کد خبر: 193097

اسلحه‌های انفرادی ایرانی

اسلحه‌های انفرادی یکی از گزینه‌های ایرانی برای صادرات به کشور‌های جهان هستند.
اتاق خبر 24

اسلحه‌های انفرادی یکی از تجهیزات و تسلیحات مورد استفاده در میدان‌های نبرد  هستند که از ابتدای به وجود آمدن جنگ‌های کلاسیک توسط سربازان مورد استفاده قرار می‌گرفتند. این نوع از اسلحه‌ها یکی از تجهیزات اصلی در نبرد‌های تن به تن محسوب می‌شوند که قدرت و کیفیت آن‌ها از مولفه‌های اصلی شکست یا پیروزی در نبرد‌هایی است که سربازان پیاده در آن‌ها حضور دارند. در واقع سلاح‌های تهاجمی شاخه‌ای از سلاح‌های انفرادی هستند که به نیرو‌های عمل‌کننده اجازه می‌دهند تا به راحتی در هر لحظه از خود دفاع کنند، به همین خاطر طراحان نظامی جهان فرآیند کار ساخت چنین سلاح‌هایی را آغاز کردند.

 

نخستین سلاح‌های انفرادی در ایران چه نام داشتند؟

شاید بسیاری از ما نام تفنگ سر پُر را شنیده باشیم. جالب است که بدانید چنین تفنگی روزگاری در نبرد‌هایی که قشون ایران در آن حضور داشتند مورد استفاده قرار می‌گرفت. این تفنگ به علت فرآیند آماده سازی خود از سرعت بسیار پایین برخوردار بود و به همین دلیل شانس موفقیت سربازان در هنگام حضور در نبرد‌ها پایین می‌آمد. پس فرماندهان نظامی سعی داشتند تا تفنگ‌ها و اسلحه‌هایی را طراحی کنند که سرعت بیشتری را داشته باشند.

 

اسلحه سر پُر

تفنگ‌های ام ۱ و برنو تفنگ‌هایی بودند که در سال‌های پیش از جنگ جهانی اول طراحی و ساخته شدند تا علاوه بر سرعت، دقت سربازان را در هنگام نبرد‌ها افزایش بدهند. پس از آن بود که با گذشت زمان و دستیابی انسان‌ها به دانش‌های جدید، تفنگ‌های جدید همچون انواع مسلسل‌ها و سایر تفنگ‌ها همچون اسلحه‌های کمری نیز خلق شد و تا امروز انواع جدیدی از اسلحه‌های انفرادی در کشور‌های مختلف طراحی و ساخته شده است.  

 

اسلحه ام ۱

معروفت‌ترین اسلحه‌های انفرادی چه نام دارند؟

اسلحه‌های انفرادی همچون کلاشنیکف و ژ - ۳ از ابتدای ساخت و ورود به چرخه استفاده در نیرو‌های مسلح در جهان همواره به علت کارایی و قیمت تمام شده پایین در میان نیرو‌های نظامی در جهان محبوبیت بسیاری پیداکرده اند. اما اسلحه‌های دیگری مانند ام ۱ و مسلسل یوزی نیز بعد‌ها و با گذشت زمان محبوبیت بسیاری پیداکرده اند.  

 

اسلحه ژ - ۳

ساخت اسلحه‌های ایرانی از چه زمانی آغاز شد؟

نیاز ایران به ساخت انواع اسلحه ها مانند اسلحه های انفرادی باعث شد تا ایران در سال های پس از جنگ تحمیلی بر آن شود تا در صنایع نظامی خود انواع تسلیحات و تجهیزات را طراحی کرده و بسازد. جمهوری اسلامی ایران که پس از پیروزی انقلاب مورد تحریم شدید دشمن قرار گرفت، برای ارتقای جایگاه خود در منطقه به خصوص پس از جنگ تحمیلی با سرعت با جوانان خود وارد تمامی عرصه‌ها به خصوص حوزه دفاعی شد و توانست خیلی زود پیشرفت‌های بزرگی داشته باشد که یکی از آن‌ها تولید سلاح انفرادی است.

 

در سال‌های اخیر به خصوص پس از تحرکات گروه‌های تروریستی به ویژه داعش در اطراف مرز‌های ایران فرآیند مجهزتر شدن نیرو‌های مرزی آغاز شد و این گونه بود که کار طراحی تسلیحات بومی سرعتی بیش از پیش گرفت و امروز کشورمان یکی از قدرت‌های تولید سلاح‌های انفرادی است که یک نمونه آن خیبر نام دارد. ارتقای تجهیزات دفاعی یکی از کار‌هایی است که نیرو‌های مسلح در طول تاریخ انجام می‌دهند تا تسلیحات نظامی با قابلیت‌های جدید وارد میدان شوند، این موضوع در بین سلاح‌های انفرادی هم وجود دارد.

منبع: خبرگزاری خانه ملت