کد خبر: 193262

بودجه ۱۴۰۰ امروز مهمان بهارستانی ها

امروز بودجه ۱۴۰۰ تقدیم مجلس شده و طرح راه دولت در یکسال آینده برای مجلسی ها عیان می شود.
اتاق خبر 24

امروز آخرین بودجه دولت دوازدهم به مجلس شورای اسلامی می رود.  بودجه ای که هنوز هم برای بحث جا دارد و به نظر می رسد این مباحثه ها در حال تاثیرگذاری در بودجه است. 
 

بودجه ۱۴۰۰ که تعیین کننده دخل و خرج اولین سال از دهه جدید است، شاید بیش از هر چیزی در اذهان عمومی ثبت خواهد شد. این بودجه مقرر بود در سال ۹۸ و با اصلاح ساختار به صورت دو ساله منتشر شود که بعد‌ها و با فراز و نشیب‌های مختلف، باز هم به روال سابق خود بازگشت و به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور این بودجه همان یک ساله و تنها با چشم انداز دو ساله بسته شده بود.

 

امروز بودجه سه روز زودتر از سال های گذشته به پله تقدیم به مجلس رسیده  است و محدودیت های کرونایی اجازه حضور رئیس جمهور را هم در صحن علنی مجلس گرفته است و این بار بودجه توسط نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به رئیس مجلس جدید تقدیم می شود.

 

اما در بسیاری از انتقادهای دائمی کارشناسان و مجلسی ها به بودجه بندی نباید وجود کدورت در بودجه شرکت های دولتی را نادیده گرفت. شرکت هایی که به گفته بسیاری از کارشناسان همچنان مبهم هستند و روز به روز به تعداد آن ها به صورت مخفیانه ای افزوده می شود.البته در متن گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی هزینه های دولت برای شرکت های دولتی این طور تعریف شده است که" وجوه پرداختی ازسوی دولت به شرکت‌های دولتی شامل دو بخش است. یک بخش اعتبارات عمرانی است. در اصل دولت معمولاً طرح‌های عمرانی خود را از طریق شرکت‌های دولتی اجرا نموده و اعتبارات عمرانی دولت از طریق این شرکت‌ها به اجرای پروژه‌های عمرانی اختصاص می‌یابد.

 

به عبارت دیگر، شرکت‌های دولتی در این حوزه، در حقیقت عاملیت دولت در اجرای پروژه‌های عمرانی را برعهده دارند (شایان ذکر است که پروژه‌های عمرانی با اعتبارات عمومی تنها پروژه‌های عمرانی شرکت‌های دولتی نیست و این شرکت‌ها از محل منابع داخلی خود نیز اقدام به اجرای پروژه‌های عمرانی می‌کنند). این اعتبارات عمرانی، موارد مصرف کاملاً مشخصی داشته و صرفاً در طرح‌های عمرانی مربوط (مطابق پیوست شماره ۱ لوایح بودجه سالیانه) قابل صرف هستند.

غیر از اعتبارات پروژه‌های عمرانی، عمده وجوه پرداختی از خزانه دولت به شرکت‌های دولتی، مبالغ مربوط به پوشش زیان شرکت‌های زیان ده (کمک‌زیان) است. منابع عمومی بودجه امسال حدود ۵۷۰ هزار میلیارد تومان است، لذا عدد سه هزار میلیارد تومان ذکر شده نشان می‌دهد پوشش کمکزیان شرکت‌های دولتی بخش اندکی از منابع عمومی را به خود اختصاص می‌دهد."

 

حال جدول عملکرد این شرکت ها در نیمه ابتدایی سال منتشر شده و نشان می دهد این شرکت ها تنها 4 درصد منابع بودجه دولت را تامین کرده اند.

روند بودجه نویسی تغییری به خود ندیده است!

حسینی شاهرودی، کارشناس اقتصادی و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی  با اشاره به روند بودجه نویسی در سنوات گذشته بیان کرد: بحث اصلی ما در سال گذشته که منجر شد به اتفاق آرا ما بودجه را رد کنیم و نهایتا بودجه با نزدیک شدن به زمان انتخابات توسط سران سه قوه به تصویب برسد و به اجرا برسد این بود که توجهی به اصلاح ساختار نشده بود.

وی افزود: مسئله ای که رهبری در سال ۹۸ به دولت تکلیف کردند که بودجه در سال ۹۹ با اصلاح به مجلس بیفتد که هیچ اتفاقی نیفتاد. امیدواریم امسال این اصلاح در ساختار بودجه ۱۴۰۰ دیده شود.

حسینی شاهرودی تاکید کرد: سال گذشته هم ما تغییراتی که دولت از آن به عنوان اصلاح ساختار نام میبرد را ندیدیم. حساب و دخل و خرج دولت را باید بودجه بنامیم و چیزی غیر از آن را نباید در بودجه دخیل کنیم.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بودجه شرایطی را دارد که تاثیرات زیادی بر اقتصاد کشور دارد. حوزه‌هایی نظیر بازارها، طلا، ارز، اشتغال و تورم و گرانی حجم بسیار زیادی از تاثیر را می‌گیرند.

او تاکید کرد: در حالی که حجم بسیار کمی از وجوه در کشور مصرف می‌شود یعنی ۴۸۰ هزار میلیارد تومان عددی است که ان را بودجه جاری می‌نامیم و سوای بودجه شرکت‌های دولتی است.

بودجه از ساختار اقتصادی جداست/ زلزله های کسری بودجه نباید دامنگیر اقتصاد شود

حسینی شاهرودی بیان کرد: اما جای سوال است که چرا بودجه اثرات زیان بار و تخریبی بر کشور گذاشته است. چون که نتوانستیم در ادوار مختلف بودجه کشور را از ساختار اقتصادی کشور جدا کنیم. فرض کنید هر زمان که ما با کمبود بودجه مواجه شدیم به ساختار اقتصادی کشور از جمله بورس و نفت کرده ایم.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: نباید کمبود بودجه را با دست اندازی به ارز، طلا و سایر دارایی‌ها جبران کنیم. بودجه باید مستقل از تمام این‌ها باشد. ساختار اقتصادی باید در جای دیگر یعنی ساختار اقتصادی دولت باید تعریف شود و بودجه نیز باید طبق قانون در سازمان برنامه و بودجه کشور تدوین و تعریف شود.

وی بیان کرد: بودجه بایستی طبق شعاری که خود اقای نوبخت داده اند یعنی درآمد‌های پایدار بنا شود.

حسینی شاهرودی در پاسخ به این سوال که اصلی‌ترین درآمد پایدار چیست؟ بیان کرد: اصلی‌ترین در آمد پایدار مالیات در کشورهاست. البته این بین شاید قوانین مشکلاتی را داشته باشند که ما باید اصلاحاتی در نظام مالیاتی، گمرکی و بانکی را دستور کار خود قرار دهیم تا درآمد‌های پایدار هرچه سریع‌تر مستقر شوند.

جامعه باید قوی شود تا به یارانه احتیاجی نداشته باشد

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: توزیع امکانات و یارانه کشور باید در دستور کار باشد. به جای یارانه دادن که هزینه است که چیزی حدودی ۸۰ هزار میلیارد تومان است باید توانمندی را القا کنیم که مردم نیازی به یارانه نداشته باشند. به عنوان نمونه برخی نهاد‌ها مثل ستاد اجرایی فرمان امام در برخی از شهرستان‌ها عضو بهزیستی و کمیته را توانمند کردند.

او در پاسخ به این سوال که ایا حذف یارانه بگیران پر درآمد هزینه بردار است؟ تاکید کرد: وزارت رفاه معتقد است که ما ۱۰ دهک جامعه را مشخص کرده ا‌یم و با ضریب خطا می‌توانیم آن ها شناسایی کنیم. سامانه‌های مختلفی در وزارت اقتصاد، بانک مرکزی، وزارت صمت و سازمان برنامه به راحتی میتوانند اطلاعات در خصوص افراد را در دسترس قرار دهند. نمیدانیم چرا در این سال‌ها دولت اراده‌ای برای حذف یارانه دهک‌های بالا را نداشته کاری که سال‌ها قبل می‌توانست انجام شود. وقتی می‌گوییم اصلاح ساختار آن را در همه حوزه‌ها معنی می‌کنیم. اولین قدم جداسازی بودجه جاری از اقتصاد کشور است.

منبع: خبرگزاری ایسنا