کد خبر: 193108

مدیریت تحریم یا رهاسازی واردات؟!

چاقوی دو لبه تفکرات اقتصاد آزادی وزیر جدید صمت گلوی خصوصی‌ها را خواهد برید یا تور تحریم‌ها را می‌کند؟
اتاق خبر 24

حدود دو ماه از انتصاب وزیر جدید صمت گذشته و سیاست‌های کلی رزم حسینی مشخص شده است؛ اقداماتی که تا به امروز رزم حسینی در دست گرفته و اخبار نصفه و نیمه‌ای که از اقدامات اخیر او منتشر شده نشان می‌دهد او رویکردی متفاوت نسبت به رحمانی و مدرس خیابانی دارد.

باز شدن در‌های واردات با ارز متقاضی شاید اولین اقدام جالب وزیر صمت در این چند مدت بود؛ همچنین بنا بر شنیده‌ها از وزارت صمت، رزم حسینی در همین یک ماه بسیاری از کد تعرفه‌هایی که با عنوان حمایت از تولید ممنوع شده بود را دوباره باز کرده است همچنین برخی منابع از احتمال بازگشت کارت بازرگانی یک بار مصرف صحبت می‌کنند.

احتمال ورود خودرو به بورس افزایش پیدا کرده است و برخی منابع خبر از لغو قیمت گذاری دستوری می‌دهند. در این صورت طرح مجلس برای کنترل بازار خودرو و ورود آن به بورس اجرایی می‌شود و اجرای این طرح به معنای لغو قیمت گذاری دستوری و کوتاه شدن دست دولت در این حوزه بعد از چند سال است. مجموع اتفاقات یک ماه گذشته نشان می‌دهد که وزیر جدید بر خلاف وزیر پیشین طرفدار اقتصاد باز و آزاد است.

در شرایط معمول طرفداری از اقتصاد آزاد بهترین راهکاری است که می‌توان ارائه کرد، اما در شرایط فعلی کشورمان حرکت به سمت اقتصاد آزاد ریسک بزرگی محسوب می‌شود. این ریسک بزرگ یا بازار را آشفته‌تر از امروز خود می‌کند یا گامی بزرگ به سمت آینده خواهد بود و بدون شک این ریسک بزرگ موافقان و مخالفان زیادی دارد.

امرالله امینی کارشناس اقتصادی  شرایط فعلی را برای سیاست‌های جدید رزم‌حسینی مناسب ندانست و بیان کرد: لغو برخی ممنوعیت‌های وارداتی با سیاست‌های خود وزارت صمت در تناقض است، ما معتقدیم مشکلات امروز کشور ما با باز شدن دروازه‌های واردات حل نمی‌شود و اغلب به داخل کشور مربوط است. زمانی بود که تحریم نبودیم و مشکلات فعلی را نداشتیم، اما الان کشور تحت فشار است و نیاز به ساختار سازی در صنایع و اقدامات اساسی دارد. این امکان وجود دارد که وزیر جدید با انجام این کار به دنبال شانه خالی کردن از مشکلات باشند.

او تصریح کرد: باز شدن اقتصاد و همراه شدنش با بازار‌های جهانی نیاز به شرایط خاصی دارد؛ اقتصاد آزاد نباید به معنای ورود کالای ساخته شده و دور ماندن از تکنولوژی باشد همچنین بانک مرکزی اعلام می‌کند که ما ارز کافی نداریم و این می‌تواند مشکل ساز باشد. این اتفاق زمانی می‌تواند محقق شود که صنایع کشور ما به حداقل‌های رشد و توسعه رسیده باشد و توان حضور بازار‌های جهانی را داشته باشد. در حال حاضر بسیاری از صنایع ما از جمله خودرو نیاز به رسیدگی، بهبود مدیریت و مواردی از این قبیل دارد.

امینی تصریح کرد: دستیابی به اقتصاد آزاد هدف بسیار بزرگی است، اما امروز زمان انجام این کار نیست. چند روز قبل در مجلس صحبت به همین موضوع رسید و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که استراتژی توسعه اقتصاد در کشور ما مشخص نیست. اگر به دنبال توسعه صادرات باید ابتدا بازار‌های هدف مشخص شود و برای این بازار‌ها از صنعت حمایت کنیم. وزیر جدید باید استراتژی و اهداف خود را مشخص کند تا دلیل انجام این اقدامات مشخص شود. رفتار بی منطق ممکن است این حس را القا کند که وزیر جدید علاقه‌ای به کار در این چند ماه نداشته و به دنبال گذران این چند ماه است.

اما عده دیگری از کارشناسان نظری متفاوت در این حوزه دارند؛ فربد زاوه کارشناس اقتصادی  حرکت به سمت اقتصاد آزاد را تنها راه نجات کشور دانست و بیان کرد: هر جا و هر زمانی که شاهد مداخله غلط دولتی‌ها بودیم در نهایت به افت تولید و ایجاد فساد منجر شد. حرکت به سمت اتصاد آزاد بهترین راهکار و نجات بخش کشور است؛ هیچجیک مداخلت دولتی در نهایت آثار مثبتی برای کشور به همراه نداشت.

منبع: باشگاه خبرنگاران