کد خبر: 193361

اطلاعات واکسن کرونای "فایزر-بیون‌تک" به سرقت رفت

 طبق گفته دو شرکت داروسازی فایزر و بیون‌تک، اطلاعات واکسن کووید۱۹ این دو شرکت به سرقت رفته است.
اتاق خبر 24

طبق گفته شرکت داروسازی "فایزر" و شریک آلمانی آن "بیون‌تک"، روز چهارشنبه اطلاع دادند که اطلاعات واکسن فایزر به سرقت رفته است.

پایگاه خبری "رویترز" در این‌باره نوشت، آژانس دارویی اروپا (EMA) که داروها و واکسن‌ها را برای اتحادیه اروپا ارزیابی می‌کند، روز چهارشنبه اعلام کرد که هدف حمله سایبری قرار گرفته است؛ این سازمان جزئیات بیشتری ارائه نداده است.

شرکت ‌های فایزر و بیون‌تک اظهار داشتند که اطلاعات شخصی شرکت کنندگان در آزمایش به خطر نیافتاده است و EMA به این دو شرکت اطمینان داده است که حمله سایبری هیچ تاثیری بر جدول زمانی تزریق واکسن به شرکت کنندگان نگذاشته است.

طبق گفته این دو شرکت هنوز مشخص نشده که چه موقع و چگونه حمله انجام شده است و همچنین چه کسی مسئول بوده یا چه اطلاعات دیگری ممکن است به خطر افتاده باشد.

این دو شرکت بیان کردند که آنها توسط EMA مطلع شده‌اند که آژانس مورد حمله سایبری قرار گرفته است و برخی از اسناد مربوط به اطلاعات واکسن کووید19 به سرقت رفته است.

طبق گفته کارشناسان چنین اسنادی می‌تواند برای سایر کشورها و شرکت‌هایی که برای تولید واکسن عجله دارند بسیار ارزشمند باشد.

"مارک راجرز"، بنیانگذار یک گروه داوطلب که با نقض قوانین مربوط به توزیع واکسن مبارزه می‌کند، در این‌باره گفت: «وقتی صحبت از داده‌های ارسالی به این نوع نهادهای نظارتی می‌شود، ما در مورد اطلاعات محرمانه واکسن و مکانیسم عملکرد آن، کارآیی آن، خطرات و عوارض جانبی احتمالی شناخته شده و سایر جنبه‌های منحصر به فرد مانند دستورالعمل‌های مربوطه صحبت می‌کنیم.»

سخنگویان این دو شرکت از ارائه اطلاعات جزئی‌تر خودداری کرده‌اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم