کد خبر: 193261

تهران از شنبه در وضعیت نارنجی کرونا

تهران از روز شنبه نارنجی می‌شود و محدودیت‌ها در تهران و شهر‌هایی که از قرمز به وضعیت نارنجی تبدیل شده اند، کاهش پیدا می‌کند.
اتاق خبر 24

روز گذشته در جلسه کمیته‌های تخصصی ستاد ملی کرونا گزارش وضعیت شهر‌ها داده شد و بر اساس آخرین اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا ۶۴ شهر قرمز داریم و ۲۷۸ شهر نارنجی هستند و ۱۰۶ شهر در وضعیت زرد قرار دارند و شهر‌هایی که تغییر وضعیت داده اند، از شنبه محدودیت‌ها با توجه به وضعیت جدیدشان اعمال خواهد شد.

در طرح جامع مدیریت بیماری کرونا شهر‌ها به سه دسته تقسیم بندی می‌شوند، بر این اساس در شهر‌های زرد به ازای هرصد هزار نفر روزانه ۴ بیمار با تست مثبت کرونا، در شهر‌های نارنجی روزانه ۶ بیمار مثبت کرونا به ازای هر صدهزار نفر و در شهر‌های قرمز به ازای هرصد هزار نفر ۱۰ بیمار مثبت کرونایی بستری می‌شوند.

بنابر اعلام ستاد ملی کرونا از صبح شنبه شهر تهران در وضعیت نارنجی کرونایی خواهد بود و بر این اساس گروه دوم مشاغل و اصناف می‌توانند فعالیت خود را از سر بگیرند البته در استان تهران شهر پیشوا همچنان از نظر وضعیت کرونا قرمز است و محدودیت‌های کرونایی شامل مشاغل گروهه ای ۲ ، سه و چهار در شهر پیشوا خواهد شد.

یکی از محدودیت‌های اعمال شده در شهر‌های قرمز از جمله تهران در ۲ هفته گذشته منع آمد و شد از ساعت ۲۱ بود و جریمه ۲۰۰ هزار تومانی برای خودرو‌های متخلف در نظر گرفته شده بود تا از دورهمی جلوگیری شود؛ بنابر اعلام وزارت بهداشت دورهمی‌های خانوادگی نقش زیادی در ابتلا به کرونا در ایران دارد و از این رو در شهر‌های قرمز ممنوعیت تردد شبانه از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح اعمال می‌شود.

شهرستان‌های اهر، بناب، شبستر، عجب‌شیر، میانه، مرند در استان آذربایجان‌شرقی؛ شهرستان‌های اشنویه، خوی، سلماس و نقده در آذربایحان‌غربی؛ شهرستان‌های شهرضا، گلپایگان، مبارکه در استان اصفهان؛ شهرستان نظرآباد در استان البرز؛ شهرستان‌های قائنات، تربت حیدریه، کاشمر و گناباد در استان خراسان رضوی؛ شهرستان‌های دامغان، شاهرود و گرمسار در استان سمنان؛ شهرستان‌های کامیاران و مریوان در استان کردستان؛ شهرستان‌های رفسنجان و زرند در استان کرمان؛ شهرستان‌های جوانرود، سرپل ذهاب و کنگاور در استان کرمانشاه؛ شهرستان‌های خمین و دلیجان در استان مرکزی؛ شهرستان‌های اسدآباد، کبودرآهنگ و بهار در استان همدان، ابرکوه، خاتم، مهریز و میبد در استان یزد و بهشهر در استان مازندران و تهران در استان تهران شهرستان‌هایی هستند که وضعیت هشدارشان از قرمز به نارنجی تغییر در هفته آینده تغییر پیدا می کند و فقط فعالیت گروه شغلی ۳ و ۴ شامل محدودیت در این شهرها خواهد بود.

البته تغییرات حاصل محدودیت‌های از اول آذر ماه نیست و مربوط به محدودیت‌های قبلی، افزایش مراقبت‌ها و... است و خوشبختانه در حال حاضر مردم ۹۰ درصد دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند،

احتمال تمدید ممنوعیت شبانه تردد خودرو‌ها در تهران

امروز علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از طرح پیشنهاد منع آمد و شد شبانه در شهر‌های نارنجی در جلسه روز شنبه ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد.

رئیسی گفت: این پیشنهاد در جلسه روز شنبه مطرح و بررسی خواهد شد و در صورت تایید در شهری مانند تهران که از شنبه وضعیت نارنجی دارد ممنوعیت تردد شبانه ادامه خواهد داشت.

منبع: جام نیوز