کد خبر: 193321

راهکار‌هایی ساده برای تسکین علائم بلند مدت کرونای ملایم

دانشمندان آمریکایی می‌گویند می‌توان با راهکار‌هایی ساده علائم بلند مدت کرونای ملایم را تسکین داد.
اتاق خبر 24

آمار قربانیان کرونا در جهان مایه نگرانی مقامات بهداشتی است. با این حال، غالب افراد مبتلا به کووید ۱۹ علائم ملایم بیماری را از خود بروز می‌دهند. از این رو توجه به این بیماران ضروری است.

متخصصان آمریکایی می‌گویند: ۹۵ درصد افراد به کرونای خفیف مبتلا می‌شوند و طی ۷ تا ۱۰ روز پس از ابتلا بهبود می‌یابند و می‌توانند به محیط کار باز گردند. با این حال، افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای و یا ضعف بدنی هستند ممکن است علائم بیماری را برای مدت بیشتری با خود به همراه داشته باشند.

دکتر برایان مِک، مدیر بخش درمان بیمارستان مموریال کانتی در این باره می‌گوید: ما شاهد بیمارانی هستیم که پس از ابتلا به کرونای خفیف، علائم بیماری را برای مدت طولانی‌تر و بیش از ۱۰ تا ۱۴ روز از خود بروز می‌دهند. علائم رایج کرونای خفیف شامل سرفه خشک، خستگی ملایم، ضعف، درد ملایم مفاصل و قفسه سینه، و از دست دادن حس بویایی و چشایی است. این علائم ممکن است برای هفته‌ها و حتی ماه‌ها در این بیماران پس از بهبودی مشاهده شود.

او افزود: داشتن رژیم غذایی سالم، خواب کافی و توجه ویژه به نکات سلامتی که پزشکان می‌گویند، می‌تواند راهکاری موثر برای تسکین دادن علائم بلند مدت کرونای ملایم باشد. همچنین این افراد باید از جنبه روانی مورد حمایت قرار گیرند.

تحقیقات نشان می‌دهد بسیاری از مواد غذایی مانند میوه ها، سبزیجات، چربی‌های مفید و مواد پروتئینی می‌توانند با کاهش التهاب در بدن، افزایش عملکرد سیستم ایمنی، ارتقای سلامتی و رساندن انرژی مورد نیاز به بدن باعث بهبود روند ریکاوری شود. متخصصان می‌گویند ۹ ماده غذایی مفید وجود دارد که می‌تواند باعث بهبود فرآیند ریکاوری بدن پس از ابتلا به کرونای خفیف شود.

۱- سبزیجات با برگ‌های سبز

سبزیجات دارای برگ‌های سبز مانند کلم پیچ، اسفناج و خانواده سبزی خوردن سرشار از مواد مغذی و ضدالتهاب هستند. مصرف این مواد غذایی می‌تواند باعث بهتر شدن عملکرد سیستم ایمنی بدن شود همچنین فرآیند ترمیم زخم را بهبود ببخشد. از این رو، سبزیجات با برگ‌های سبز بهترین گزینه در فرآیند ریکاوری هستند.

برگ‌های سبز این سبزیجات سرشار از ویتامین C، منگنز، منیزیم، اسید فولیک (ویتامین B۹) و پروویتامین A است. اسید فولیک هم برای سلامتی سیستم عصبی و خون ضروری است. پروویتامین‌ها نیز به موادی اطلاق می‌شود که در بدن به ویتامین تبدیل می‌شوند. تمامی این موارد برای ارتقای عملکرد سیستم ایمنی و سلامتی عمومی بدن ضروری است.

همچنین سبزیجات سرشار از پلی فنول‌ها هستند. این آنتی اکسیدان به شدت ضد التهاب و حامی سیستم ایمنی بدن محسوب می‌شوند. تحقیقات نشان می‌دهد میزان مشخصی از پلی فنول‌ها مانند آنتی اکسیدان کوارستین که به صورت گسترده در برگ‌های سبز سبزیجات موجود است می‌تواند به کاهش عوامل التهاب زا در بدن کمک کند؛ همچنین وجود ویتامین C برای بهبود زخم ضروری است و سبزیجات با برگ‌های سبز بهترین گزینه برای تامین نیاز بدن به این ویتامین است.

۲- تخم مرغ

متخصصان می‌گویند هر انسان بالغ به ازای هر یک کیلوگرم از وزن بدن خود نیازمند مصرف ۰/۸ گرم پروتئین در روز است. با این حال، افراد پس از بیماری و عمل جراحی و در فرآیند ریکاوری نیازمند پروتئین بیشتری هستند. مرکز توانبخشی بیماران آمریکا اعلام کرده است انسان‌ها در فرآیند ریکاوری پس از بیماری نیازمند ۱/۵ تا ۲ گرم پروتئین به ازای هر یک کیلوگرم از وزن بدن خود هستند. برای مثال یک فرد که ۶۸ کیلوگرم وزن دارد در فرآیند ریکاوری نیازمند ۱۰۵ تا ۱۳۵ گرم پروتئین است.

تخم مرغ و تخم پرندگانی مانند کبک، غاز و اردک نه تنها بهترین منبع برای تامین پروتئین مورد نیاز بدن است بلکه به دلیل دارا بودن مواد مغذی می‌تواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و بهبود جراحات شود. یک تخم مرغ ۵۰ گرمی می‌تواند معادل ۶ گرم نیاز بدن به پروتئین روزانه را تامین کند. مصرف تخم مرغ کامل (شامل زرده و سفیده) سرشار از ویتامین A و B۱۲، روی، آهن و سلنیوم است که همگی نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن دارند.

منبع: خبرگزاری ایرنا