کد خبر: 193140

چند روایت از کنترل کرونا در سازمان 50 ساله شهر

روز به روز به تعداد سوگواران کرونا در شهر افزوده می‌شد. داغدارانی که هنوز به خاطر از دست دادن عزیزی در شوک به سر می‌بردند حالا در ایستگاه آخر با وجود همه این مرارت‌ها باید نگران چگونگی مراحل تدفین نیز می‌شدند اما...
اتاق خبر 24

 سازمان بهشت زهرا(س) از اوایل اسفندماه سال گذشته به صورت جدی درگیر بحران کرونا شد. زیرساخت های این آرامستان که حالا قد و قواره یک شهر حاشیه‌ای در جنوب تهران را به خود گرفته است، در شرایط عادی توان پذیرش 160 تا 180 فوتی را دارد. ناگفته پیداست حالا با رسیدن آمار قربانیان کرونا به عددی چند برابر این ظرفیت این سازمان " بدون تعطیلی" در حال خدمت‌رسانی به خانواده‌های سوگوار شهرمان شده است و نیاز به تقویت امکانات و زیر ساخت‌ها در آن ضروری به نظر می‌رسد.

نهادها و سازمان‌های متعددی در کنار کادر درمان بی‌هیاهو به کار رتق و فتق پیامدهای بحران کرونا مشغولند. سازمان بهشت زهرا(س) این روزها غیر مترقبه‌ترین وضعیت خود را سپری می‌کند. میزان مرگ و میر ناشی از بیماری کووید 19 در تاریخ 50 ساله این سازمان بی‌سابقه بوده است. شهر اموات تهران  750 هکتار وسعت دارد. این آرامستان در شرایط عادی روزانه 160 تا 180 نفر فوتی را پذیرش می‌کرد. این در حالی است که امکانات و زیرساخت‌های آن برای پذیرش 160 نفر متوفی کفایت می‌کند. مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) می‌گوید: "اگر تمام خطوط بحران ما باز شود قابلیت پذیرش 240 متوفی امکان پذیر است"،  اما در روزهای اوج‌گیری بحران کرونا روزانه امور تغسیل و تدفین متوفای شهر تهران  نزدیک به 400 نفر فوتی کرونایی و غیر کرونایی می‌رسد که باید رتق و فتق شود. با همه این کاستی‌ها این سازمان با همین بضاعت اندک اکنون شرایط مدیریت بحران به خود گرفته و آرام و بی‌هیاهو در جنوبی‌ترین نقطه این شهر و در کنار کادر درمان در حال خدمات‌رسانی به شهروندان و مراجعه‌کنندگان است.

منبع: خبرگزاری ایرنا