کد خبر: 193312

مشترکان برق رایگان در ۱۴۰۰ مشخص شدند

برق رایگان (امید) طرحی است که دولت مدتی هاست برای نهادینه کردن الگوی مصرف میان مردم از آن نام می برد.
اتاق خبر 24

 در جلسه اخیری که میان سران قوا و با حضور مقام معظم رهبری برگزار شد برای حل مشکلات اقتصادی به ویزه اقشار کم درآمد و ضعیف  مطرح شد به طوری که برق و گاز افرادی که کم مصرف می‌کنند رایگان شود.

این موضوع در بودجه ۱۴۰۰ هم مورد بحث و بررسی قرار گرفتهو  دولت برای اجرای آن منابع مالی خاصی را در اختیار وزارت نیرو قرار داده است.

این پیشنهادات از سوی وزارت نفت و نیرو مطرح شد و مقرر شد خانوار‌های که کم درصد مصارفشان پایین است هزینه‌ای از آن‌ها دریافت نشوند و برعکس از مشترکانی که جز افراد پر مصرف هستند مبالغ بیشتری دریافت شود.

نرخ ویژه آب و برق برای اقشار کم درآمد

محمدرضا پورابراهیمی عضو شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا هم در مصاحبه ای، ضمن اشاره به این پیشنهاد گفته است: از دیگر کمک‌هایی که ما می‌توانیم انجام دهیم، تأمین خدمات ارزان‌قیمت لازم در بحث آب، برق، گاز و تلفن است، به‌طور مثال می‌توانیم نرخ خدمات اقشار ضعیف را تخفیف دهیم یا در بحث الگوی مصرف سقف معافیت وزارت نیرو را (که می‌گوید اگر مصرف از یک حدی پایین‌تر باشد از پرداخت هزینه معاف می‌شوند) افزایش دهیم تا شامل افراد بیشتری شود.

امروز در کشور یارانه به مصرف انرژی پرداخت می‌شود، اما گویا پلکانی شدن و تعرفه گذاری بر بخش‌های مهم بخصوص آب، برق و گاز نتوانسته اصلاح روش مصرف مدیریت را مدیزیت کند.

۳۶ میلیون مشترک در بخش خانگی

طبق آمار دریافتی از وزارت نیرو کشورمان  در بخش خانگی ۳۶ میلیون مشترک دارد که از این تعداد ۶ میلیون به بخش‌های غیر خانگی اختصاص دارد، به طوری که تهداد مشترکین خانگی امروز به رقم ۸.۵  کمتر از الگوی مصرف، مصرف می‌کنند به طور کلی نیمی از مشترکان در روستا‌ها را شامل می‌شود.

وزارت نیرو با همکاری دولت طرحی را به عنوان برق امید از ابتدای ابان امسال اجرایی کرد به طوری که این طرح شامل خوش مصرف‌ها و با تخفیفات ویژه‌ای در جهت فرهنگ سازی بهینه مصرف برق انجام و به تصویب رسید، در این طرح مشترکان به سه دسته کم مصرف، خوش مصرف و پرمصرف تقسیم می‌شوند به طوری که برای هر دسته متناسب با منطقه محل سکونت، نحوه‌ی الگوی مصرف برق تعیین می‌شود. مشترکان برق به تناسب مشارکت در این طرح از مزایای تشویقی شامل تخفیف تا ۱۰۰ درصد تعرفه برق بهره مند می‌شوند.

منبع: خبرگزاری ایرنا