کد خبر: 193042

تکلیف ساخت سریال‌ها در اوج کرونا چیست؟

در روزهایی که ویروس کرونا بیش از پیش در کشور رخنه کرده و هر روز بر تعداد قربانیانش می‌افزاید، عده‌ای ناچار به کار کردن هستند و عده‌ای هم به طور کامل کار و کاسبی را تعطیل کرده‌اند. در این میان تولیدات تلویزیونی همچون گذشته به کار خود ادامه می‌دهند.
اتاق خبر 24

مدتی است که اخبار بیماری بازیگران در فضای مجازی منتشر می‌شود و البته برخی هم به توصیه سازندگان، کرونایی شدنشان را پنهان می‌کنند.

حفظ سلامتی هنرمندان و عوامل پروژه‌ها از یک سو و خالی نماندن آنتن پخش و تولید محتوا برای مخاطبی که در خانه مانده از سویی دیگر، مساله‌ای است که حل آن خود تولیدکنندگان و بازیگران را هم گیج کرده است. از طرفی سیاست یک بام و دو هوای وزارت بهداشت درباره تولید یا معلق کردن پروژه ها هم بر این سردرگمی افزوده است.

علاوه بر این ها، تامین معیشت صدها نفر که در هر پروژه مشغول به کار هستند و اغلب بیمه و منبع درآمد ثانی هم ندارند و تاکنون حمایتی چشمگیر هم از جانب سازمان‌های مربوطه از آن‌ها انجام نشده، موضوع دیگری است که در این روزها بسیار قابل تامل است و ماهیت بی پشتوانه هنرمندان کشورمان را بیش از پیش به رخ می‌کشد.

تهیه‌کنندگان سریال‌های تلویزیونی این روزها بیش از هر کس اصرار به تولید سریع و بی وقفه سریال‌هایشان دارند؛ آن‌ها می‌گویند تا جای ممکن دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کرده‌اند و تشخیص اینکه آیا بازیگران یا عوامل مبتلا در جریان ساخت سریال آن‌ها کرونا گرفته‌اند یا نه غیرممکن است.

آنچه در ادامه می خوانید گفت وگو با سه تن از تهیه‌کنندگانی است که در دوران کرونا سریال ساخته‌اند.

 

هنرمندان ناچار به کار کردن در این شرایطند

سعید سعدی، تهیه‌کننده سینما و تلویزیون که فصل چهارم از سریال «بچه مهندس» را برای رمضان آماده می کند، درباره تجربه خود از تولید پروژه‌های مختلف در زمان شیوع کرونا با بیان اینکه افراد نیاز به تامین معاش دارند، اظهار کرد: با رعایت دستورالعمل‌ها با مشکلی مواجه نشدیم. به هر حال عوامل قرارداد دارند و نمی توان به آنها گفت از دستمزد خبری نیست و کار به تعویق افتاده تا زمانی که کرونا از بین برود.

تهیه کننده سریال «نجلا» در ادامه بیان کرد: نمی‌توان تصمیم غیرکارشناسانه گرفت چون تعداد زیادی پروژه در دست تولید است و حتی با کمترین افراد هم اگر تولید انجام نشود، بیکاری گسترده‌ای را در صنوف مختلف باعث می‌شود. حق و حقوق این افراد را کجا تامین می‌کند. مثل بسیاری از مشاغل و حرفه‌های دیگر که افراد ناچار به کار کردن در این شرایطند، عوامل ساخت سریال ها هم بر اساس اختیار و شرایط ویژه خودشان، حضور در پروژه‌ها را انتخاب می‌کنند و هیچ اجباری وجود ندارد.

تهیه کننده «گشت ویژه» توضیح داد: تنها اتفاقی که می‌ تواند بیفتد رعایت کامل پروتکل ها و اقدامات بهداشتی است تا خدایی نکرده کسی در زمان کار مبتلا نشود و اگر کسی هم بیمار بود خیلی زود تشخیص داده شود تا بیماری گسترش پیدا نکند. به نظرم توقف تولید عملی نیست اما ما به هر حال تابع دستورات سازمان صداوسیما هستیم.

سعدی در پایان یادآور شد: سریال «نجلا» طبق چارچوب‌ها همین تازگی تولید و پخشش به اتمام رسیده و خوشبختانه کسی حین تولید مبتلا نشد با وجود اینکه حدود ۱۵۰ نفر به صورت گردشی در پروژه حضور داشتند

۸ ـ ۹ نفر از عوامل سریال کرونا گرفتند اما ویروس پخش نشد

بهروز مفید ـ تهیه کننده «بیگانه‌ای با من است» ـ از تیرماه سال گذشته تا اوایل آبان مشغول تهیه این پروژه تلویزیونی بود که قرار است از شبکه دو سیما روانه آنتن شود.

مفید درباره ابتلای عوامل این پروژه به ویروس کرونا توضیح داد: در حین تولید این سریال خوشبختانه کمترین مشکل را پیدا کردیم، با وجودی که تعداد بازیگران این پروژه هم زیاد بودند و طی ساخته شدن این سریال ما با این بیماری دست به گریبان بودیم اما با رعایت پروتکل ها توانستیم از این شرایط عبور کنیم.

او در ادامه گفت: البته در پلان های آپارتمانی و داخلی فاصله اجتماعی خیلی نمی توانست رعایت شود اما زدن ماسک، انجام تست‌های روزانه مثل تب‌سنجی  و سنجش اکسیژن، استفاده از مواد ضدعفونی کننده و ... به صورت کامل انجام می‌شد.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا