کد خبر: 193351

سوخت موتورسیکلت ها تغییر می کند

طرح جایگزینی ۱۰ هزار موتور سیکلت برقی با موتورهای بنزینی در کشور برای اولین بار به زودی آغاز می‌شود.
اتاق خبر 24

، هر ساله با آمدن زمستان هوای کلان شهرها آلوده می شود و میزان این آلودگی هر سال رو به افزایش است. عوامل اصلی آلودگی هوا متفاوت است و این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که گاز‌های مضر، گرد و غبار، دود و … وارد جو شود و این موضوع باعث می‌شود که زندگی گیاهان، حیوانات و انسان‌ها به دلیل کثیف شدن هوا با مشکلات متعددی روبرو شود.

یکی از اصلی ترین دلایل این آلودگی را می توان تردد خودروها و موتورسیکلت های فرسوده دانست که روز به روز هم به تعداد آنها افزوده می شود. یکی از بهترین راه حل ها برای کاهش این آلودگی، کم کردن خودروهای بنزین سوز یعنی در اصل اسقاط خودروهای فرسوده است اما رسیدگی به این موضوع مغفول مانده است.

به گفته کارشناسان خودرو، موتورسیکلت ها نیز نقش زیادی در  آلودگی هوا دارند و افراد دیگر برای اسقاط موتور به مراکز اسقاط مراجعه نمی کنند. از چهار پنج  سال قبل هرازگاهی خبر طرح‌های جایگزینی موتور‌های برقی به جای موتور‌های آلاینده بنزینی در کلان شهر‌ها منتشر می‌شود و مدیران شهری نیز برای تحقق این مهم وعده‌های جدید به شهروندان می‌دهند، اما درعمل هیچ اتفاق خاصی نمی‌افتد و در بر همان پاشنه آلودگی هوا می‌چرخد.

اکنون گویا قرار است مسئولان فکری به حال این آلودگی کنند و اعلام شده که قرار است جایگزینی موتورسیکلت‌های بنزینی با برقی‌ها که زمزمه اجرایی شدن آن از سال ۱۳۹۵  به گوش می‌رسد، سرانجام به ثمر بنشیند تا پای ۱۰ هزار موتور برقی به زودی به خیابان‌های کشور باز شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا