کد خبر: 193317

چرا پدر و مادر‌ها به تک فرزندی علاقمند شده‌اند؟

امروزه تک فرزندی علی رغم مزایایی که به زعم زوجین جوان با خود برایشان به همراه دارد، دارای معایب جبران ناپذیری است.
اتاق خبر 24

زوجینی که تصمیم برای تشکیل زندگی مشترک می‌گیرند برای داشتن فرزند برنامه‌ریزی می‌کنند، اما به علت مشکلات فراوان جامعه و تغییر نگرش در سبک زندگی و... تک فرزندی یک انتخاب رایج میان آنان شده است، به طوری که چندین سال پیش، داشتن خانواده‌های بزرگ مزیت محسوب می‌شد و این عمدتا به این دلیل بود که کودکان در سنین پایین برای کمک به تأمین معاش خانواده شروع به کار می‌کردند و حتی می‌توان گفت امروزه برخی دیگر تمایلی برای پدر و مادر شدن ندارند.

البته تک فرزندی علل دیگری هم دارد که می‌توان به بالا رفتن سن ازدواج، شاغل بودن مادر، نبود قوانین و امنیت شغلی مناسب برای مادرانی که باردار می‌شوند، ترس از مسئولیت پذیری، شرایط اقتصادی حاکم بر خانواده‌ها و کوچک شدن محیط خانه در سال‌های اخیر اشاره کرد.

ترویج این مسأله از زمانی شروع شد که زوجین گمان کردند با داشتن فقط یک بچه هم خودشان به عنوان والد سود می‌کنند و هم فرزند یکی یک دانه‌شان مزه زندگی را می‌فهمد و پرورش یک فرزند در شرایط مناسب را بهتر از بزرگ کردن چند کودک در شرایط نامساعد دانستند، اما گروهی هم مخالف با این عقیده هستند.

فارغ از علت‌هایی که سبب می‌شود زوجین تک فرزندی را برای ادامه زندگی انتخاب کنند، معایب این مسأله می‌تواند مزایای آن را تحت الشعاع قرار دهد، اما تنها فرزند خانواده بودن را نه می‌توان کاملا منفی و آسیب زننده دانست و نه به عنوان یک برگ برنده برای موفقیت فرزند از آن یاد کرد.

 

در حقیقت، تک فرزندان تنها، خود محور، لوس و خودخواه هستند؛ آن‌ها همیشه مورد توجه بوده و تمایل بیشتری به بازی با دوستان خیالی دارند. این افراد در ارتباطات اجتماعی خود با مشکل مواجه می‌شوند و بیشتر در معرض بیماری هستند، با این حال این ویژگی‌ها همیشه در همه تک فرزندان نیست.

منبع: جام نیوز