کد خبر: 193265

وعده ناتمام چاپخانه دولتی برای تامین بدنه «کارت ملی»

کارت ملی هوشمند پروژه‌ای دیرینه‌ای که این روز‌ها خبر ساز شده است و در حال حاضر نزدیک به ۱۰ میلیون نفر فاقد کارت ملی هوشمند هستند.
اتاق خبر 24

کارت ملی هوشمند پروژه‌ای قدیمی و طولانی مدت که این روز‌ها بیشتر از همیشه خبرساز شده، سوالی که ممکن برای خیلی‌ها پیش ‌آید این است که کارت ملی‌های قدیمی چه مشکلی داشت که کارت ملی هوشمند باید جایگزین آن شود.

کارت ملی هوشمند که در طی چند سال اخیر پس از تحریم صدور و تولید آن با مشکلات فراوانی رو به رو شد، زیرا که بدنه و تراشه آن از خارج از کشور تهیه می‌شد، حالا این مسئله که قرار بود به نفع مردم در جهت بهبود کار‌های شهروندی، اداری و دولتی باشد، اکنون با عدم صدور کارت ملی هوشمند برای نزدیک به ۱۰ میلیون نفر به یک معضل قدیمی تبدیل شده است.

مشکل فنی در بدنه کارت ملی علت تاخیر کارت ملی های هوشمند 

پیامک‌های زیادی به باشگاه خبرنگاران جوان در این باره ارسال می‌شود و افرادی که می‌گویند، دو سالی است برای کارت ملی هوشمند خود اقدام کرده اند، اما هنوز به دستشان نرسیده است، در این راستا گفت و گو‌های زیادی با سازمان ثبت احوال که یکی از نهاد‌های مربوطه به این امر شده است و سیف الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال در خرداد ماه سال گذشته در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، علت این تاخیر را مشکل فنی در بدنه کارت ملی هوشمند دانست و گفت: جنس بدنه کارت ملی به دلیل اینکه مقاومت بیشتری داشته باشد، از پلی کربنات است که مواد اولیه آن وارداتی است.

او در پاسخ به اینکه چرا کارت سوخت و ... تولید می‌شود، اما بدنه کارت ملی خیر، بیان کرد: همانطور که می‌دانید میزان تولید و تقاضای کارت سوخت محدود است، همچنین جنس بدنه کارت سوخت و کارت گواهینامه از جنس pvc است که مواد اولیه آن در داخل تولید می‌شود.

سخنگوی سازمان ثبت احوال با اشاره به اینکه تا کنون ۵۶ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر برای دریافت کارت ملی هوشمند تکمیل ثبت نام کردند، مطرح کرد: تا به امروز ۴۶ میلیون و ۳۰۰ هزار کارت ملی هوشمند برای شهروندان صادر شده است.

منبع: خبرآنلاین