کد خبر: 193077

سناریو‌ی احتمالی درباره چگونگی اخراج ترامپ از کاخ سفید

موضوع بلاتکلیفی تصدی سمت ریاست‌جمهوری آمریکا که به تدریج رو به درازا می‌رود، ابهامات بسیاری درباره چگونگی انتقال قدرت به کلیددار بعدی کاخ سفید را به همراه دارد.
اتاق خبر 24

 انتخابات سوم نوامبر ۲۰۲۰ را بی شک باید یکی از پرحاشیه‌ترین انتخابات ریاست جمهوری تاریخ آمریکا دانست. البته وقتی دونالد ترامپ با رفتار‌های سراسر نامتعارف در یک سر این کارزار قرار داشته باشد، این حجم از آشفتگی پسا انتخاباتی چندان عجیب و غیر قابل پیش بینی نخواهد بود.

ترامپ که به گواه رسانه‌های معتبرِ عمدتا وابسته به جریان دموکرات‌ها در هفتم نوامبر بازنده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا معرفی شد، برخلاف عرف و رسم معمول به جای برگزاری سخنرانی پذیرش شکست، کارزار تقلب و دستکاری در انتخابات را در ادامه کارزار انتخاباتی خود به جد پیگیری می‌کند.

به شکل بی سابقه‌ای در تاریخ آمریکا در عرصه سیاسی این کشور هر کسی بر طبل خود می‌کوبد. دموکرات‌ها و بایدن مدعی پیروزی در انتخابات و منتظر دسترسی به منابع فدرال برای تشکیل دولت هستند و ترامپ و اطرافیانش از تقلب در انتخابات و دعاوی حقوقی و بازشماری آرا می‌گویند. ۱۴ روز از برگزاری انتخابات آمریکا می‌گذرد، اما مشخصا هیچ خبری از انتقال مسالمت آمیز قدرت نیست. برغم لفاظی‌های به دور از منطق ترامپ، بسیاری از کارشناسان امنیت ملی آمریکا با توجه به سابقه دراز مدت انتقال قدرت مسالمت آمیز در این کشور، بعید می‌دانند اقدامات ترامپ بتواند خدشه‌ای در این روند تاریخی ایجاد کند.

اما با توجه به طولانی شدن روند انتقال قدرت باید منتظر هر گونه رویدادی در این کشور بود. پیش بینی های مختلفی در  ارتباط با رخداد‌های سیاسی آمریکا طی هفته‌های آتی بویژه در ارتباط با روند انتقال قدرت قابل طرح است.

ضرب‌الاجلی برای خروج ترامپ از کاخ سفید تعیین خواهد شد

اولین سوالی که مطرح می‌شود اینکه با توجه به پیروزی بایدن در انتخابات و امتناع ترامپ از پذیرش شکست، آیا او با ضرب الاجلی برای خروج از کاخ سفید و انتقال قدرت روبرو می‌شود؟

بله چنین رخدادی محتمل خواهد بود. انتخابات ریاست جمهوری هنوز رسما پایان نیافته است. نمایندگان مجلس الکترال یا همان وفاداران حزب گرا متعهد به حمایت از نامزدی در انتخابات هستند که بیشترین آرای مردمی هر ایالت را به نام خود کرده است. نمایندگان الکترال ۱۴ دسامبر با تشکیل جلسه‌ای رای نهایی خود را اعلام می‌کنند. برابر با قوانین آمریکا، کنگره در ۶ ژانویه نتایج کالج الکترال را پذیرفته و نهایی اعلام خواهد کرد. اگر جو بایدن دموکرات رای تائید کالج الکترال را از آن خود کند، ظهر روز ۲۰ ژانویه سال ۲۰۲۱ به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهور آمریکا سوگند یاد خواهد کرد.

سنگ‌اندازی‌های ترامپ در روند انتقال قدرت تا کجا  جواب می‌دهد

اما با توجه به اینکه ترامپ برغم اختلاف فاحش در آرای الکترال حاضر به خالی کردن میدان نیست، سوالی که اذهان بسیاری را به خود مشغول کرده اینکه آیا او می‌تواند با حربه دعوی حقوقی و اعتراض روند انتقال قدرت در آمریکا را به تعویق بیندازد؟

پاسخ به این سوال نیز مثبت است. برابر با اصول مدون در قانون اساسی آمریکا ترامپ به عنوان رئیس جمهور وقت می‌تواند در سرعت انتقال قدرت به بایدن تعلل ایجاد کند. بر مبنای «قانون انتقال قدرت» که در سال ۱۹۶۳ در قانون اساسی آمریکا گنجانده شده، کارمندان مشاغل دولتی موظف به اجرای روند انتقال قدرت به کابینه رئیس جمهور بعدی در زمان مشخص هستند.

منبع: جام نیوز