کد خبر: 193342

سابقه امنیتی مهم نیست، ذهنیت امنیتی نباشد

سخنگوی دولت گفت: وقتی می‌گویید آدم‌هایی سابقه امنیتی دارند انگار هرکس با این سابقه باشد حتماً دیدگاه امنیتی دارد! آدم‌هایی را می‌شناسیم که اصلاً سابقه امنیتی ندارند اما دیدشان امنیتی است و کسانی در جاهای دیگری هستند و هیچ سابقه امنیتی ندارند اما دیدگاهشان امنیتی است، پس مهم تفکر افراد است نه سابقه‎شان.
اتاق خبر 24

علی ربیعی که در آستانه بیست‌ویکمین سال تاسیس خبرگزاری دانشجویان ایران در این خبرگزاری حاضر شد و با مدیران و خبرنگاران این رسانه دیدار کرد، شاید برای نخستین‌بار از ابتدای شکل‌گیری دولت‌های یازدهم و دوازدهم به برخی مسائلی که در ارتباط با ترکیب معروف به «امنیتی» مهمترین تصمیم‌گیران این دو دولت مطرح می‌شود پاسخ داد و اظهارات صریحی درباره چگونگی مذاکره با غربی‌ها برای احیای برجام را بر زبان راند. او همچنین درباره دیدگاه دولت در زمینه مصوبه اخیر مجلس درباره پروتکل الحاقی و واکنش شورای عالی امنیت ملی به آن هم نکاتی را مطرح کرد.

مشروح گفت‌وگوی ایسنا با علی ربیعی به شرح زیر است:

سخنگوی دولت در ابتدای این دیدار با اشاره به ضرورت توجه ویژه به روز دانشجو و با تاکید بر اینکه روز دانشجو را می توان نقطه‌ای برای بازخوانی رابطه اعتراض آمیز نخبگان جامعه با حکومت پهلوی دانست گفت: معمولا روز دانشجو را با خود صفت «دانشجو بودن» می‌شناسیم؛ که این صفت معانی زیادی در خود دارد.

وی در ادامه اظهار داشت: یکی از مفاهیم مهم در روز دانشجو موضوع نظام به بن رسیده شاهنشاهی و فرایند پیروزی انقلاب اسلامی است. روز دانشجو فرصتی است که ما بار دیگر ابعاد رژیم شاه، میزان چسبندگی مقدورات کشور به آمریکا و خوی دیکتاتوری نظام شاهنشاهی را مرور کنیم. به دلیل مشکلاتی که از اوایل انقلاب داشتیم، نتوانستیم تمام دلایل علَی انقلاب را برای مردم بازگو کنیم و به دلیل فقدان سیاست رسانه‌ای مناسب، روایت‌های جعلی و انحرافی نیز از پیروزی انقلاب اسلامی شکل گرفته است

ربیعی گفت: این روزها تلاشهای زیادی برای پروژه نمایی و بیان توطئه علیه شاه از سوی رسانه‌های وابسته در جریان است در حالیکه انقلاب یک پروژه نیست و قاعده‌مندی خود را دارد و بنابر ایجاد شرایطی در هر جامعه می‌تواند رخ دهد و انقلاب ایران مستثنی نبود.  یکی از مشکلات ما در زمینه تحلیل انقلاب همین است که فقط به برخی ابعاد گزینشی و خالی از فایده پرداخته‌ایم در حالی که جزئیات انقلاب به اندازه کلیتش مهم است. به طور مثال یکی از مسائلی که در چهل سالگی انقلاب از سوی رسانه‌های سلطنت‌طلب شنیده می‌شود القای گزاره «شاه در اواخر حکومتش مردم را نکشت و رفت» است د در صورتیکه او دیگر توان کشتن مردم را نداشت و دیگر کسی برای او به روی مردم اسلحه‌ نمی‌گرفت. زمانی که شاه ایران را ترک کرد ارتش کاملا به مردم پیوسته بود. حتی اسناد نشان می‌دهد شاه به کارتر پیشنهاد مداخله می‌دهد و کارتر به خاطر تجربه ویتنام نمی‌پذیرد.

سخنگوی دولت روز دانشجو را فرصت خوبی برای بررسی علت ریخته شدن سه قطره خون در 16 آذر دانست و گفت: 16 آذر همراه با مفهوم جنبش‌های اجتماعی هم هست زیرا جنبش دانشجویی در 16 آذر نقطه عطفی از خود برجای گذاشت. برخلاف خیلی از کشورهای منطقه، جامعه ما در این زمینه پیشرو بوده است و لذا جنبش دانشجویی در زمینه آزادیخواهی نیز همواره پیشانی جامعه مدنی بوده است.

وی سپس یادآور شد: مسئله خود نهاد دانشگاه نیز موضوع مهمی است؛ دانشگاه همیشه مهد تحرک و روحیه‌بخشی سیاسی و اجتماعی بوده و هست. اصلا خمودگی و خاموشی در این نهادها قابل قبول نبوده و منجر به تسری خمودگی در جامعه می‌شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا