کد خبر: 193297

سایه کرونا بر سر انتخابات ۱۴۰۰

حفظ سلامت مردم و مصون ماندن آن‌ها از ویروس کرونا موضوعی است که به دغدغه اصلی مسئولان برای تجدید نظر در نحوه برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ تبدیل شده است.
اتاق خبر 24

فقط شش ماه دیگر تا برگزاری انتخابات دوره سیزدهم ریاست جمهوری باقی مانده است و این در حالی است که ویروس کرونا تاکنون سبک زندگی مردم را در شرایط مختلف تغییر داده است و به طور حتم این ویروس منحوس انتخابات ۱۴۰۰ را هم تحت الشعاع قرار می‌دهد. حفظ سلامت مردم و مصون ماندن آن‌ها از ویروس کرونا موضوعی است که به دغدغه اصلی مسئولان برای تجدید نظر در نحوه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تبدیل شده است؛ دغدغه‌هایی که باعث شده وزارت کشور به عنوان یکی از متولیان برگزاری انتخابات راهکار‌های مختلفی پیشنهاد بدهد.

جمال عرف معاون سیاسی وزارت کشور اخیرا در یکی مصاحبه‌های خود درباره دو روزه برگزار کردن انتخابات صحبت و بیان کرده است که پیشنهاد وزارت کشور برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در شرایط بیماری کرونا و علم به اینکه این بیماری در آن زمان هم خواهد بود، این است که زمان آن را در روز رأی‌گیری از یک روز« به "دو روز» افزایش دهیم.

پیشنهاد انتخاباتی که حاشیه ساز شد!

مطرح کردن برگزاری انتخابات در دو روز، واکنش‌های مختلفی داشته و برخی معتقداند این پیشنهاد عملی نیست، زیرا در قانون انتخابات ریاست‌جمهوری، انتخابات در یک روز باید برگزار شود. ماده ۲۰ قانون انتخابات ریاست جمهوری در این زمینه می‌گوید: «اخذ رأی در داخل و خارج کشور در یک روز انجام می‌شود و مدت آن ۱۰ ساعت است و درصورت ضرورت قابل‌ تمدید است.» تبصره این ماده نیز وظیفه تمدید انتخابات را برعهده وزیر کشور گذاشته است.

در ادوار گذشته عمدتاً برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری تا ساعت ۲۴ روز جمعه تمدید می‌شد تا رأی‌دهندگان بیشتری بتوانند در انتخابات شرکت کنند؛ اما برخی هم معتقداند در این زمینه مجلس شورای اسلامی می‌تواند تبصره‌ای را به قانون انتخابات ریاست‌جمهوری اضافه کند، یعنی فرصت انتخابات در شرایط اضطراری از ۲۴ ساعت افزایش دهد و تشخیص آن را نیز برعهده شورای نگهبان بگذارد.

علاوه بر مجلس، شورای عالی امنیت ملی نیز با توجه به شرح وظایفش در اصل ۱۷۶ قانون اساسی، می‌تواند با توجه به شرایط کشور دستور افزایش مدت زمان انتخابات را صادر کند تا مردم در طی چند روز در انتخابات شرکت کنند و تکثر جمعیت مانع از انتشار ویروس شود.

منبع: جام نیوز