کد خبر: 193126

ممانعت از سفر ۶۷ کرونا مثبت

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا و معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه راهبردهای فعلی ما شامل افزایش شناسایی بیماران، قرنطینه افراد مثبت، قرنطینه معکوس افراد آسیب پذیر و... است، از پیشنهاد ایجاد سیستمی هوشمند برای منع تردد کرونا مثبت‌ها در اماکن پرتجمع و پرتردد خبر داد.
اتاق خبر 24

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا رئیسی با اشاره به طرح مقابله با کرونا، گفت: به عنوان کسی که در حوزه بهداشت کار می کند و در ستاد ملی هم حضور دارد، فکر می کنم که همکاری مردم جای تقدیر و تشکر دارد. علاوه بر بازدید میدانی ما، از دانشگاه های علوم پزشکی هم خبر دادند که موارد به خوبی رعایت می شود. امیدوارم این روند رعایت کردن ادامه یابد و بتوانیم طرح را با موفقیت به پایان برسانیم.

جزئیات منع تردد از ساعت ۲۱ شب تا ۴ صبح/ جریمه ۲۰۰ هزار تومانی در انتظار متخلفان

وی با بیان اینکه بحث منع تردد از ساعت ۹ شب تا چهار صبح، امروز در سال  ملی کرونا نهایی شد، افزود: همه موافقت کردند که این طرح از امروز اجرا شود که خوشبختانه این اتفاق افتاد. جریمه متخلفان نیز ۲۰۰ هزار تومان است. یعنی تردد داخل شهر از ۲۱ شب تا چهار صبح ۲۰۰ هزار تومان جریمه دارد.

کشور در بحران کرونا

وی درباره وضعیت تردد مشاغل ضروری مانند سوپرمارکت ها و...، گفت: کشور دچار یک بحران به نام کرونا است. حتما باید به صورت کامل و جامع به محدودیت ها نگاه کنیم و باید یادمان باشد که چرا این تصمیمات اتخاذ شده است. باید اصل طرح را در نظر داشته باشیم. اکنون در وضعیتی قرار گرفتیم که هیچکدام از اعضای ستاد ملی و مسوولان، به به صورت دلبخواعی محدودیت ایجاد نکرده اند.

دست به دست هم ندهیم، کاهش بیماری و مرگ نخواهیم داشت

رییسی گفت: محدودیت در جایی اعمال میشود و دیگر چاره نباشد. بنابراین در دو هفته ای که این محدودیت ها وجود دارد، قطعا ممکن است نواقصی هم وجود داشته باشد. مشاغلی مانند سوپری ها و... ای کاش قبل از ۹ شب تعطیل کنند. زیرا اگر باز باشند، مردم تردد می کنند. مردم هم در این دو هفته خریدهایشان را قبل از ساعت ۹ شب انجام دهند. واقعا باید در این دو هفته به شدت کنترل کنیم. البته امروز شاهد بودیم که این اتفاق افتاد و بسیاری از سوپرمارکت ها و ...‌. از ساعت هشت به بعد تعطیل کردند. جاهایی مانند درمانگاه ها و داروخانه های شبانه روزی باز هستند. بنابراین همه باید این دو هفته را تحمل کنیم تا وضعیت بیماری بهتر شود. اگر دست به دست هم ندهیم، کاهش بیماری و مرگ و میر نخواهیم داشت. بنابراین خواهش می کنم که همه هموطنان توجه کنند. زیرا در صورت رعایت، این کاهش رفت و آمد قطعا موثر خواهد بود و امیدوارم چهار هفته دیگر تاثیرات مثبت این طرح را گزارش دهم.

سیر کرونا در ۴۰ شهر قرمز با رعایت محدودیت ها نزولی شد

رئیسی تاکید کرد: همین اتفاق  و محدودیت ها در ۴۳ شهر قرمز که وضعیت شدیدی داشتند از پنجم آبان ماه رخ داد و گزارش آن دلگرم کننده بود. به طوری که از ۴۳ شهر که محدودیت ایجاد کردیم و سیر صعودی بیماری در آن ها بسیار شدید بود، ۴۰ شهر کاملا سیر نزولی طی می کنند، یکی از شهرها به تازگی سیر نزولی اش را آغاز کرده و در دو شهر هم رشد بیماری متوقف شده است. این نشان میدهد که طرح موثر است.

۵۳ میلیون جمعیت در ۱۶۰ شهر قرمز/۱۰ درصد مبتلایان به کرونا مسئول ۸۰ درصد ابتلاهای جامعه

وی افزود: اکنون ۱۶۰ شهر قرمز که همه مراکز استان ها جزو آن هستند، بالغ بر ۵۳ میلیون جمعیت را شامل می شود و بنابراین هزینه سنگینی است. افرادی که پروتکل ها را رعایت نمی کنند، بدانند که این ظلمی است به سایر افراد. زیرا ۱۰ درصد افراد مبتلا، مسئول ۸۰ درصد ابتلایی هستند که در یک جامعه می تواند اتفاق بیفتد.

کرونا بعد از ۲ هفته کاهش می یابد، اگر...

رئیسی ادامه داد: مشاغل ضروری بخش خصوصی مانند سوپری ها و ...خودشان در این دو هفته قبل از ۹ شب تعطیل کنند. با توجه به تجربه ای که در کشور و دنیا داریم، اگر در اعمال محدودیت هایی که اعلام شده، بالای ۸۵ درصد عمل کنیم، بعد از دو هفته شاهد کاهش روند بیماری در کشور خواهیم بود. البته در برخی شهرها هم بستگی دارد که هر شهر چند بستری دارد. اگر شهری ۱۰ بیمار بستری به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر داشته باشد، قرمز محسوب می شود، حال ممکن است شهری ۲۰ بیمار بستری به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت داشته اند. هر دو قرمزند. حال شهری که ۲۰ بیمار به ازای ۱۰۰ هزار نفر داشته روی ۱۰ یا ۱۱ بستری می آید. بنابراین ممکن است محدودیت را در آن شهر ادامه دهیم. شهرهایی که بهتر رعایت کنند، اگر مردم به درستی رعایت کنند، نیاز به تمدید محدودیت ها نیست.

منبع: خبرآنلاین