کد خبر: 193345

زمستان سخت‌تر از پاییز را داریم

وزیر بهداشت، با اشاره به در پیش بودن فصل زمستان، گفت: اولین استانی که نگران آن هستیم، تهران است.
اتاق خبر 24

 سعید نمکی، در هفتمین اجلاس مجازی روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور، با اشاره به روند نزولی آمار مرگ و میر بیماران کرونایی، اظهار داشت: به رئیس جمهور می گفتم که هر میلی متر که از منحنی مرگ و میر روزانه کم می شود، سانتی مترها پشت همکاران ما زیربار توان فرسای مدیریت سنگین و سهمگین کرونا، خم می شود.

وی افزود: می دانم که این واژه هایی که همکاران ما خسته شده اند یا بریده اند، القای بیرون از نظام سلامت است. همکاران ما گرچه در این روزها، ماه ها و شب های طاقت فرسا خیلی اذیت شدند اما همواره چون کوه ایستاده اند و می دانم که تا آخرین نفس و لحظه مدیریت بیماری پای کار هستند و در مهار و مدیریت کرونا، شبانه روز و بی وقفه تلاش خواهند کرد.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: از همه عزیزانی که در این راه به ما کمک کرده یا می کنند تشکر می کنم. از عزیزان قرارگاه اجرایی به ویژه وزرای کشور، راه و شهرسازی، ارتباطات، گردشگری و میراث فرهنگی در تهیه و تدارک اقامتگاه های خارج از منزل، همه اعضای دولت و تمامی بزرگواران خارج از دولت به ویژه سازمان بسیج، نیروهای مسلح، ناجا، قوه قضاییه به ویژه دادستان های سراسر کشور، استانداران، فرمانداران، سازمان های مردم نهاد و مردم و تمام بزرگوارانی که در این به ما کمک کردند، سپاسگزارم.

نمکی افزود: در اوج این دستاورد بزرگ ملی باید به چند نکته نگران کننده هم اشاره کنم. اولین نگرانی بنده، رودستی است که از ویروس در اردیبهشت ماه خوردیم. آن خاطره تلخ و دردناک برای من و همکارانم، همواره ملال آور است که به محض اینکه شرایط را عادی پنداشتیم و همه چیز را رها کردیم، دوباره گرفتار شدیم. این بار مصمم هستیم که لحظه ای عقب نشینی نکنیم.

وی ادامه داد: از مردم عزیز و شریف و گرانقدر خواهش می کنیم که بازهم به عرایض ما گوش کنند و بدانند که کرونا، ویروس پیچیده ای است و به مراتب پیچیده تر از اردیبهشت ماه است، شدیدتر و زودتر ما را گرفتار می کند و سنین پایین تر را با تابلوی پیچیده تر و گرفتار کننده تر به بستر بیماری و مرگ می برد.

وزیر بهداشت گفت: خواهش من از همه، چه آنها که در مسند مسئولیت ها هستند و چه مردم این است که اگر این بار مجدداً از کرونا رودست بخوریم و عادی انگاری کنیم، زمستانی بسیار سخت تر از پاییز در پیش رو داریم و این اولتیماتومی است به همه کسانی که میل به ساده انگاری و عادی پنداری دارند که بدانند ما اگر فراموش کنیم که ویروس، خطرناک و پیچیده است و در بازی مستمر آماده گل زدن در دقیقه ۹۰ است، باز هم گرفتار پیک های خطرناکی خواهیم شد.

نمکی تاکید کرد: در چند استان امروز احساس نگرانی بیشتری می کنم. اولین استان، تهران است. متاسفانه دیروز که به وضعیت نارنجی برگشتیم و خیلی از همکاران ما توصیه داشتند که این راه را برای محدودیت ها در وضعیت قرمز طولانی تر کنیم، نگرانی بیشتری داریم چون باز مترو شلوغ شد و بازارهای سربسته و پاساژها مملو از جمعیت شد. دیشب گزارشی را همکاران ما در صدا و سیما پخش کردند و این یادآور روزهای ملال آور اردیبهشت ماهی است که به مرگ روزانه حدود ۳۰ نفر رسیدیم و دوباره کار را رها کردیم.

منبع: خبرآنلاین