کد خبر: 193171

ورطه کرونا؛ جدال تردید و امید

ایران و به ویژه پایتخت افسون شده اش به آن دچار شده هست. کروناویروس که ماه هاست در جلد فرشته مرگ فرو رفته در تقلاست تا هر روز رکورد جدیدی از خود به ثبت برساند و مسوولان و مدیران شهری تهران نیز همصدا با خیل کارشناسان و متخصصان از مدت‌ها پیش ساز تعطیلی کامل پایتخت را کوک کرده اند.
اتاق خبر 24

شاید روزی که حسن روحانی رئیس جمهوری در پایان جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم جدید در خصوص اعمال محدودیت‌های کرونایی را اعلام کرد بعضی از کسانی که منتظر اعلام تعطیلات دوهفته‌ای بودند به تردید افتادند که آیا این بوی یک برجام کرونایی است که به مشام می‌رسد؟

 

اینکه وضع کشور در اثر گسترش شیوع کرونا به حالی غیرعادی افتاده را البته همه مسوولان و مردم کشورمان تصدیق می‌کنند. اما آن چیزی که به محلی برای مناقشه و تاحدی سردرگمی و دل آشوبه بسیاری از عوام و خواص جامعه بدل شده این است که راه کم کردن از سرعت این ماشین بی ترمز و فرمان کرونا چیست. حال، اما آنطور که رئیس جمهوری اعلام کرد از روز شنبه محدودیت‌هایی فراگیر برای کل کشور به اجرا درآمده که شاید میوه و محصول همان برجام کرونایی باشد. با این وجود براساس آمار و عدد و رقم منتشر شده از سوی وزارت بهداشت همچنان تب همه گیری کروناویروس بالاست و مرگ و میر‌های بی رویه ادامه دارد.

اینکه آیا باید برای به بار نشستن میوه این محدودیت‌های دوهفته‌ای منتظر بمانیم یا اینکه امیدی به نتایجش نبندیم خود معمای دلهره آور دیگری است.

اما وقتی ناهید خداکرمی رئیس کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران را در جریان این نگرانی‌ها می‌گذاریم چندان به خود تردیدی راه نمی‌دهد و با تکیه بر تخصصش روزنه‌ای برای امیدواری نشانمان می‌دهد: با توجه به شرایط اپیدمی در کشور و همین طور وضعیتی که ما امروز از نظر اقتصادی و اجتماعی در حال تجربه کردن هستیم اجرای همین محدودیت‌ها هم می‌تواند تا حد زیادی به ما کمک کند.

مستمسک خداکرمی برای اثبات مدعیاتش حجتی است که از مطالعات مستند مرکز مطالعات شهرداری تهران درباره کرونا می‌آورد: بر اساس این مطالعات که در دو فاز از ابتدای اسفندماه تا آخر تیرماه رصد انجام گرفته و با بیماران مصاحبه شده به نظر می‌رسد که اعمال این محدودیت‌ها و مشارکت مردم در اجرای پروتکل‌ها تا حد زیادی بتواند زنجیره گسترش بیماری را قطع کند یا حداقل آن را کاهش دهد. چرا که در این مطالعه نتایجی که به دست آمد نشان داد که چهل و هشت و نیم درصد بیماران ذکر کرده بودند در دو هفته پیش از بیماری در یک مهمانی خانوادگی شرکت کردند، بیست و شش و هشت دهم درصد اعلام کرده بودند ما برای خدمات سرپایی پزشکی به یک مطب یا مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کردیم یا همراه بیمار بودیم؛ بنابراین وجود این تعطیلی به اضافه رعایت کردن مردم برای عدم مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی برای همراهی بیمار می‌تواند در کاهش روند گسترش بیماری اثرگذار باشد.

آنطور که این عضو شورای شهر پایتخت مدعی است عدم التزام بخشی از مردم نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی یکی ازسبب سازان اصلی انتشار ویروس کروناست: ما گاهی می‌بینیم یک بیمار دارای علائم کرونا را به بیمارستان می‌برند و پنج نفر همراهش هستند. این همراهی کردن بیمار ضروری نیست و می‌تواند باعث منتشر شدن بیماری شود. پس مشارکت مردم و درک آن‌ها از خطر می‌تواند به همراه این محدودیت‌ها کمک کننده باشد.

خداکرمی برای به کرسی نشاندن باورهایش تحقیقات انجام شده در خارج از کشور را هم به کمک می‌گیرد: در دنیا هم چندین مطالعه در این خصوص منتشر شده که یکی از آن‌ها اخیرا در مجله معتبر نیچر منتشر شده است. آنجا هم مهمانی‌های خانوادگی و شرکت در مراسم دسته جمعی و شرکت در تجمعات به عنوان اولین مکان پرخطرمعرفی شده است؛ بنابراین این تعطیلی‌ها و تمهیداتی که دولت در ستاد مقابله با کرونا در کنار آن پیش بینی کرده می‌تواند ما را از این وضعیت بحرانی خارج کند.

منبع: خبرآنلاین