کد خبر: 193185

محدودیت‌های کرونایی آب سردی بر زبانه‌های آتش کرونا

یک هفته از اعمال محدودیت‌های کرونایی می‌گذرد و مردم و مسئولان در انتظار کاهش آمار موارد ابتلا، بستری و فوتی‌های کرونا هستند.
اتاق خبر 24

بسیاری از شهر‌های کشور چند وقتی بود، روی خلوتی را به خود ندیده بودند، کمتر شبی در تهران داشتیم که ساعت ۹ شب ترافیک نباشد، برای بسیاری ساعت ۲۱ تازه سر شب بود برای پاساژگردی و دورهمی حتی در روز و شب‌های سیاه کرونایی؛ شب و روز‌هایی که در هر سه دقیقه آن یک ایرانی چشمانش را به روی این دنیا می‌بندد و داغ بر دل عزیزان باقی می‌ماند.

روز‌های که کرونا با آن عجین شده است و افراد بسیاری این قاتل نامردی را ندید می‌گیرند و به حساب آنکه این ویروس ذره بینی را نمی‌بینند گوششان به توصیه‌های بهداشتی متخصصان و مسئولان بدهکار نیست و خلاف اصول بهداشتی عمل می‌کنند که سرانجام ماجرا به خط صاف نمایشگر علائم حیاتی روی تخت بیمارستان ختم می‌شود.

کاش هر کس فقط مسئول خودش بود و اگر اصول بهداشتی را رعایت نمی‌کرد فقط خودش گرفتار کووید می‌شد از بد ماجرا کرونا یک بلای اجتماعی است و آمده تا بگوید اگر همه در کنار هم باشید و درست رفتار کنید دشمن به شما غلبه نمی‌کند وگرنه دشمن هر لحظه در کمین نشسته است تا از هر سوراخی حمله کند و یک اشتباه می‌تواند به قیمت جان شمار بسیاری تمام شود.

۲۶ روز است که قاتل نامرئی ۴۵۰، ۴۶۰ و ۴۸۰ قربانی می‌گیرد و رکورد ۴۸۶ قربانی را در هشت ماه گذشته ثبت کرده است، بالارفتن آمار مرگ و میر کرونا در ماه اخیر موجب نگرانی بیش از پیش مردم ومسئولان و سیاه شدن روز‌های آخرین پاییز و زمستان قرن شد و در نهایت بعد از چند هفته تجربه مرگ روزانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ کرونایی و افاقه نکردن محدودیت‌های نیم بند، بالاخره ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم گرفت تا محدودیت‌های شدید کرونایی اعمال شود، محدودیت‌هایی که همه چشم انتظار نتیجه مثبت آن هستند.

محدودیت‌هایی که از اول آذر ماه اعمال شد

از اول آذر ماه محدودیت‌های شدید کرونایی اجرا شد و ۷۹ میلیون نفر تحت پوشش قرار گرفتند و ۵۳ میلیون نفر از این جمعیت در ۱۶۰ شهرستان با وضعیت قرمز زندگی می‌کنند. بر این اساس در شهر‌های قرمز مشاغل سطح ۲، ۳ و ۴ در شهر‌های با وضعیت نارنجی کرونا مشاغل سطح ۳ و ۴ و در شهر‌های زرد مشاغل سطح ۴ تعطیل شدند.

همچنین ممنوعیت تردد بین استانی برای شهر‌های قرمز و نارنجی اعمال شد و افراد حق ورود به شهر‌های قرمز را ندارند و ساکنان شهر‌های قرمز هم نمی‌توانند وارد سایر شهر‌ها شوند و جریمه یک میلیون تومانی در انتظار متخلفان است.

افزون بر این‌ها در شهر‌های قرمز از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح ممنوعیت تردد داخل شهری اعمال شده است تا شهروندان در ساعات از منزل خارج نشوند و تعطیلی دورهمی نگیرند و محدودیت‌ها اثربخشی بیشتری داشته باشند.

 

محدودیت‌های کرونایی چقدر اثربخش بوده است؟

به گفته محمد اسلامی وزیر راه وشهرسازی با اعمال محدودیت‌های جدید شاهد کاهش تردد حدود ۴۵ درصدی در جاده‌های کشور هستیم.

همچنین وزیر بهداشت از اجرای ۹۰ درصدی دستورالعمل های بهداشتی در هفته نخست اعمال محدودیت ها خبر داد.

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان درباره ارزیابی اجرای محدودیت‌های کرونایی بیان کرد: ما در مقابله با کرونا یک سری عوامل مانند کاهش رفت و آمد، تماس فیزیکی و فاصله گذاری اجتماعی داریم و با مصوبه ستاد مقابله با کرونا شاهد تردد بین شهری، شهری و فاصله گذاری اجتماعی هستیم و استنباط ما این است که  با اعمال محدودیت های شبانه تردد دورهمی های خانوادگی هم کاهش پیدا کرده است، همچنین با ردیابی کرونایی زنجیره انتقال بیماری شکسته خواهد شد.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: خوشبختانه ما شاهد همکاری خوب مردم هستیم و تردد‌های بین شهری حدود ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده است، همچنین شاهد کاهش تردد‌های درون شهری بودیم و در شهر‌های مختلف بین ۴۰ تا ۷۰ درصد تردد‌ها کاهش پیدا کرده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا