کد خبر: 193302

وصل موضوعات دیگر به برجام، فرصت‌سوزی برای بایدن است

یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: بایدن می‌داند اگر بخواهد مسایل دیگر را به برجام وصل کند فرصت‌سوزی کرده است و ایران حاضر نیست برجام را با شرایط جدید بپذیرد.
اتاق خبر 24

حشمت‌الله فلاحت پیشه، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با بیان این که خروج آمریکا از برجام نشان داد که این توافق دو طرف اصلی دارد و آن ایران و آمریکا هستند، گفت: اکنون در آمریکا دولتی سر کار آمده است که می گوید به برجام باز می‌گردد و باید دید این اتفاق با روی کار آمدن دولت جدید می افتد یا خیر. مشخص است دولت بایدن با سیاست های ترامپ مخالف است و متفاوت از او رفتار خواهد کرد اما باید دید در عمل چه اتفاقی می افتد.

وی ادامه داد: ایران بارها اعلام کرده است که اگر طرف های توافق به تعهداتشان بازگردند، ما هم بر می گردیم. از این رو اگر دولت بایدن اراده بازگشت به برجام را داشته باشد بازگشت به برجام می تواند به سرعت و بدون مشکل انجام شود. اغلب افراد معرفی شده برای دولت بایدن کسانی هستند که در دولت اوباما با توافق هسته ای موافق بودند یا در روند شکل گیری آن دخالت داشتند از این رو شرایط برای بازگشت آمریکا بدون هیچ پیش شرطی فراهم است.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: معتقدم تا زمانی که اقدام عملی دولت بایدن را ندیدیم، نباید نسبت به برهم زدن فضای حاکم اقدام کنیم و پیام های متفاوت به بیرون ارسال کنیم.

وی با اشاره به برگزاری کمیسیون مشترک برجام در 26 آذر که هنوز در زمان دولت ترامپ برگزار می شود و گفته شده است زمینه های برگزاری نشست وزیران خارجه قرار است مورد بررسی قرار گیرد گفت: به نظر کشورهای اروپایی حاضر در توافق در این مرحله هم در نقش میانجی رفتار می کنند. آنها با توجه به دولت آینده آمریکا، تلاش خواهند کرد که دیدگاه ایران و آمریکا را به هم نزدیک سازند و در نهایت دو طرف به کامل به برجام بازگردند، مگر اینکه در این میان بایدن رفتاری متفاوت از خود نشان دهد. بایدن گفته است که درباره برجام با دولت های اروپایی همکاری می کنیم، هر چند که گفته است درباره مسایل موشکی و غیره مذاکره و رایزنی را ادامه می‌دهیم. به نظر بایدن متفاوت از ترامپ است و برجام را هم قبول دارد اما مسایل فراتر از برجام را هم مدنظر دارد.

منبع: خبرگزاری ایرنا