کد خبر: 193210

کرونا نمی‌رود؛ مگر با اتحاد و لغو دورهمی‌ها

قریب به ۱۰ ماه است که جهان میزبان مهمان ناخوانده ای به نام کووید-۱۹ می باشد. گویی این مهمان نیز علی رغم گمانه زنی ها برای ترک منزل با شروع فصل گرما، کماکان ماندگار است و قصد رفتن بی هوا ندارد.
اتاق خبر 24

حدود یک سال پیش در چنین روزهایی بود که اولین فرد مبتلا به ویروس کرونا در جهان شناسایی شد. در ابتدا شاید کسی گمان نمی کرد که این ویروس چه ها با زندگی بشر خواهد کرد و صرفا با خواندن اخبار مربوط به آن چیزی شبیه یک آنفلوانزای ساده را در ذهن خود تصور می کرد. اما ماه به ماه این ویروس تصورات و پیش بینی های بشر را درهم شکست و قدرت خود را نمایان ساخت.

اما متخصصان و کارشناسان این حوزه از همان روزهای ابتدایی هشدارهای خود را اعلام کرده و خواستار قرنطینه شهرها، محدودیت ترددها، به حداقل رسیدن تعاملات روزانه بشری و لغو سفرها شدند. شاید اگر نسبت به هشدارهای این دلسوزان آگاهانه تر عمل می شد امروز جهان حال بهتری داشت.

علی رغم اینکه این مهمان ناخوانده تاکنون خسارات جانی و مالی جبران ناپذیری را به جوامع بشری وارد کرده است اما به خوبی به بشر یادآور شد که هریک از ما در هر نقطه ای از دنیا بر زندگی دیگری تاثیر گذاشته و به نوعی هر یک از ما در قبال دیگری مسئولیتی بر عهده داریم.

هریک از ما در چند ماه گذشته به نوعی با این ویروس دست و پنجه نرم کرده ایم. گروهی فارغ از غوغای جهان به زندگی عادی خود ادامه دادند و با بی تفاوتی از کنار هم نوعان خود گذشتند. اما گروهی دیگر تغییر را در سبک زندگی خود پذیرفتند و هر آنچه که در توان داشتند برای ممانعت از گسترش شیوع این ویروس به کار گرفتند. اما تجربه نیز در این ماه ها به ما ثابت کرد هرکجا که کنار هم ایستادیم و متحد شدیم توانستیم کرونا را کنترل کنیم اما هرکجا که با نگاه های تعصب آمیز از یکدیگر فاصله گرفتیم کرونا بر ما چیره شد.

در میان ۱۰ ماه قدرت نمایی این ویروس بر بشر، آنچه که بیش از هرچه حائز اهمیت است، تکاپوی کادر درمانی برای حفظ جان هم نوعان خود با از خودگذشتگی است. اما واقعیت این است که دیگر تلاش های شبانه روزی، کادر درمانی کشور را از پای درآورده و زمان بروز عزم ملی برای بیرون راندن این مهمان ناخوانده است. شاید تا به امروز هر یک از ما نسبت به مسئولیت های خود در قبال اجتماع و هم نوعان خود کوتاهی کرده ایم اما دیگر زمان توجیه گذشته است و باید در عمل دست به دست هم دهیم تا بتوانیم بر کرونا غلبه کنیم.

غفلت ما از مسئولیت های اجتماعی خود امروز به بهای جان هم نوع، هم وطن و هم کیش خویش تمام می شود. رشد روز افزون آمار مبتلایان و قربانیان این بیماری نیز زنگ خطری را به صدا درآورده که حتی از فرسنگ ها دورتر نیز به گوش می رسد.

اکنون در آستانه ورود به دومین هفته اجرای محدودیت ها در مناطق سه گانه قرمز، زرد و نارنجی هستیم. تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم سو با نظر پزشکان و متخصاصان این حوزه در گفت و گو با ایسنا طی پیامی دست یاری به سمت مردم دراز کرده و خواستار انسجام ملی در اجرای محدودیت های ابلاغی شدند. متن کامل این پیام ها به شرح زیر است:

محمدحسن آصفری ضمن دعوت از مردم برای همراهی در اجرای محدودیت‌ها برای کنترل بیماری کرونا بیان کرد: بنده در جایگاهی نیستم که بخواهم به مردم دستور دهم، اما می‌خواهم از مردم خواهش کنم که بیماری کرونا را جدی بگیرند واقعیت این است که کرونا شوخی‌بردار نبوده و روزانه جان تعداد قابل توجهی از هموطنان ما را می‌گیرد.

نماینده مردم اراک در مجلس در ادامه اظهار کرد: بیماری کرونا امروز به یک مساله‌ جدی برای کشور و مردم تبدیل شده است و تا زمانی که همه مردم موضوع را جدی نگیرند نمی‌توانیم این بیماری را شکست دهیم. متاسفانه روز به روز آمار مبتلایان و قربانیان این بیماری در کشور در حال افزایش است. اگر به این مساله توجه نکنیم معلوم نیست چه اتفاقی خواهد افتاد.همه ما باید دست به دست هم دهیم و پروتکل‌ها و محدودیت‌های ابلاغی را با جدیت دنبال کنیم. تنها با همراهی یکدیگر می‌توانیم این بیماری را شکست دهیم.

منبع: جام جم آنلاین