کد خبر: 193329

گلخانه های دریایی امسال راه اندازی می شوند

مسئول کارگروه آب ستاد توسعه آب معاونت علمی از راه اندازی گلخانه های دریایی خبر داد و گفت: در این گلخانه ها از انرژی خورشیدی و آب شور دریاها استفاده می شود.
اتاق خبر 24

دکتر جهانگیر پُرهمت گفت: در سال گذشته شیوه نامه گلخانه های دریایی تدوین شد و اقدامات اجرایی آن در سواحل مکران و بوشهر انجام گرفت.

استاد پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری افزود: بنا داریم تا از ظرفیت‌های دانشی شرکت‌های دانش بنیان در راستای تأمین آب و صرفه‌جویی در انرژی برای گلخانه دریایی و همچنین ظرفیت‌های دریا استفاده کنیم.

به گفته پرهمت در این گلخانه ها در تولید آب شیرین مورد نیاز گلخانه و نیز انرژی برای خنک کردن آن از ظرفیت آب و محیط دریا استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه ساخت دو گلخانه دریایی به صورت پایلوت شروع شده گفت: امیدواریم در سال جاری این فناوری بومی شده را به اتمام برسانیم و پیش بینی شده که این دو گلخانه تا قبل از پایان سال به بهره برداری برسد. 

به گفته وی، امیدواریم بتوانیم بر اساس ارزیابی های این دو گلخانه، راه اندازی گلخانه های بیشتر را برای اشتغالزایی مناطق محروم داشته باشیم.

قائم مقام دبیر ستاد با اشاره به روشی که در این گلخانه دریایی اجرایی می‌شود، افزود: این تکنیک شامل پمپاژ آب دریا (یا انتقال ثقلی آب برای سطوح زیر سطح دریا) به محل خشکی است که پس از آن در معرض دو فرآیند قرار می‌گیرد.

وی گفت: فرآیند اول، استفاده از آب دریا برای ایجاد رطوبت و سرد کردن هوا است. فرایند دوم هم استفاده از حرارت خورشیدی برای تبخیر و تولید آب شیرین در گلخانه دریایی مورد نظر است؛ در این فرآیند عملاً هوای مرطوب باقی مانده از گلخانه خارج شده که معمولاً برای بهبود شرایط رشد گیاهان در فضای باز استفاده می‌شود.

منبع: جام نیوز