطلاع بودند، از بازار خارج شده و به نظر می‌رسد، بلندمدتی‌ها و یا افراد با نگاه بلندمدت در بازار باقی مانده اند.

شرکت‌های حقوقی  نیز در مدت اصلاح بازار که بارها و بارها با نوسان گیری بازگشت بازار به حالت عادی را به تاخیر انداخته بودند، با ورود مجلس و قوه قضائیه به بازار سرمایه و کنترل آن از زاویه‌های مختلف مخصوصا برخورد با متخلفان، تا حد زیادی در حال انجام وظیفه ذاتی خود جهت کنترل بازار و کسب سود معقول از آن هستند.

بازارگردان‌ها در همه نمادها فعال شده‌اند؟

البته نباید از تصمیم درست سازمان بورس برای اجرای قانون در مورد معرفی بازارگردان توسط همه نمادهای بورسی گذشت. این تصمیم سبب شده است که نمادهایی که بازارگردان معرفی کرده‌ اند، از قفل شدن در صف‌های خرید و فروش خلاص شوند. یعنی این بازارگردان‌ها با انجام معامله در سهام خود حجم معاملات را افزایش داده و این می‌تواند آینده بورس را تضمین کند.

این که هوز تعدادی از ناشران، بازارگردان معرفی نکرده‌اند، جای سوال دارد و سازمان بورس باید با این شرکت‌ها مطابق با قانون برخورد جدی انجام دهد.

 رکوردزنی شاخص کل بورس در روند نزولی

شاخص کل بازار سهام در جریان معاملات دیروز کانال ۱/۵ میلیون واحدی را از دست داد و با وجود اینکه تقاضا در مرحله پیش‌گشایش معاملات امروز نسبت به عرضه پیشتر بود اما با شروع معاملات عرضه در کلیت بازار باعث ریزش بی‌سابقه شاخص کل شد و این روند نزولی با نزول سنگین شاخص هم‌وزن همراه شد.

افت شاخص کل بورس امروز، در چند وقت اخیر بی‌سابقه بود و شاخص کل در جریان معاملات امروز با افت بیش از ۳ درصدی به یک میلیون و ۴۳۸ هزار واحد رسید.

در جریان معاملات امروز بازار سهام اکثر نمادهای بنیادین روندی نزولی دارند و شاید یکی از عوامل روند نزولی بورس امروز کاهش قیمت دلار باشد، از طرفی نیز ریزش سنگین بورس روز گذشته و امروز نشان از جو هیجانی ایجاد شده در بازار سهام دارد.

در جریان معاملات امروز بازار سهام نمادهای فارس، فولاد و فملی بیشترین تاثیر منفی بر شاخص کل بورس را داشتند و این در حالی است که گروه فلزات اساسی در مرحله پیش‌گشایش امروز تقاضا خوبی داشتند و قیمت جهانی فلزات نیز رو به افزایش است.

بسیاری از کارشناسان معتقدند شاخص کل به محدوده مقاومتی خود رسیده است و مدتی در محدوده ۱/۴ میلیون واحد تا ۱/۶ میلیون واحد نوسان خواهد داشت و همچنین محمدمهدی عشریه، کارشاس بازار سرمایه عقیده دارد که موج بعدی صعود شاخص کل از اواسط دی ماه شروع خواهد شد.

 قرار نیست بورس همیشه مثبت باشد

سعید کرداری، فعال و کارشناس بازار سرمایه ضمن تحلیل وضعیت هفته گذشته بازار سرمایه و ریزش امروز شاخص کل بیان کرد: روند شاخص قرار نیست هرروز مثبت باشد و این طبیعی است زیرا شاخص از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزارواحد به محدوده ۱ میلیون و ۵۰۰ رسید و دراین نقطه یک بار روانی داشت. درآن جا دیدیم که مدام درجا زد اما از آن نقطه نیز عبور کرد. ازطرفی موضوعی که نسب به آن خوش بین هستم نقدینگی زیادی است که به بازار وارد شده است و این موضوع را می توان از حجم معاملات فهمید.

وی افزود که اگر ارزش معاملات روزانه را رصد کنیم می بینیم که روزانه نزدیک به ۲۰ هزارمیلیاردتومان معامله صورت می گیرد و این بسیار خوب است که بازار نقدشوندگی مناسبی دارد.

کرداری یادآورشد که شاخص کل از عدد ۱.۵۰۰ حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد نسبت به کف شاخص (۱.۲۰۰ ) رشد کرده است و طبیعی است که عده ای بخواهند سیو سود کنند و ۳۰ درصد سود را برای خود درآمد شناسایی کنند و استراحتی بدهند و ببینند روند بازار به چه صورت است و دوباره ورود کنند. اما به نظر من روند بازار تازمانی که بازارهای موازی انتظارات تورمی نداشته باشند، صعودی خواهد بود.

این کارشناس ادامه داد: همه انتظار دارند قیمت ها کاهش پیدا کند و این انتظار به دلیل نرخ ارز و برابری دلار به ریال و شرایط سیاسی کشوراست که باعث شده جذابیت بازار بیش از پیش باشد و نقدینگی خوبی وارد بازار سرمایه شود.

پیش بینی  از بازار بورس مثبت است. زیرا زمانی که نقدینگی زیاد است و جایی برای رفتن ندارد، ترجیح می دهد سرمایه گذاری کند. باتوجه به شرایط فعلی اقتصاد و رکود یا نزولی بودن بازارهای موازی، بهترین محل برای این نقدینگی بازار سرمایه است.

بازدهی بورس امسال چقدر بود؟

در جریان معاملات بورس اوراق بهادار در سالجاری و تا پایان هفته گذشته در مدت ۱۷۵روز معاملاتی، تعداد ۱۶۸۱میلیارد و ۱۸۰میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۲۰۴۰۹هزار و ۶۲۴میلیارد ریال در ۲۸۲میلیون و ۵۷۰هزار و ۳دفعه مورد در بورس اوراق بهادار معامله قرار گرفته است.

همچنین بررسی معاملات بازار سهام به تفکیک بازار نشان می‌دهد در این مدت ۸۹۳میلیارد و ۶۶۴میلیون سهم به ارزش ۱۰۰۳۵هزار و ۸۰۲میلیارد ریال در ۱۰۴میلیون و ۱۸۱هزار و ۳۹۴نوبت در بازار اول، ۷۲۸میلیارد و ۹۲۷میلیون سهم به ارزش ۹۰۰۱هزار و ۲۶۱میلیارد ریال در ۱۶۶میلیون و ۶۴۳هزار و ۳۱۹نوبت در بازار دوم، ۱۰۴میلیون برگه به ارزش ۱۰۲هزار و ۹۳۱میلیارد ریال در ۱۶هزار و ۱۸۴نوبت در بازار بدهی، ۷۴۸میلیون قرارداد به ارزش ۱۶هزار و ۹۵۳میلیارد ریال در ۴۲۸هزار و ۳۹۳نوبت در بازار مشتقه و ۵۷میلیارد و ۷۳۷میلیون واحد از صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش ۱۲۵۲هزار و ۶۷۸میلیارد ریال در ۱۱میلیون و ۳۰۰هزار و ۷۱۳نوبت مورد معامله قرار گرفته است.

شاخص کل نیز که معاملات امسال بورس را از ارتفاع ۵۱۲هزار و ۹۰۰واحد آغاز کرده است، تا پایان هفته گذشته با ۹۹۳هزار و ۳۱۷واحد رشد، معادل ۱۹۴درصد افزایش را به ثبت رسانده است.

شاخص بازار اول نیز در این مدت با رشد ۷۴۹هزار و ۶۱۱واحدی و شاخص بازار دوم با رشد ۲ میلیون و ۹۰۰هزار و ۷۰۷واحدی به ترتیب ۲۰۷ و ۲۶۶۶درصد افزایش داشته‌اند.

نشانی از اصلاح عمیق بورس وجود ندارد

محمد مبین شفیعی ناطق در تحلیل شرایط بازار گفت: بازار دیروز نشان از اصلاح عمیق به ما نمی داد و با توجه به اینکه ارزش معاملات نزدیک به ۱۸ هزار میلیارد تومانی را شاهد بودیم و همچنین خروج پول زیادی از طرف سهامداران خرد و حقیقی دیده نشد؛ می توان نتیجه گرفت که همچنان پالس های بازار برای سرمایه گذاران می فرستد. هر چند که دیروز شاخص هم وزن و شاخص کل با عدد منفی تمام کردند ولی آنچنان هم ریزش نداشتند.

او ادامه داد: انتظار نوسان و ایستایی در این حدود از شاخص را باید داشته باشیم و بازار دیروز فشار فروش روی سهم های بزرگ مانند سایپا؛ خودرو و شستا  و سهم های شاخص ساز داشت و در کل سهامدارانی در بازار حضور دارند که در سود هستند و میل به فروش و خروج از سهم هایی که در سود هستند؛ بسیار به چشم می خورد. نکته جالب بازار اینجایی است که یا باید مثبت باشد به سمت صف فروش و یا منفی به سمت صف خرید و متاسفانه بازارهای ملایمی را شاهد نیستیم و سهامداران عجول در سود و ضرر هستند به همین خاطر مقداری ترس ریزش مردادماه در دل همه هست  با اولین منفی ها و فشار فروش ها خیلی از سهامداران فروشنده شده که هنوز از نقاط منفی و تاریک بازار سرمایه است. 

کارشناس بازار سرمایه در ادامه تاکید کرد: دیروز در اواسط بازار سهم هایی مانند شپنا و شبندر در گروه پالایشی شاهد یک افزایش تقاضای جدی بودند و به صف خرید رسیدند و به تبع آن صندوق پالایش یکم هم بازدهی مثبتی را داشت. 

شفیعی ناطق در تحلیل روزهای آینده تصریح کرد: بازار بورس مخصوصا شاخص کل در روزهای آینده حالت خاصی را خواهد داشت به طوری که اگر روز های بعدی در این هفته منفی باشد؛ هشدار اصلاح تا حدود رقم یک میلیون و ۴۰۰ هزار نیز به صدا در خواهد آمد.

نگاه ها به شاخص کل معطوف شده است

مصطفی صفاری کارشناس بازار سرمایه درباره روند معملات این بازار و دلایل افت شاخص کل در روز گذشته گفت: متاسفانه نگاه‌ها در تحلیل بازار بیش از اینکه به حجم معاملات باشد، به کم یا زیاد شدن شاخص کل بوده است. این در حالی است که حجم معاملات بالای ۲۰ هزار میلیارد تومان نشان از نقد شوندگی و شرایط خوب بازار و جریان خرید و فروش مناسب را دارد.

وی ادامه داد: با نگاهی به بازارهای موازی مانند مسکن متوجه خواهیم شد که حجم معاملات در این زمینه، در یک ماه گذشته در صورت حداکثر بودن، نزدیک به ۲۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد اما حجم معاملات در طول یک روز به بیش از ۲۳ هزار میلیارد تومان می‌رسد و همین نشان از شرایط مناسب بازار دارد. باید گفت بازار آن روزی دچار مشکل خواهد بود که حجم  معاملات پایین باشد و حتی اگر در آن روز شاخص با رشد بالایی هم همراه باشد، حجم معاملات خیلی مفید نخواهد بود. 

صفاری در پایان روند بازار را صعودی و مثبت توصیف کرد و تصریح کرد: شرایط بازار بسیار خوب و منطقی است اما امکان دارد بعد از چند روز رشد شاخص روزهایی هم مثل امروز روند نزولی باشد اما این مسئله به روند کلی بازار خللی وارد نمی‌کند و باید به روند کلی بازار که گرایش به سمت مثبت دارد، بیشتر توجه شود.

افزایش امیدواری به بورس با کاهش ریسک‌ها

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: به نظر می‌رسد با توجه به شرایطی که وجود دارد تا حدودی از ریسک و خطرهای تهدیدکننده معاملات بورس در حال کاهش باشند که این امر باعث ایجاد آینده‌ای درخشان در بازار شده است. مصطفی امیدقائمی افزود: نقدینگی‌هایی که اکنون در حال ورود به بورس است در سایه سایر بازارهای سرمایه گذاری مانند بازار ارز، مسکن و خودرو رخ داده است که فعلا در رکود به سر می برند.

 وی اظهار داشت: با توجه به اینکه نرخ سهام بعد از اصلاح رخ داده به بهترین محدوده قیمتی برای خرید رسیده اند، اکنون بازار سهام از نظر سرمایه گذاران بهترین گزینه برای سرمایه گذاری است.

امیدقائمی خاطرنشان کرد: عدم وجود بازاری قابل اعتماد برای سرمایه گذاری باعث شده است تا نقدینگی به سمت بازار سرمایه سوق پیدا کند که این امر منجر به  تغییر مسیر شاخص بورس و رشد آن شده است.

وی به تاثیر نوسان قیمت دلار در معاملات بورس اشاره کرد و گفت: روند کاهش قیمت ارز با تاثیر متفاوتی در بازار همراه است، افت نرخ دلار  در برخی از شرکت ها با تاثیر منفی همراه خواهد بود  و منجر به کاهش سود شرکت ها می شود اما در مقابل این اتفاق به نفع برخی از شرکت ها خواهد بود و زمینه رشد آنها را فراهم می کند.

امیدقائمی اظهار داشت: بازار سرمایه به دلیل روند صعودی که اخیرا دست پیدا کرد و رونقی که وارد این بازار شد، طبیعی است که تا حدودی اصلاح و روند نزولی را تجربه کند اما سهامداران باید این موضوع را مدنظر داشته باشند که روند کلی بازار مثبت است و در وضعیت فعلی هیچ خطری معاملات بورس را تهدید نمی کند.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: موضوعی که اکنون در بازار وجود دارد فضای ایجاد شده به دلیل تحریم ها و گمانه زنی ها نسبت به مشخص شدن آینده برجام با پیروزی بایدن است، به همین دلیل فعالان بازار به دنبال تحلیل اثر این اتفاق در بازار سرمایه هستند.

وی به ریسک های تهدیدکننده معاملات بورس اشاره کرد و افزود: در گذشته ریسک و خطر بسیار زیادی بازار را مورد تهدید قرار داده بود اما اکنون با توجه به وضع حاکم، ریسک موجود در بازار تا حدودی کاهش پیدا کرده است.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه بازار با برخی از ریسک ها همراه است و همیشه یک سری از خطرها تهدیدکننده معاملات بازار هستند،  گفت: به نظر می رسد با توجه به شرایطی که وجود دارد تا حدودی از ریسک و خطرهای تهدیدکننده معاملات بورس در حال کاهش باشند که این امر باعث ایجاد آینده ای درخشان در بازار شده است.

امیدقائمی گفت: در این دوره باید افزایش سرمایه های حق تقدم و افزایش سرمایه از محل آورده را توسعه داد، همچنین از فضای به وجود آمده و ورود نقدینگی ها به بازار بهترین استفاده را برای توسعه بنگاه ها کرد.

این کارشناس بازار سرمایه روند معاملات بورس تا پایان سال را مورد پیش بینی قرار داد و افزود: روند بازار برای روزهای آینده وابسته به اتفاق های پیش رو در بازار و کشور است اما به طور حتم بورس تا پایان سال به عنوان یکی از گزینه های جذاب برای سرمایه گذاری خواهد بود، به نظر می رسد بازار تا پایان سال با افت و خیز همراه باشد اما در کل روند آن مثبت است.

سود بانکی عامل موثر بر تصمیم سهامداران حقیقی

نگاه سهامداران به تصمیمات بانک مرکزی در مورد تعیین نرخ سود نیز یکی از دلایلی است که بازار سرمایه در دو روز گذشته گارد منفی به خود گرفته است. طبق اعلام بانک مرکزی نرخ سود کاهش چندانی نخواهد داشت. همین مساله سبب شده است که سهامداران بین بازگشت پول‌ها به بانک‌ها جهت کسب سود تضمین شده و یا سرمایه‌گذاری در بورس کمی دچار تردید شده و همین موضوع نیز عرضه‌ها را طی روزهای گذشته تقریبا افزایش داده و این مساله نیز خود را در منفی شدن شاخص نشان داده است.

به هر حال در این زمینه باید گفت: بازار سرمایه بعد از افت ۴۵ درصدی، در حال ورود به فاز صعود است، اما همه عوامل دست به دست هم داده است، تا این فاز صعودی نه مانند گذشته بی محابا باشد و نه اصلاح آن مانند چند ماه گذشته افراد را دچار زیان کند. روند متعادل و نوسان‌های درست در بازار سرمایه پس از یک رشد قابل توجه و یک ریزش ویران کننده می‌تواند نوید روزهای خوبی را به سهامداران صبور و افرادی که برای بلند مدت وارد بورس شده‌اند، بدهد.