کد خبر: 193242

آرامش به قیمت کالاهای اساسی باز می گردد؟

مدت هاست که دلالان در پی ایجاد تنش در بازار اساسی هستند و این موضوع با واکنش های مختلفی در بازار اقلام اساسی مواجه شده است.
اتاق خبر 24

 بررسی ها از کالاهای اساسی سبد خانوار در هفته های اخیر نشان می دهد که قیمت ها هر یک‌ به بهانه مختلف با سیر صعودی در بازار روبرو شده است که این موضوع همزمان با تعطیلی صنوف و نبود درآمد، بیش از پیش برخی دهک های جامعه را در تامین مایحتاج خود دچار مشکل کرده است.

بازار‌ محصولات پروتئینی از جمله مرغ که طی ۱۰ روز اخیر به یکباره جهش چندبرابری داشت، خوشبختانه با ورود مسئولان تنظیم بازار و توزیع مرغ منجمد و دولتی تا حدودی التهابات بازار فروکش کرد، هر چند هنوز به نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار که در مهر اعلام شد، فاصله دارد.

گزارش های میدانی از فروشگاه های سطح شهر نشان می دهد که قیمت هر کیلو عدس‌۴۰ هزار تومان، لوبیا چیتی ۴۳ هزار تومان، لپه ۳۸ تا ۴۰ هزار‌تومان، نخود ۳۵ تا ۳۹ هزار تومان، لوبیا قرمز ۴۰ تا ۴۲ هزار تومان، برنج ایرانی ۲۸ تا ۳۸ هزار تومان، برنج خارجی‌۲۲ تا ۲۷ هزار تومان و هر بسته چای ۵۰۰ گرمی به ۱۲۵ هزار تومان رسیده است، درحالیکه با کاهش نرخ ارز انتظار افت قیمت کالاها در بازار بود چرا که با افزایش نرخ ارز، قیمت ها سیر صعودی به خود می‌گیرد.

فراهانی یکی از فروشندگان خواروبار در شرق تهران در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی از رکود بازار خبر داد و گفت: با تعطیلی صنوف و کاهش قدرت خرید خانوار، بازار تعریفی ندارد.

وی افزود: با افزایش نرخ ارز، تمامی اقلام‌ چند درصدی بالا می رود که طی هفته های اخیر با کاهش نرخ ارز انتظار بر افت قیمت ها بود که متاسفانه تاکنون محقق نشده است و این‌موضوع درکنار کاهش قدرت خرید خانوار‌‌ مزید بر علت شده تا افراد برای خرید دست نگه دارند.

با وجود تمامی‌فراز و نشیب ها در بازار، وزیر جهاد کشاورزی قول دادند که در چند ماه باقی مانده تا عید نهاده‌ها به صورت مناسب به دست تولیدکنندگان برسد و مشکلی در قیمت مرغ پیش نیاید.

ماجرا تنها به این‌جا ختم نمی شود چرا که بازار میوه در روزهای اخیر برای جا نماندن از قافله گرانی ها دچار التهاب شده است که هر یک از مسئولان دلیلی برای این گرانی ها مطرح می کنند. گرچه تولید میوه تحت تاثیر شرایط اقلیمی تحت تاثیر نوساناتی قرار می‌گیرد، امسال عوامل دیگر همچون افزایش ۳ برابری نهاده های تولید موجب شده گرانی قیمت بیشتر خود را نشان دهد.

یاوری عضو اتحادیه بارفروشان میدان‌مرکزی میوه و تره بار افزایش ۳۰ تا ۳۵ درصدی قیمت نهاده‌های تولید، سال ناآور تولید، افت تولید و صادرات علت اصلی گرانی پرتقال و انار اعلام‌کرد.

یاوری با بیان اینکه قیمت هر کیلو پرتقال از ۴ تا ۵ هزار تومان سال گذشته به ۱۴ تا ۱۵ هزار تومان رسیده است، گفت: نرخ کنونی هر کیلو انار از ۱۰ هزار تا ۱۹ هزار تومان در میدان مرکزی میوه و تره بار است که با احتساب حداکثر ۳۵ درصد سود در خرده فروشی‌ها باید عرضه شود.

منبع: خبرگزاری ایرنا