کد خبر: 193143

خودرو به دست کدام گروه ها ارزان می شود؟

بخشی از مشکلات بازر خودرو و گرانی رخ داده به جهت کاهش تولید خودرو و عدم تجاری سازی خودرو‌ها (به علت نقص قطعه) است.
اتاق خبر 24

 چند سالی است که ایران دچار تحریم شده و این تحریم تاثیراتی هم بر صنعت خودرو گذاشته است. یکی از اصلی ترین تاثیرات آن نبود بسیاری از قطعات در کشور است که تا قبل از تحریم ها از کشورهای خارجی تامین می شد و  در کشور تولید داخلی آنها را نداشتیم. 

پس از آن و افت تولید خودرو در کشور، تولیدکنندگان داخلی اقدام به داخلی سازی بسیاری از قطعات کردند و در این میان شرکت های دانش بنیان برای تقویت این صنعت پا به عرصه گذاشتند. کارشناسان صنعت خودرو معتقد هستند در شرایط حاضر که صنعت خودرو با تحریم مواجه شده و ویروس کرونا فراگیر شده است، ارتباط با محیط خارج، چه بین‌المللی باشد و چه شرکت‌های دانش بنیان داخلی می‌تواند منجر به توسعه صنعت خودرو شود.

حال نیاز است تا شرکت‌های خودروساز و دانش بنیان از توان و پتانسیل یکدیگر آشنایی داشته باشند که در این صورت می‌توانند در مسیر پیشرفت قدم بردارند و این رشد برای هر دو مجموعه خودروساز و دانش بنیان خواهد بود.

در همین خصوص بهنام نیکفر عضو اتاق بازرگانی ایران درباره استفاده از توان مجموعه‌های دانش بنیان در صنعت خودرو، گفت: مجموعه‌های دانش بنیان در بخش‌های مختلف پیشرفت خوبی داشتند و به واسطه حضور آن‌ها در اقتصاد، برخی از مشکلات حوزه تولید برطرف شده است. از آنجا که کشور با تحریم رو به رو است و امکان واردات برخی از قطعات خودرو وجود ندارد، بهترین راهکار این است که از توان مجموعه‌های دانش بنیان فعال در حوزه خودرو استفاده کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا