کد خبر: 193204

قیمت مرغ از دیوار گرانی پایین پرید

بعد از چند روز تنش در بازار مرغ، از روز گذشته توزیع مرغ منجمد و گرم در بازارهای اصلی منجر به کاهش نرخ مرغ شده است.
اتاق خبر 24

چند روز قبل بود بازار مرغ دچار آشفتگی شده و قیمت این محصول رکورد جدیدی را ثبت کرد به طوری که در برخی بازارها قیمت هر کیلو مرغ گرم به حدود ۴۰ هزار تومان رسید.

این افزایش قیمت ناگهانی شوک بزرگی در بازار ایجاد کرد و بنا بر اطلاعات به دست آمده از برخی فروشندگان بازار میزان خرید مردم بیش از ۵۰ درصد کاهش پیدا کرد.

راه حل مسئولان برای ارزان شدن مرغ

بعد از سکوت چند روزه مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و ستاد تنظیم بازار بلاخره مسئولان وارد عمل شدند. راهکار این بار مسئولان دولتی عرضه مرغ تنظیم بازاری با نرخ ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان بود. عرضه مرغ تنظیم بازاری ابتدا از میادین آغاز شد و در نهایت به فروشگاه های زنجیره ای گسترش پیدا کرد.

وزیر جهاد کشاورزی بر موثر بودن این محصول تاکید داشت و در نهایت امروز خاوازی مدعی حارج کردن بازار از دست دلالان شد و گفت: با دستوری که رئیس جمهور به وزارت جهاد کشاورزی داد از دوشنبه وزارت جهاد کشاورزی با همکاری همه به ویژه وزارت صمت به بازار ورود کرد و مرغ گرم و مرغ منجمد با کیفیت را وارد بازار کردیم.

خاوازی گفت: تقریباً می‌توان گفت که بازار را از دست دلالان و واسطه‌ها در بخش عمده‌فروشی درآوردیم و قیمت را که در بازار بهمن حدود ۳۵ هزار تومان بود امروز و پنج‌شنبه به قیمت ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان رساندیم.

او گفت: همکارانم در وزارت صمت هم نظارت خود را بر خرده‌فروشی‌ها شروع کردند و امیدواریم این بازار را هم تثبیت کنیم. در حال حاضر کمبود نهاده‌ها را به شدت پیگیری می‌کنیم تا تمام واحد‌های تولیدی ما بتوانند این را در اختیار داشته باشند.

مشاهدات و بررسی‌های میدانی ما مُهر تاییدی بر این موضوع بود. امروز قیمت مرغ در بازار از حدود ۳۵ هزار تومان تا حدود ۲۸ هزار تومان کاهش پیدا کرده بود. از نظر کاسبان بازار قیمت حقیقی این محصول حدود ۲۰ هزار تومان و مطابق با نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار است.

صحبت های فروشندگان مرغ و ماهی نشان می دهد میزان خرید مردم به شدت کاهش پیدا کرده و همین کاهش تقاضا هم به عاملی برای تشدید روند نزولی قیمت مرغ تبدیل شده است.

مرغ درب کارخانه ۱۹ هزار تومان خریداری می شود

محمد علی کمالی سروستانی مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی در گفت و گو با  خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی از استمرار روند نزولی قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز متوسط قیمت هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان، مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۲۶ هزار تومان و در برخی نقاط ۳۰ هزار تومان است.

او ادامه داد: طبق روال معمول، در چند روز نخست ماه با واریز حقوق‌های کارمندی و کارگری تقاضا برای خرید مرغ در بازار افزایش می‌یابد، ضمن آنکه در مواقعی که قیمت بالا می‌رود، هجوم برای خرید مرغ بیشتر می‌شود که با ازدیاد عرضه و تداوم تولید، بازار مرغ به سمت تعادل می‌رود. با استمرار توزیع نهاده‌های دامی پیش بینی می‌شود که قیمت مرغ در حد تعادل باقی بماند، چنانچه نهاده تامین نشود، قیمت مرغ مجدد افزایش می‌یابد.

منبع: خبرگزاری ایرنا