کد خبر: 193130

شناور‌های فراساحلی نیروی دریایی سپاه وارد دریا می‌شوند

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: تهدید را با تهدید و امنیت را با امنیت جواب می‌دهیم و برای ما به هیچ عنوان قابل قبول نیست که کشتی‌ها باری، نفتکش و حتی کشتی‌های ماهیگیری ما مورد تعرض قرار گیرند.
اتاق خبر 24

«۸۵ تا ۹۰ درصد تجارت خارجی ایران از طریق دریا انجام می‌شود» این گزاره‌ای است که تیر ماه امسال معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد اما این حجم تجارت دریایی به همین سادگی نیست و الزاماتی دارد که یکی از آنها امنیت است.

امنیت دریا هم موضوعی نیست که بشود به راحتی از کنار آن گذشت؛ امنیتی که در دوران دفاع مقدس طعم تلخ ضعف آن را چشییدیم به طوری که به حدود ۵۴۰ کشتی و ناو ما حمله موفق و ناموفق صورت گرفت، اما امروز به برکت انقلاب اسلامی، کشتی‌بان را سیاست دگر آمده است و با راهبر «دستِ دراز در دریا» نه تنها ضمن تضمین امنیت دریایی و ایجاد موازنه بلکه به حد قدرت بازدارندگی رسیده‌ایم.

 

این پیشرفت و قدرت دریایی ممکن نبود مگر در سایۀ توکل به قدرت لایزال الهی و رهبری حیکمانه ناخدای با خدای انقلاب. ایشان ۱۵ مهر ۱۳۹۴ در دیدار فرماندهان و کارکنان نیروی دریایی سپاه و خانواده‌های آنان فرمودند: «امنیّت دریا برای کشور‌هایی که سواحل دریایی دارند از جهاتی مهم‌تر است؛ چون دریا یک وسیله‌ ارتباطی عمومی بین‌المللی است. حضور قدرتها، حضور ملّتها در دریا یک حادثه‌ استثنائی محسوب نمی‌شود، یک امر رایج و دایری است. اگر کشوری که همسایه‌ دریا است و ساحل دریایی دارد، نتواند دریا را در مجاورت خود امنیّت ببخشد، در واقع ارکان امنیّت داخلی خود را نتوانسته است بسازد».

 

عصر یک روز پاییزی که پایتخت شاهد بارش باران نسبتاً شدیدی بود و طبق همیشه در نبود مدیریت منسجم شهری، ترافیک بر  خیابان‌های کرونازده سایه انداخته بود، مهمان دریادار علیرضا تنگسیری شدیم.  دریادلانه چندین بار تکرار کرد تهدید را با تهدید پاسخ می‌دهیم؛ از به کاربردن اصطلاح «ابوموسی» پرهیز داشت و تاکید می‌کرد «بوموسی» جزیره‌ای ایرانی است و ایرانی خواهد ماند. از خیز ندسا برای الحاق شناورهای فراساحلی خبر داد و به پشت پرده قاچاق سوخت، کالا و ... اشاره کرد.

 

متن گفت‌وگوی مشروح تحریریه سیاسی خبرگزاری میزان با فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را می‌خوانیم:

 

نیروی دریایی؛ نیروی راهبردی جمهوری اسلامی ایران
میزان - بدواً تشکر می‌کنم که وقت‌تان را در اختیار خبرگزاری میزان قرار دادید. سؤالم را از اظهارات دو روز قبل حضرت‌عالی در آئین الحاق «ناو اقیانوس پیمای‌شهید رودکی» به نیروی دریایی سپاه وام بگیرم که از گزارۀ با مسمای «سیادت دریایی» استفاده کردید، مایلم دربارۀ این مفهوم، مشخصات و مختصات آن بفرمایید و اینکه چه مؤلفه‌هایی باعث می‌شود که سیادت دریایی داشته باشیم؟

دریادار تنگسیری: بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم. ابتدا به مجموعه رسانه‌ای خبرگزاری میزان خداقوت عرض می‌کنم و اعتقادم بر این است و همیشه هم می‌گویم که امروز در جنگ نرم صدای شما بُرّنده‌تر از صدای هر رزمنده‌ای در جنگ سخت است و همین میکروفون، دوربین و قلم‌های شما خیلی کار‌ها را می‌تواند انجام دهد. اما در ارتباط با سؤالی که فرمودید، همانطور که مستحضر هستید، حضرت آقا در سال ۹۰ وقتی تشریف آوردند در بندرعباس، در گردهمایی که نیروی دریایی ارتش و سپاه در بندرعباس بود فرمودند که نیروی دریایی، یک نیروی راهبردی است، این خیلی معنا دارد؛ برای اینکه هر نیروی[داخلی] دیگری نیاز دارد که از کشور‌های دیگر عبور کند، نیروی زمینی باید از مرز‌های زمینی عبور کند که این یک مانع است و نمی‌تواند، هوایی هم به همین شکل است و برای سوخت باید اجازه بگیرد، لذا محدودیت دارد، اما تنها نیرویی که راهبردی است و هیچ محدودیتی ندارد و از همین خلیج فارس می‌تواند تمام دنیا را دور بزند، نیروی دریایی است که قانوناً می‌تواند تا مرز ۱۲ مایلی هر کشوری دریانوردی کند که این نشان از اهمیت موضوع و اهمیت نیرو‌های دریایی است.

ضرورت عمق‌بخشی بیشتر به دریانوردی
میزان: و این نشئت گرفته از همان سیادت دریایی است

دریادار تنگسیری: ما در نیروی دریایی واژه‌ای به نام سیادت دریایی داریم؛ بدین معنی که هر کشوری که قادر باشد عمق بیشتری به دریانوردی خودش بدهد صاحب دریا‌ها خواهد بود و این سیادت و حضور باعث می‌شود صاحب آن شود، هر چیزی که به حضورتان در دریا‌ها عمق بدهد نشاندهنده این است که کشور شما عمق بیشتری در بحث دریانوردی دارد لذا اعتقادمان بر این است اگر بخواهیم در اقیانوس هند و یا هر دریای دیگری حضور پیدا کنیم هر روز باید سیادت و عمق دریانوردی‌مان را بیشتر کنیم.
 

ایرانی‌ها دارای یک فرهنگ عظیم دریانوردی هستند

ایرانی‌ها دارای سابقه قدیمی و عمیقی در بحث دریا‌ها هستند، ما در گذشته تا زنگبار تا دارالسلام(تانزانیا)، تا جنوب آفریقا و از این سمت تا شرق دور را با همین قایق‌های بادبانی می‌رفتیم؛ در واقع ایرانی‌ها دارای یک فرهنگ عظیم دریانوردی هستند.

نامه‌ معاویه به عمربن خطاب درباره مهارت دریانوردی ایرانیان

یک نامه‌ای را معاویه به عمربن خطاب می‌نویسد و در آن مطرح می‌کند که ایرانی‌ها دریانوردان قهاری هستند و موفق شدند برای کشتی‌های‌شان سکان درست کنند، این نشان می‌دهد که ما دریانورد بودیم و دریانوردی‌مان عظیم است، اما متاسفانه در زمان طاغوت به خلیج فارس محدود شدیم و مدام می‌گفتند شما ژاندارم هستید، شوروی آن زمان به بعضی از کشور‌ها از جمله عراق، سوریه و لیبی اسکات داده بود؛ این در حالی بود که ما حتی موشک بالستیک هم نداشتیم و بالاترین برد موشکی که در دریا داشتیم مربوط به موشک کروز با برد ۴۵ کیلومتر بود.

سیادت دریایی با بُرد بالای موشک‌ها
در انتهای عمر طاغوت هم موشک‌ها در دو بخش سطح به هوا و سطح به سطح محدود بود، اما از آن جایی که انقلاب شد و مستشاران آمریکایی نیامده بودند نمی‌دانستیم که این موشک‌ها سطح به سطح است یا سطح به هوا. اما امروز در مجموعه نیرو‌های مسلح به تبع نیروی دریایی ارتش و سپاه، موشک‌های با برد بسیار بالا داریم که سیادت دریایی را رقم می‌زند، شناور‌هایی که هرچه بزرگتر باشد و شما بتوانید در عمق حاضر بشوید، سیادت دریایی را رقم می‌زند. شما اگر رفتید به تنگه‌ها و اقیانوس‌ها، یعنی مرز کشور را وسیع کردید، اگر می‌خواهید از خودتان دفاع کنید، اگر دستتان به بدنتان چسبیده باشد، نمی‌توانید کاری کنید، اما اگر این دست در فاصله بیشتری از بدن‌تان از شما دفاع کند، کمتر خسارت می‌بینید و این همان استراتژی یا راهبرد دستِ دراز در حوزه دریا است.

خیانت رژیم طاغوت به راهبرد دست دراز در دریا
میزان: حالا که بحث رژیم طاغوت شد مایلم درباره بحرین هم بپرسم.اگر خیانت رژیم طاغوت نبود و بحرین از ما جدا نمی‌شد، به لحاظ همین استراتژی دستِ دراز در دریا ما چقدر پیشرفت می‌کردیم؟
دریادار تنگسیری: خلیج فارس به هفت زبان پسوند فارس را همراه خود دارد، در زبان ژاپنی پروشا وان و در زبان عربی بحرالفارس و ... نامیده می‌شود، چرا می‌گویند خلیج فارس، چون ساحلِ آن سمت هم دست ما بوده، ما در واقع ۱۳۷۵ کیلومتر مرز ساحلی در خیلج فارس داشتیم که از تنگه هرمز شروع می‌شد و تا دهانه اروند پیش می‌رفت، در این سمت ایران است و آن سمت ۹ کشور روبروی ما قرار دارد. بحرین تا سال ۵۵ برای ما بود، اما متاسفانه گفتند «هیچ نفتی ندارد» و به بهانه‌های این چنینی این را دادند و به ازای آن جزایری که مربوط به ما و در عمق ما بود به ما دادند و بعد انگلیسی‌ها آمدند استخوان لای زخم گذاشتند به شکلی که الان هم ما با آن درگیر هستیم.

کویت خیمه‌گاه نادر بود
میزان: اگر بحرین بود، به لحاظ موقعیت ژئوپلتیک اهمیت خود را بیشتر نشان می‌داد؟

دریادار تنگسیری: بله، اما ما چشم طمع به خاکی نداریم، کشور ما یک کشور غنی است، دریا داریم و ذوالبحر هستیم، کوه، جنگل، دشت و کویر داریم و زیبایی‌های کشور ما خیلی زیاد است و نیازی به این موضوعات نداریم، اما ببینید کویت به معنای کوت یعنی خیمه گاه نادر است، ما آن سوی ساحل بودیم و فراتر از این حضور داشتیم، اما دنبال این چیز‌ها نیستیم، ملاحظه بفرمایید که در زمان طاغوت ما وزارت جنگ داشتیم، اما پس از انقلاب آن را تبدیل به وزارت دفاع کردیم. به هیچ کشوری تعرض نکردیم و نه چشم داشتی داشتیم، اگر می‌بینید به کشوری هم کمک می‌کنیم به دلیل این است که مسلمانیم و نمی‌توانیم نظاره‌گر باشیم، باید جواب خدا را بدهیم.

 ادعای دیگران در مورد مالکیت جزایر سه‌گانه بی معنی است

میزان: وقتی صحبت از دریا آن هم خلیج همیشه فارس می‌شود، ناخودآگاه جزایر سه‌گانه به ذهن متبادر می‌شود مایلم درباره این جزایر کاملاً ایرانی هم بفرمایید
دریادار تنگسیری: در خلیج فارس ۱۵ جزیره داریم، شما وقتی از تنگه هرمز وارد می‌شوید اولین جزیره لارک و بعد از آن هرمز، قشم، هنگام، تنب بزرگ، تنب کوچک، بوموسی و فاروران، سیری، هندورابی، کیش و لاوان است.  چهارده جزیره در استان هرمزگان، سه جزیره در استان بوشهر (خارک، خارکو و فارسی) و دو جزیره در استان خوزستان (دارا و بنه) است که سد دفاعی بوموسی را تشکیل می‌دهند، سه جزیره تنب بزرگ، تنب کوچک و بوموسی جزایر ایرانی بودند و خواهند بود و هیچ ایرانی به خودش این اجازه را نمی‌دهد که یک تکه از آن جدا شود ضمن اینکه حضرت آقا نیز بر این جزایر تاکید دارند که این‌ها ایرانی هستند و ایرانی خواهند بود و این یک ادعا بیمعنی است که دیگران در مورد مالکیت این جزایر مطرح می‌کنند.

میزان: درباره ساکنان جزایر هم بفرمایید

دریادار تنگسیری: در سه جزیره‌ای که داریم، یک جزیره مهمانان عرب‌نشین ما هستند که این‌ها عرب‌های ایرانی بودند.

 

ناگفته‌های ناو ایرانی رودکی
میزان: برگردیم به الحاق ناو رودکی؛ این ناو برای حضور در مناطق دور دست طراحی شده است، این طراحی چه تأثیری بر قدرت نیروی دریایی سپاه دارد؟ البته شما به بخشی از این تاثیرگذاری در تبیین استراتژی دستِ دراز اشاره کردید

دریادار تنگسیری: همانطور که گفته شد، هر قدر که ناو و شناورتان بزرگ‌تر باشد سیادت‌تان بیشتر است یعنی از ساحل بیشتر فاصله دارد و هر قدر بیشتر فاصله بگیرید، حضورتان در دریا‌ها بیشتر خواهد بود، اگر ما در دریا‌ها حضور نداشته باشیم، دشمن حضور پیدا خواهد کرد، اما هم اکنون ناو‌های بزرگ دریایی ارتش ما در دریای عربی و اقیانوس هند حضور دارند. ناو شهید رودکی نیز یک ناو ۱۵۰ متری و یک ناو با تناژ ۱۲۰۰۰ تن است.

میزان: رزمی است؟
دریادار تنگسیری: بله، سلاح‌های مختلفی روی این ناو تعبیه شده که از جمله آن می‌توان به موشک‌های هوایی، سطحی، هواپیما‌های پهباد، موشک‌های دقیق زن، سلاح‌های پوششی که روی این سلاح‌ها مستقر هستند و زوایای مختلف را پوشش می‌دهند و تجهیزات الکترونیکی اشاره کرد.

این ناو یک ناو چند منظوره کاملا عملیاتی است که همانند ناو‌های دیگری که در اقیانوس‌ها حضور دارند برای دفاع از خود سلاح دارد و به دریا اعزام شده، اما پیام آن صلح و دوستی است، ما همیشه به عنوان یک کشور مسلمان و به عنوان جمهوری اسلامی ایران همیشه پیام‌مان صلح و دوستی بوده و هر کجا که وارد شدیم دوستی را رقم زدیم. شهید رودکی یکی از فرماندهان خوش‌فکر نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود که کار‌های بسیار بزرگی را انجام داد و ان‌شاءالله این ناو نیز با نام این شهید اقیانوس‌ها را در خواهد نوردید، البته یک شناور دیگر نیز در کنار آن قرار دارد.

میزان: چه شناوری؟
دریادار تنگسیری: شناور شهید سیاوشی است که این شناور نیز یک اقیانوس پیماست و یکدیگر را پوشش می‌دهند.

میزان: ناو رودکی میزبان بالگرد‌ها و بال ثابت‌ها خواهد بود؟
دریادار تنگسیری: بال ثابت، پهباد، بالگرد، قایق‌های تندرو، موشک‌های سطحی، هوایی، ضد زره.

میزان: پس مجموعه‌ای از تسلیحات روی آن سوار است
دریادار تنگسیری: منظومه‌ای از سلاح‌های مختلف که بتوانند در هر رزمی دفاع کند.

منبع: میزان