کد خبر: 193235

جزئیات طرح لغو تحریم های ایران

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از تصویب طرح دو فوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها در نشست عصر امروز این کمیسیون خبر داد.
اتاق خبر 24

ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: نشست عصر امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با دستور بررسی طرح دو فوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها برگزار شد.

وی افزود: در این جلسه که برخی دستگاه‌های مربوطه حضور داشتند، نظرات نمایندگان موافق و مخالف طرح مذکور به  استماع اعضای کمیسیون رسید.

عمویی عنوان کرد:‌ پیش‌تر طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها به تصویب کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس رسیده بود.

وی ادامه داد: اصلاحات انجام شده بر طرح انجام شد و پس از بحث و تبادل نظر در باره طرح دو فوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، برای این طرح رأی‌گیری شده و نهایتا کلیات این طرح و 9 ماده آن به تصویب کمیسیون رسید.

به گزارش فارس متن طرح دو فوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها به شرح زیر است:

ماده ۱- دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است بلافاصله پس از تصویب این قانون، سالانه به میزان حداقل ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد را تولید و در داخل کشور ذخیره کند و نیازمندیهای صلح آمیز صنایع کشور به اورانیوم با غنای بالای ۲۰ درصد را به طور کامل و بدون تاخیر تامین کند.

ماده ۲- در جهت تحقق ظرفیت یکصد و نود هزار سو غنی سازی، سازمان انرژی اتمی ایران، مکلف است پس از تصویب این قانون، ظرفیت غنی سازی و تولید اورانیوم غنی سازی شده با سطح عنای متناسب هر یک از مصارف صلح آمیز کشور، به میزان ماهانه حداقل ۵۰۰ کیلوگرم افزایش دهد و نسبت به نگهداری و انباشت مواد غنی شده در کشور و مصرف معین حجم مذکور اورانیوم غنی سازی شده، اقدام کند.

ماده ۳- برای تحقق هدف مندرج در ماده ۲، سازمان انرژی اتمی مکلف است ظرف مدت ۳ ماه عملیات نصب، تزریق گاز، غنی سازی و ذخیره سازی مواد را با درجه غنای موردنیاز، با حداقل ۱۰۰۰ دستگاه ماشین IR-2m آغاز کند و همچنین در همین بازه زمانی، عملیات غنی سازی و تحقیق و توسعه با ماشین های ۶-IR را با حداقل ۱۶۴ ماشین از این نوع آغاز نموده و آن را ظرف مدت یکسال به ۱۰۰۰ دستگاه ماشین توسعه بدهد.

تبصره - سازمان انرژی اتمی مکلف است برای انتخاب و تعیین مکان نصب و استقرار ماشین های ذکر شده، استانداردهای سازمان پدافند غیرعامل را اخذ و اجراء نماید.

منبع: خبرگزاری ایرنا