کد خبر: 193035

لحظه شماری اتحادیه اروپا برای بازگشت آمریکا به برجام!

کارشناسان بر این باورند که اروپا بیش از سایر کشور‌ها برای بازگشت آمریکا به برجام لحظه شماری می‌کند.
اتاق خبر 24

 با پیروزی «جو بایدن» نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، مقام‌های اروپایی با استقبال از این نتیجه خواستار بازگشت واشنگتن به توافق هسته‌ای و حل و فصل اختلافات جاری با ایران شدند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا که در سال ۲۰۱۸ به‌طور رسمی کشورش را از توافق هسته‌ای با ایران خارج کرد، سعی کرد با حربه تحریم‌ها، فشار حداکثری را بر ایران وارد کند، در مقابل سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس که سه طرف برجامی ما بودند هم تحت فشار آمریکا و برخی عوامل دیگر قادر نبودند به تعهدات خود ذیل توافق هسته ای عمل کنند، لذا جمهوری اسلامی ایران هم در پنج گام تعهدات خود را کاهش داد.

اروپایی ها به دنبال راهی برای برگرداندن آمریکا به توافق هسته‌ای/ گفت‌وگوی سه مقام اروپایی با بایدن

بی‌تردید موضوع ایران و برجام یکی از اصلی‌ترین محور‌هایی است که کشور‌های اروپایی انتظار دارند بعد از حضور بایدن در کاخ سفید در دستور کار زودهنگام دولتمردان آمریکایی قرار گیرد.

«بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس، «آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان و «امانوئل مکرون»، رئیس جمهوری فرانسه به‌عنوان رهبر سه کشور تأثیرگذار اروپایی اخیرا در تماس تلفنی با جو بایدن خواستار همکاری‌های نزدیک و قابل اعتماد با یکدیگر پیرامون موضوعات چالش‌برانگیز جهانی شده‌اند.

۱۹ آبان ماه بود که «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان از دولت جدید ایالات متحده خواست در اجرای توافقنامه هسته‌ای با ایران به جامعه جهانی بازگردد. وزیر خارجه آلمان در گفت‌وگو با شبکه رادیویی آلمان (Deutschlandfunk) درباره لزوم همکاری دولت «جو بایدن» با جامعه بین الملل، گفت که ما باید دوباره به همکاری با هم برگردیم. در ایالات متحده قطعاً بحث در مورد پیوستن مجدد به توافق نامه یا احتمالاً توافق نامه گسترده‌ای وجود خواهد داشت، اگر ایالات متحده و اروپا استراتژی‌های کاملاً متفاوتی را دنبال کنند، نه در توافق هسته‌ای و نه درباره نقش منطقه‌ای ایران چیزی حاصل نخواهد شد.

 

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه ۲۱ آبان ماه در گفت‌وگوی تلفنی ۱۰ دقیقه‌ای به بایدن گفته است، آمادگی دارد تا در زمینه آب و هوا، بهداشت، مبارزه با تروریسم و دفاع از حقوق اساسی با یکدیگر همکاری کنند. او گفته است که اولویت‌های مشترک زیادی با بایدن برای همکاری دارد. 

سخنگوی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز گفت که وی با جو بایدن تلفنی صحبت کرده است و درباره اهمیت همکاری‌ها توافق داشته‌اند. سخنگوی مرکل در بیانیه‌ای گفت که او به بایدن و کامالا هریس پیروزی در انتخابات را تبریک گفت، صدراعظم این خواسته را مطرح کرد که همکاری‌های نزدیک و قابل اعتمادی در آینده با یکدیگر داشته باشند. او همچنین گفت که صدراعظم و رئیس جمهور منتخب تایید کردند که همکاری‌های کشور‌های دو سوی اقیانوس اطلس از نظر بسیاری از چالش‌های جهانی از اهمیت بالایی برخوردار است.

بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس هم به مدت ۲۰ دقیقه با بایدن تلفنی گفت‌وگو کرد و خواستار تقویت همکاری‌ها بین دو کشور انگلیس و ایالات متحده آمریکا شد. سخنگوی دفتر نخست وزیر انگلیس درباره این گفت‌وگوی تلفنی گفت که نخست وزیر و رئیس جمهور منتخب مشتاقانه در انتظار همکاری‌های نزدیک در زمینه اولویت‌های مشترک خود از مقابله با تغییرات آب و هوایی تا ارتقای دموکراسی و احیای اقتصادی مجدد پس از همه‌گیری ویروس کرونا هستند.

منبع: خبرآنلاین