کد خبر: 193026

افزایش کارمزدهای بانکی مجاز یا غیر مجاز؟

اگر چه نرخ خدمات بانکی برای سالیان سال ثابت بوده است، اما حالا نمایندگان مجلس نسبت به افزایش ۲۰ درصدی این کارمزد معترض هستند.
اتاق خبر 24

در پی انتشار خبر افزایش کارمزد خدمات بانکی پس از ۱۰ سال بسیاری از افراد از جمله " نمایندگان تازه وارد مجلس شورای اسلامی" با اظهار نظر‌های خود به این موضوع نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند و دست به مطالبه‌گری زدند.

نمایندگان مجلس این بار موضوع افزایش ۲۰ درصدی کارمزد خدمت بانکی را نشانه گرفته‌اند و نسبت به آن انتقاد کرده‌اند. برخی از نمایندگان در این خصوص می‌گویند: " باید دیوان محاسبات به این موضوع ورود کند چرا که این موضوع به منزله اقدام کاملا غیرقانونی و اخذ وجه غیر مجاز از تراکنش‌های بانکی مردم توسط دولت است. "

نماینده‌ای دیگری در واکنش به این موضوع می‌گوید: " پیشنهاد مجلس این بود که افزایش نرخ کارمزد فقط در تراکنش‌های بالاتر از ۱۰ میلیون تومان آن هم فقط برای سه نوع تراکنش اعمال شود. "

نمایندگان مجلس فکری به حال افزایش قیمت خدمات و کالاهای دیگر کنند!

کامران ندری عضو پزوهشکده پولی و مالی در در پاسخ به انتقادات نمایندگان مجلس اظهار کرد: بانک‌های خصوصی با تائید و تحت نظر بانک مرکزی می‌توانند اقدام به تغییر کارمزد‌های خدمات بانکی خود کنند. اگر بخواهیم این افزایش ۲۰ درصدی کارمزد خدمات بانکی را با افزایش قیمت کالا‌ها و خدمات دیگر در نظر بگیریم، متوجه خواهیم شد که این افزایش قابل قبول است.

او ادامه داد: مبنای این اظهار نظرها را نمی‌دانم. طبق قانون اساسی اگر دولت بخواهد درآمدی کسب کند باید از مجلس تائیدیه بگیرد و آن را در لایحه بودجه بگنجاند. همچنین اگر دولت بخواهد هزینه‌ای در هر زمینه داشته باشد، باید توسط مجلس تائید شود، اما این مسئله ربطی به مجلس ندارد.

این مقام مسئول بیان کرد: ‌ای کاش نمایندگان مجلس درباره افزایش قیمت همه محصولات آنقدر حساس بودند چرا که ۲۰ درصد کارمزد خدمات بانکی توسط بانک‌ها مسئله‌ای نیست که بخواهیم راجع به آن بحث کنیم.

وظایف ارگان‌ها را تفکیک کنید

یوسف کاووسی معاون ارزی اسبق بانک مرکزی  اظهار کرد: ورود مجلس به این مسئله از اساس بیهوده است و اصلا این موضوع مورد بحث مجلس نیست. بانک‌ها هزینه‌های خاص خود را دارند که باید این هزینه‌ها را از طریق کارمزد‌ها جبران کنند. در حال حاضر نرخ سود سپرده و نرخ سود تسهیلاتی که از مردم می‌گیرند، تقریبا با هم برابر است.

او ادامه داد: زمانی که نرخ سود سپرده و سود تسهیلاتی که از مردم می‌گیرند، باهم برابر شود، بانک‌ها هیچ سودی نمی‌برند. افزایش کارمزد خدمات بانکی اصلا رقم قابل توجهی نیست. قصد دفاع از بانک‌ها را ندارم، زیرا خسارت‌های جبران ناپذیری بر بازار دارند، اما دریافت هزینه توسط بانک بابت خدمات الکترونیکی، موضوعی است که در سراسر دنیا مرسوم است.

کاووسی بیان کرد: بانک مرکزی به بانک‌ها اجازه افزایش کارمزد‌ها را به صورت مستقل نمی‌دهد. اگر توجه کنید در حال حاضر برای صدور کارت مغناطیسی توسط یک بانک ۶ هزار تومان از افراد می‌گیرند. در صورتی که ارزش تمام شده این کارت مغناطیسی بیش از این‌هاست.

 

منبع: خبرآنلاین