کد خبر: 193145

دغدغه حاشیه‌نشینان در مسیر بهارستان

معضلی شهری که تاریخچه آن مربوط به دیروز و امروز نیست، تاریخچه‌ای بلاتکلیف و پرمخاطره که نامش «حاشیه نشینی» است.
اتاق خبر 24

شاید در ظاهر تنها لفظی ساده باشد اما باطن آن آنقدر پیچیدگی‌های عجیب و غریب دارد که به نوعی با خود سردرگمی‌هایی را به همراه می‌آورد البته این موضوع مربوط به دیروز و امروز نیست و تاریخچه‌ای قدیمی دارد، تاریخچه‌ای بلاتکلیف و پرمخاطره که نامش حاشیه نشینی است.

اگر تنها یک بار گذرتان به اطراف پایتخت خورده باشد در نگاه اول محو آلونک‌هایی کوچک و بزرگ می‌شوید که ظاهرشان قدیمی و آسیب دیده است، آلونک‌هایی که شاید پناهگاه افراد زیادی باشند، اما این افراد چشم انتظار هم هستند، چشم انتظار مسئول یا ارگان خاصی که به سقف بالای سرشان استحکام ببخشد و آن‌ها را از حاشیه‌های شهر به مکانی منتقل کنند که به زندگی‌شان اعتبار ببخشد، طوری که به همین راحتی اعتبار زندگی و معیشت‌شان درگیر حوادث طبیعی و حتی انسانی نشود؛ البته این خانه‌های کوچک و یا همان آلونک‌ها در محل‌هایی ساخته شده‌اند كه خارج از برنامه ريزی رسمی و قانونی توسعه شهرها است و فاقد استحكام و مقاومت حداقلی هم هستند.

حاشیه نشینی و حاشیه‌های مسئولان برای رفع آن!

سالیان سال است که مسائل متعددی همچون پائین بودن درآمد، کمبود مسكن در شهرها، گرانی غیر متعارف زمین شهری در کلان شهرها و... موجب افزایش حضور حاشیه‌نشین‌ها در اطراف پایتخت شده همچنین به گفته کارشناسان این حاشیه نشینی می‌تواند محلی برای بسیاری از حوادث کوچک و بزرگ باشد که طبیعتا عواقب مخربی  به همراه خود دارد.

گفته می‌شود که حل مشکلات افراد حاشیه نشین هر ۴ سال یکبار برای نامزد‌های انتخاباتی به ابزاری برای تبلیغات تبدیل می‌شود و به نوعی محل‌های حاشیه نشین اطراف پایتخت بهشت انتخاباتی برای کاندیدا‌ها است، اما متاسفانه تا به امروز برای این معضل شهری اقدامی که آنطور باید انجام شود نشده است.

داوود محمدی نماینده سابق مجلس در گفتگو با یکی از رسانه‌ها اعلام کرده بود که حاشیه‌نشینان توقعاتی دارند که برخی از آن‌ها بجاست و با مدیریت صحیح و ارائه امکانات بهتر مرتفع می‌شود، همچنین او معتقد است که هرچقدر هم که امکانات در اختیار حاشیه‌نشینان قرار بگیرد باز هم نمی‌توان معضل حاشیه‌نشینی را کم کرد.

منبع: خبرگزاری ایرنا