کد خبر: 193113

چند سریال درباره شهدا در حال ساخت است؟

ساخت پروژه ای نمایشی درباره تاریخ دفاع مقدس و انقلاب اسلامی و زندگی قهرمانان آن، به دلیل حساسیت ها مانند راه رفتن بر روی لبه تیغ است. تجربه ساخت فیلم و سریال درباره این سرمایه های عظیم ملی و معنوی کشور، حاکی از آن است که هرکجا تولید پروژه ها با شناخت کافی از قهرمان اصلی آغاز شده و در ادامه انتخاب عوامل، چینش بازیگران، پرداخت فیلمنامه و در نهایت روند تولید، درست صورت گرفته است، استقبالی گسترده و فراتر از انتظار را از سوی مخاطبان شاهد بوده ایم و البته بالعکس در هر پروژه، اگر این حساب و کتاب ها آنطور که باید و شاید درست از آب درنیامده باشد، متاسفانه آسیبی بعضا جبران ناپذیر را متحمل شده ایم.
اتاق خبر 24

در ماه های اخیر تلویزیون تولید چند مجموعه با موضوع شهدا را آغاز کرده است و روند تولید پروژه ها هم حاکی از این است که خوشبختانه قرار نیست تا پایان ساخت خبری از توقف و تعطیلی را شاهد باشیم. روندی که در سال های گذشته گریبانگیر چند پروژه دفاع مقدس شد و هنوز هم دقیقا مشخص نیست چرا برخی از این سریال ها هنوز که هنوز است به سرانجام نرسیده اند.

در سال های گذشته خبرهایی درباره ساخت سریالهایی درباره شهید طهرانی مقدم، شهید صیاد شیرازی و ... به صورت جدی منتشر شد که البته هنوز به سرانجام نرسیده است.

 

سریال شهید صیاد شیرازی

یکی از مجموعه‌هایی که مدت‌ها است مراحل پژوهش و نگارش فیلمنامه آن دنبال می‌شود، سریال «شهید صیاد شیرازی» است. سریالی که به تهیه‌کنندگی محمدرضا شفیعی در دستور کار قرار گرفته بود اما در نهایت تهیه کننده همین اواخر از تولید انصراف داد و با یادآوری اینکه نزدیک ۱۰ سال  درگیر تحقیق و نگارش فیلمنامه سریال «شهید صیاد شیرازی»‌ بوده است و تاکنون سه بار فیلمنامه بر پایه نظرات دوباره نویسی شده، درباره علت انصراف نوشت: «متاسفانه هماهنگی بین صداوسیما، ستاد کل نیروهای مسلح، ارتش و خانواده شهید تبدیل به یک آرزو شده برایمان! جالبه بگم تازه داریم بحث می‌کنیم که اصلا اولویت داره تولید این کار یا نه».

قرار بود سریال شهید صیاد شیرازی به فصل کوتاهی از دوران کودکی، نوجوانی و مراحل تحصیل این شهید بپردازد. البته بخش اصلی سریال، به جریان انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و زمان شهادت آن بزرگوار اختصاص دارد. این سریال قرار است در ۵۰ قسمت ساخته شود.

 

سریال شهید طهرانی مقدم

از دیگر پروژه هایی که با موضوع شهدا تولیدشان مطرح شد اما تاکنون به سرانجام نرسیده است، می توان به سریال شهید طهرانی مقدم اشاره کرد. چند سال پیش بود که پروژه ساخت سریال شهید طهرانی مقدم در سیما،‌ طراحی و اقدامات اولیه هم انجام شد اما از آن موقع تاکنون این پروژه عملی نشده است. این سریال که با عنوان «کابوس نتانیاهو» از آن نام برده شد، حتی در تیرماه ۹۳ طی مراسمی با حضور نمایندگانی از سپاه و صداوسیما معرفی شد اما تاکنون خبری رسمی درباره به جریان افتادن این پروژه مطرح نشده است.

هرچند یک سال قبل فیلمی سینمایی با عنوان «آفتاب نیمه‌شب» به کارگردانی شهریار بحرانی تلاش کرد بخشی از زندگی شهید حسن طهرانی مقدم را به تصویر بکشد اما توقف سریال این شهید بزرگوار در مقاطعی انتقادهایی را به همراه داشته است.

منبع: خبرگزاری ایرنا