کد خبر: 193314

اهداف پشت پرده ترور شهید فخری‌زاده چه بود؟

کارشناسان بر این باورند که باعث و بانی ترور شهید فخری زاده چند هدف را دنبال می‌کردند که یکی از آنها اقدام شتاب زده ایران است.
اتاق خبر 24

 بعدازظهر جمعه هفتم آذر ماه خبری مبنی بر ترور «محسن فخری‌زاده» رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و دانشمند برجسته هسته‌ای و دفاعی جمهوری اسلامی ایران منتشر شد؛ وزارت دفاع کشورمان نیز ساعتی بعد این خبر را تایید کرد.

روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز هم در گزارشی به نقل از مقام‌های اطلاعاتی نوشت که رژیم صهیونیستی پشت پرده این ترور بوده است. «محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه کشورمان نیز ساعاتی بعد از انتشار این خبر در توئیتی نوشت که نشانه‌های جدی از نقش اسرائیل در این اقدام بزدلانه دیده می‌شود.

از سوی دیگر «مجید تخت روانچی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در دفتر سازمان ملل در نیویورک نیز در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت اعلام کرد که شواهد قاطع نشان می‌دهد برخی از طرف‌های خارجی در پشت این ترور‌ها بوده‌اند. ترور ناجوانمردانه شهید فخری‌زاده - با نشانه‌های جدی مسئولیت رژیم صهیونیستی در آن - تلاش ناامیدانه دیگری برای ایجاد ویرانی در منطقه ما و همچنین به هم زدن توسعه علمی و فناوری ایران است. در حالی که طی ۴۰ سال گذشته، هیچ فشار و حملات تروریستی نتوانسته است مانع دستیابی ما به علم و فناوری مورد نیاز برای توسعه اقتصادی - اجتماعی شود.

این درحالی است که بنیامین نتانیاهو ۱۰ آذرماه، «سه کابوس رژیم صهیونیستی را ایران، ایران و ایران» اعلام کرد، او همچنین در ادامه گفت که ایران در حال تبدیل شدن به یک امپراتوری است.

وقتی رژیم صهیونیستی خود را نخ‌نما می‌کند

به نوشته الاخبار برخی از تحلیلگران معتقدند که شاید هدف عوامل پشت پرده جنایت ترور محسن فخری زاده در راستای تحریک ایران برای انجام یک عملیات حساس یا بدون برنامه در روز‌های پایانی حضور دونالد ترامپ رئیس جمهور فعلی آمریکا که پیشتر تهران را تهدید به حمله نظامی کرده بود، است. در چنین شرایطی کاملاً روشن است که طرف صهیونیستی و آمریکایی بارزترین طرف‌هایی باشند که به شکل خودکار در ماجرای ترور دانشمند هسته‌ای ایران متهم می‌شوند؛ همانطور که رسانه‌های عبری در واکنش به این اتفاق اعلام کردند که تنها اسرائیل و آمریکا می‌توانند چنین عملیاتی را اجرا کنند.

 

روزنامه لبنانی الاخبار در ادامه اضافه می‌کند که نکته قابل توجه اینجاست که رسانه‌های صهیونیستی خلاف سایر عملیات‌های مشابه ترور فخری زاده در ایران خیلی زود به این حادثه واکنش نشان دادند. اما درباره اهداف آمریکا و رژیم صهیونیستی از ترور فخری زاده و اینکه تا چه اندازه به این هدف‌ها رسیده اند باید بگوییم که از دست دادن چنین دانشمند برجسته‌ای برای ایران هرچند خسارت بزرگی است و در طرف مقابل منجر به شادی آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها شده است؛ اما این به معنای تحت تاثیر قرار گرفتن تجربه و دانش فنی هسته‌ای ایرانی‌ها نیست و چنین جنایت‌هایی نمی‌تواند در برنامه هسته‌ای ایران اختلال ایجاد کند.

الاخبار همچنین تاکید می‌کند که تجربه سال‌های گذشته نشان داده که پرونده هسته‌ای ایران از مدت‌ها قبل نقطه بازگشت را پشت سر گذاشته و برنامه هسته‌ای ایرانی‌ها یک برنامه تثبیت شده است که در انحصار افراد نیست. رسانه‌های اسرائیلی نیز پس از شهادت محسن فخری زاده صراحتاً اعلام کردند که برنامه هسته‌ای ایران بعد از ترور این دانشمند بزرگ باز هم پیشرفت می‌کند، بنابراین زمانی که ترور این دانشمند برجسته ایرانی توانایی هسته‌ای ایران را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد هدف از انجام چنین جنایتی چیست.

 

این روزنامه لبنانی همچنین در ادامه می‌گوید که پاسخ به این سوال را نمی‌توان از تحولات آمریکا و تغییر سیاست‌های دولت جدید آن جدا کرد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی به دنبال انتشار خبر ترور محسن فخری زاده به سرعت از طریق یک پیام ویدئویی در توییتر گفت که من می‌خواهم لیست کار‌هایی را که این هفته انجام دادم با شما به اشتراک بگذارم و این یک لیست جزئی است چرا که نمی‌توانم همه آن‌ها را بگویم. هر چند رژیم صهیونیستی به شکل رسمی مسئولیت ترور محسن فخری زاده را قبول نکرده است، اما واکنش رسانه‌های آن و شاخص‌های دیگر به صراحت بیانگر نقش بارز صهیونیست‌های جنایتکار در این عملیات است. 

نشریه صهیونیستی هاآرتص چهارشنبه ۱۲ آذر ماه نیز در گزارشی فاش کرد که طی رو‌زهای اخیر مقامات ارشد ارتش رژیم صهیونیستی و مقامات ستاد فرماندهی تروریست‌های آمریکایی در غرب آسیا (سنتکام) جلسات هماهنگی متعددی را به دلیل ترس از انتقام احتمالی ایران در واکنش به ترور شهید دکتر فخری‌زاده برگزار کرده‌اند که نشان از به تکاپو افتادن آنها و ترس از واکنش احتمالی ایران دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران