کد خبر: 193207

تب تاریخ تولد لاکچری

قشنگ است که تاریخ مراسم‌های مختلف عدد خاصی داشته باشد، اما این حساسیت برای اتفاقات خاص یک جایی با مشکل روبه رو می‌شود.
اتاق خبر 24

 مسلمانه همین الان اگر از خیلی‌ها بپرسی امروز چندم است، کمی فکر می‌کنند و درست یا غلط؛ می‌گویند نهم. این اتفاق برای دهم، یازدهم، دوازدهم، سیزدهم و تمامی روز‌های ماه‌های مختلفِ سال‌های مختلف می‌افتد. اما چه می‌شود که این نهم برای عده‌ای با نهم‌های ماه‌های دیگر فرق می‌کند؟

یادم می‌آیند حدودا ماجرای تاریخ‌های خاص از ۸۸/۰۸/۰۸ شروع شد. این تاریخ چشم خیلی‌ها را گرفت و مبدا جلب توجه به تاریخ‌های خاص دیگر تقویم شد. خیلی از آن‌هایی که دم بخت بودند، در شرف بچه دار شدن بودند و یا کار مهمی را می‌خواستند در زندگی خود شروع کنند ترجیح می‌دادند این عدد و رقم‌های خاص را مبدا اتفاق خاص زندگیشان قرار دهند. اما آیا خاص بودن یک اتفاق مهم سرنوشت آن را هم خاص می‌کند؟

قشنگ است که تاریخ ازدواج یا تاریخ مراسم‌های مختلف عدد خاصی داشته باشد، اما این حساسیت برای اتفاقات خاص جایی به مشکل خورد، تا تولد نوزاد‌های زیادی دست به دامن این تاریخ‌ها شد.

از ۸۹/۹/۹ دیدیم این بازی انگار تمام بشو نیست و قرار است همچنان ادامه دار باشد. پدر و مادر‌ها جوری برای تاریخ تولد فرزندشان در این روز‌های رند به در و دیوار می‌زنند که انگار قرار است نوزادی که به دنیا بیاید فرقی با نوزادی که یک روز قبل و یا یک روز بعد این تاریخ به دنیا آمده، داشته باشد.

کاری به اختلالات پزشکی و عوارض جانبی این اتفاقِ قالبا احمقانه ندارم، اما به نظرم همانطور که نمیتوانیم روز خاصی را برای مرگ یک انسان در نظر بگیریم قطعا نمیتوانم روز تولدش را هم از پیش تعیین کنیم.

این موضوع ادامه داشت تا به قول همین روشنفکرانِ لاکچری رسیدیم به آخرین تاریخ رندِ رندِ قرن! یعنی همین امروز.

هرچند گمان می‌رفت که در نتیجه شیوع کرونا امسال تا حد زیادی از این اشتیاق کاسته شود، اما شواهد و نشانه‌های موجود بیانگر آن است که با وجود افزایش تلفات روزانه کرونا و نوسانات‌های اقتصادی و نیز سختگیری‌های وزارت بهداشت، هنوز آتش چنین میلی در وجود شماری از خانوار‌ها شعله‌ور است.

من نمیدانم امروز چه روز خارق العاده است؛ اما من مثل هر روز از خواب بیدار شدم و هیچ چیز خاصی شگفت زده ام نکرد؛ چرا که هم خورشید دوباره طلوع کرده بود و هم من مثل روز‌های دیگر هزارجور دغدغه داشتم که باید به سراغشان می‌رفتم حتی اگر امروز ۹۹/۰۹/۰۹ باشد.

 

این اتفاق برای بچه‌ای که امروز به دنیا می‌آید و قرار است ۲۰ سال آینده تولد ۲۰ سالگیش را بگیرید هم می‌افتند، چرا که او قطعا در ۲۰ سالگی دغدغه‌هایی در زندگی‌اش دارد که هر روز صبح به بهانه آن‌ها چشم باز می‌کند و عملا برایش مهم نیست بیست سال گذشته زمانی که تقویم ۹۹/۹/۹ را نشان میداد او چشم به این دنیای عجیب کنونی باز کرده است. این مسئله آنقدر برای برخی از والدین به یک موضوع حیاتی تبدیل شد که ظرفیت‌های بیمارستان‌ها برای زایمان در روز‌های کرونایی تمام شد و سازمان ثبت احوال کشور دست به اقدام جالبی زد.

سیف الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: سازمان ثبت احوال کشور محدودیتی برای ثبت این وقایع ندارد، لذا اگر فردی در تاریخ پنجم و یا ششم آذر به دنیا بیاید می‌تواند به سازمان ثبت احوال کشور مراجعه کند و در نهم آذر ماه با تاریخ صدور ۹۹.۹.۹ شناسنامه دریافت کند.

منبع: خبرگزاری ایرنا