کد خبر: 193073

آیا پیروزی بایدن باعث بی ثباتی در بازار نفت می شود؟

سیاست نفت بایدن باعث می‌شود تولید نفت شیل آمریکا ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یابد که افزایش قیمت نفت خام را با بیرون آمدن دنیا از بحران کرونا طی چند سال آینده به دنبال خواهد داشت.
اتاق خبر 24

بازارهای نفت نگران بودند پیروزی بایدن به خاطر دستور کار واضح او درمورد انرژی باعث سقوط قیمت نفت شود ولی انتخابات آمریکا تنها طی هفته‌های گذشته بازار نفت را تحت تاثیر قرار داد . حالا با قطعی شدن ریاست‌جمهوری جو ‌بایدن، بازارهای سهام و سرمایه‌های مخاطره آمیزی مثل نفت رو به افزایش هستند.

 

 خبر موثر بودن واکسن شرکت‌های فایزر و مدرنا و احتمال تمدید قرارداد کاهش تولید اوپک در شرایطی منتشر شد که بازارها تحت تاثیر قرنطینه‌های جدید در اروپا و افزایش تولید نفت لیبی قرار داشتند. علیرغم این خبرهای ناامید کننده، قیمت نفت بیش از 10 درصد در هفته گذشته به خاطر خبر واکسن کرونا و اظهارات وزیر انرژی عربستان افزایش یافت.

 پیروزی بایدن متغیر‌های جدیدی طی چهار سال آینده به بازارهای نفت وارد خواهد کرد. بایدن قول داده بود در 77 روز اول ریاست جمهوری خود به تعهد نامه اقلیمی پاریس بازگردد، این در شرایطی است که دونالد ترامپ از این قرارداد بیرون آمده بود. این تصمیم یعنی آمریکا سرمایه‌گذاری خود در انرژی های پاک را افزایش داده و تولید کربن را پایین می‌آورد.

منبع: خبرگزاری ایلنا