کد خبر: 193021

دست شرکت‌های صوری از مناطق آزاد قطع می‌شود؟

شرکت‌های صوری که عملا بسیاری از آنها هیچ فعالیتی ندارند، مناطق آزاد را به دروازه‌های قاچاق کشور تبدیل کرده‌اند.
اتاق خبر 24

می‌گویند مناطق آزاد ایران حدود دوازده برابر مناطق این چنینی در کشورهای دیگر هستند و شکل‌گیری شرکت‌های صوری که عملا بسیاری از آنها هیچ فعالیتی ندارند، این مناطق را به دروازه‌های قاچاق کشور تبدیل کرده است. هدف اصلی ایجاد مناطق آزاد جذب سرمایه‌گذار خارجی و رونق اقتصادی در داخل کشور بود اما بنا بر نظرات کارشناسان این منطقه‌ها نتوانسته‌اند به اهداف خود جامه عمل بپوشانند.

بسیاری از شرکت‌ها از این مناطق نه برای تولید بیشتر بلکه برای واردات و کارهای دیگر استفاده می‌کنند. با گذشت بیش از ۲۰ سال از تشکیل مناطق آزاد در ایران، این مناطق نه تنها در تحقق اهداف پیش‌بینی شده برای خود موفق نبوده‌اند بلکه زمینه بروز برخی مفاسد اقتصادی را در کشور فراهم کرده‌اند. در همین رابطه کارشناسان معتقدند که بسیاری از معافیت‌ها در مناطق آزاد به جای تسهیل صادرات رشد حجم واردات و نابودی تولید داخل را رقم زده است.

در شرایط کنونی کشور که با مشکلات مالیاتی و اقتصادی فراوانی دست و پنجه نرم می کند و اضافه شدن ۹۰ منطقه ویژه اقتصادی به مناطق آزاد فعلی کار را سخت‌تر کرده و بسیاری از شرکت‌های صوری که عملا هیچ کار مثبت اقتصادی انجام نمی‌دهند تنها در بحث پرداخت مالیات دولت را دور می‌زنند و بسیاری از آن‌ها نیز راه وجود کالای قاچاق به کشور را تسهیل می‌کنند.

مجلس در سا‌ل‌های گذشته اقدام به افزایش مناطق آزاد کرد، این در حالی است که افزایش تعداد مناطق آزاد مغایر با سیاست‌های کلی کشور و آمایش سرزمینی است.؛چرا که این مناطق آزاد به‌ جای سکوی صادرات سکوی واردات به کشور بوده و هستند.

منبع: باشگاه خبرنگاران