کد خبر: 193352

قیمت دلار تا آخر پاییز چه می‌شود؟

وضعیت قیمت و شاخص دلار در بازارهای جهانی حالت نزولی به خود گرفته اما شرایط این ارز در بازار داخلی کشور تا آخر پاییز به رفتار معامله گران در مرز قیمتی ۲۶ هزار تومان بستگی دارد.
اتاق خبر 24

درصورتی‌که دلار از مرز یادشده عبور کند، سناریوهای افزایشی فعال خواهد شد که سقف بالای ۲۷ هزار تومان را هدف گرفته‌اند. درصورتی‌که بازار پشت خط یادشده باقی بماند، دو سناریوی ثبات یا ریزش قیمت فعال می‌شود. فعالان تصور می‌کنند کف محکم تا یلدا کانال ۲۴ هزار تومانی خواهد بود. تسویه دلاری شرکت‌ها در مقابل کاهش تنش‌های سیاسی دو عامل متناقض در روند آینده بازار خواهند بود.

سناریوهای ارزی تا یلدا

وضعیت بازار ارز و سکه تا پایان پاییز به چه صورت خواهد بود؟ آیا یک‌بار دیگر نوسانات پردامنه مهرماهی به بازار حمله خواهند کرد یا ثبات نسبی توام با کاهش قیمت باز‌هم ادامه خواهد یافت؟ شانزدهمین روز آذرماه حکایت از احتمال رشد بیشتر قیمت‌ها داشت. سکه در این روز با ۳۵۰ هزار تومان افزایش از مرز ۱۲میلیون تومانی عبور کرد و به بهای ۱۲‌میلیون و ۲۵۰هزار تومان رسید. در همین روز، دلار با ۱۵۰ تومان رشد روی محدوده ۲۵ هزار و ۸۵۰ تومان قرار گرفت. با این حال، بسیاری از معامله‌گران باور داشتند، اتفاق تعیین‌کننده‌ای در بازار روز گذشته رخ نداد. به نظر می‌رسد، روند بازار تا یلدا را باید در چارچوب عوامل کلی‌تری طبقه‌بندی کرد. به‌طور کلی سه دیدگاه در مورد روند بازار تا یلدا وجود دارد: عده‌ای اعتقاد دارند سکه و دلار تا ابتدای زمستان نوسان خاصی نخواهند داشت و در محتمل‌ترین حالت در دامنه‌هایی حرکت خواهند کرد که در یک ماه گذشته در آنها نوسان کرده‌اند. دسته دیگری از معامله‌گران معتقدند، بازار فاز کاهشی خود را پشت‌سر گذاشته ‌و اکنون در مسیر افزایشی قرار گرفته است و نیازمند شناختن سقف‌های قیمتی خود است.

منبع: خبرآنلاین