کد خبر: 193046

اتکا به در آمد‌های نفتی دیگر نمی‌تواند مبنای بودجه نویسی قرار گیرد

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اتکا به درآمد‌های نفتی نمی‌تواند مبنای روند بودجه نویسی سنوات آینده قرار گیرد، گفت: رویکرد دولت و مجلس اصلاح ساختار بودجه متناسب با شرایط کشور است.
اتاق خبر 24

محمد رضا پور ابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و سید محمد هادی سبحانیان کارشناس مسائل اقتصادی در برنامه ۱۸:۳۰ شبکه خبر به بررسی باید‌ها و نباید‌های اصلاح ساختار بودجه پرداختند.

پور ابراهیمی با بیان اینکه باید در دو سرفصل به اصلاح ساختار بودجه ورود کنیم گفت: سرفصل اول مربوط به بخش درآمدی است که با توجه به تغییرات ناشی از درآمد‌های نفتی باید منابع پایدار را جایگزین آن کنیم و در سرفصل هزینه‌ای نیز باید بتوانیم با تمهیدات لازم اتفاقاتی را رقم بزنیم که خروجی آن منشا ایجاد یک تعادل باشد.

وی تاکید کرد: مهمترین اقدام دولت در بخش درآمدی ایجاد درآمد‌های پایدار در نظام اقتصادی کشور است که از جمله آن‌ها می‌توان به بحث اصلاح مالیات ها، مولد سازی دارایی‌ها و تمهیدات لازم در خصوص بودجه شرکت‌های دولتی است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه موضوع تحریم، تغییرات قیمت جهانی نفت و کرونا نشان داده که اتکا به در آمد‌های نفتی دیگر نمی‌تواند مبنای روند بودجه نویسی سنوات آینده ما شود، اظهار داشت: نگرانی جدی ما در مجلس و دولت اصلاح ساختار بودجه متناسب با شرایط کشور است.

وی ادامه داد: بر این اساس اولین کاری که در بخش درآمدی در دستور کار قرار داریم اصلاح مجموعه‌ای از تصمیمات در حوزه مالیات‌ها چه در ایجاد پایه‌های جدید مالیاتی و ساماندهی معافیت‌های مالیاتی و چه در ایجاد طرح جامع نظام مالیاتی کشور است که موجب کاهش فرار مالیاتی در نظام اقتصادی خواهد شد.

پور ابراهیمی افزود: یکی از پایه‌های جدید مالیاتی، مالیات بر عایدی است که می‌تواند از نوسان و سوداگری در بخش مسکن، املاک و مستغلات، خودرو، طلا و ارز جلوگیری کند که خوشبختانه گزارش کمیسیون اقتصادی در این خصوص نهایی شده و ظرف هفته آینده در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد.

وی تاکید کرد: مالیات بر عایدیدی و مالیات بر مجموع درآمد که در حال انجام است، هیچ تاثیری بر دهک‌های کم درآمد و متوسط نخواهد گذاشت.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه در شرایط کنونی باید واقعیت بودجه را لحاظ کنیم، گفت: خوشبختانه ظرفیت‌هایی در نظام اقتصادی کشور وجود دارد که کمک می‌کند اتکا به نفت را از حوزه بودجه عمومی کشور برداریم.

بودجه عمومی دولت نباید متکی به درآمد‌های نفتی باشد

وی با تأکید بر اینکه بودجه عمومی دولت نباید متکی بر درآمد‌های نفتی باشد، اظهار داشت: البته منظور از عدم اتکا به درآمد‌های نفتی در بودجه عمومی این نیست که ما ظرفیت‌های نفتی مان را به کار نگیریم، سهم مان را در اوپک کاهش دهیم و با تحریم‌ها کنار بیاییم، بلکه باید تحریم‌ها را با روش‌های حرفه‌ای دور بزنیم که یکی از روش‌ها ایجاد فرآورده‌های نفتی و صادرات این فرآورده‌ها است.

سبحانیان با بیان اینکه بودجه ما یک بودجه واقعی نیست، گفت: بودجه سنواتی یک بودجه صوری است بدین معنا که حداقل‌های شفافیت را که مستلزم واقع بینانه بودن منابع بودجه است را دارا نیست.

وی افزود: در سال‌های اخیر به واسطه تحریم‌های ظالمانه، منابع مان را از دست دادیم که می‌توانست فرصتی برای ما قلمداد شود که متاسفانه از آن استفاده نکردیم.

ابتدایی‌ترین اصل بودجه، واقع بینانه بودن و شفافیت آن است/ اصلاح ساختار بودجه مستلزم مقدماتی می‌باشد که تاکنون فراهم نشده است

این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه بودجه را براساس یکسری درآمد‌هایی که محقق نمی‌شود، تدوین کردیم، گفت: ابتدایی‌ترین اصل بودجه، واقع بینانه بودن و شفافیت است و یک مشکل ساختاری که در دهه‌های گذشته در بودجه مان داشتیم بحث وابستگی بودجه به منابع نفتی بود که منجر به این شد که علی رغم تاکیدات رهبری اصلاح ساختار بودجه اتفاق نیافتاد که امیدواریم این اتفاق در بودجه سال ۱۴۰۰ رقم بخورد، البته خوش بین نیستم چرا که انجام چنین اتفاقی مستلزم یکسری تمهیدات و مقدماتی است که تا به امروز فراهم نشده است.

منبع: خبرآنلاین