کد خبر: 193019

روزی برای بیش از پنج میلیون ایرانی

دیابت یکى از شایع‌ترین بیمارى‌هاى مزمنى است که بشر را گرفتار کرده است.در سال ۲۰۰۳ تعداد مبتلایان به بیماری دیابت در سراسر جهان ۱۹۴ میلیون نفر تخمین زده مى‌شد. پیش بینى مى‌شود که این رقم تا پایان سال ۲۰۲۵ در نتیجه طولانى شدن عمر مفید افراد، سبک زندگى بى‌حرکت و غیرفعال و تغییر الگوهاى رژیم غذایى به ۳۳۳ میلیون نفر برسد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

دیابت یکی از تهدیدهای اصلی برای سلامت بشریت در قرن  21 میلادی است. درطول 40 سال گذشته تغییرات چشمگیری در محیط زیست ، رفتارها وشیوه های زندگی انسانها رخ داده که سبب رشد صعودی شیوع چاقی و دیابت شده است. دلایل زیادی وجود دارد که ثابت می کند رشد شیوع دیابت نوع 2 در دهه آینده نیز ادامه خواهد یافت و لذا دیابت نوع 2 یکی از معضلات سلامت جهانی و علت اصلی و عمده مرگ ومیر و ناتوانی طی سالهای آتی خواهدبود. عوارض عروقی دیابت در طول حیات بیماران به افزایش بسیار زیاد سکته های قلبی و مغزی، نارسایی کلیوی ،‌نابینایی و قطع عضو منجر خواهد شد

دیـابت چیــــست ؟

دیابت یک عارضه ناشی از اختلال در تولید و یا عملکرد انسولین در بدن است. انسولین هورمون یا ماده‌ای است که در لوزالمعده (پانکراس) تولید می‌شود و سلول‌ها را قادر می‌سازد تا گلوکز را از خون بگیرد و برای تولید انرژی استفاده کنند.در صورتی که لوزالمعده فرد مبتلا به دیابت، انسولین مورد نیاز بدن را تولید نکند (دیابت نوع یک) و یا انسولین در لوزالمعده کم تولید شود یا انسولین تولید شده موثر واقع نشود (دیابت نوع دو) در نتیجه افراد مبتلا به دیابت نسبت به دیگر افراد در سوخت و ساز بدن خود نمی‌توانند به خوبی از گلوکز یا قند استفاده کنند. در نتیجه قند خون آنان به مقدار قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌یابد.افزایش قند خون را «هیپرگلیسمی» می‌نامند. افزایش قند خون سبب ایجاد عارضه‌های زودرس و دیررس در بدن می‌شود، اگر دیابت پیشگیری و درمان نشود، بسیاری از این عوارض می‌توانند سبب کاهش کیفیت زندگی برای فرد مبتلا به دیابت و خانواده او شود و احتمالاً خطر مرگ او را نیز تهدید می‌کند.

22 سال است که در سراسر جهان روز 14 نوامبر برابر با 23 آبان ماه، روز جهانی دیابت نامگذاری شده است. علت انتخاب 14 نوامبر (23 آبان) بعنوان روز جهانی دیابت به مناسبت سالروز تولد فردریک بانتینگ (کاشف انسولین)است. بانتینگ و چارلزبست در سال 1922 انسولین را به جهانیان ارائه کردند

هدف از نامگذاری این روز.

هدف از برگزاری این روز، شناساندن دیابت و تشویق وترغیب جامعه جهانی به پیشگیری ومراقبت از این پدیده روز افزون است. در جهان، در هر 10 ثانیه، یک نفر به دلیل دیابت فوت می کنند و2نفر نیز به دیابت مبتلا می شوند. هر سال، هفت میلیون نفر در جهان به عده دیابتی ها افزوده می شود به طوری که تا سال 2030 جهان بیش از 500 میلیون نفر دیابتی رادر خود جای خواهد داد، بخصوص در قاره آسیا ! تعداد80%  مبتلایان به دیابت متعلق به کشورهایی خواهند بود که وضع اقتصادی متوسط رو به پایین داشته باشند

برنامه های رادیو تلویزیونی ، رخدادهای ورزشی ، غربالگری رایگان برای تشخیص ابتلا به دیابت و عوارض آن ، گردهمایی های عمومی ، تهیه پوستر و پمفلت ،برگزاری کارگاه های دیابت ، ‌کنفرانس های خبری ، چاپ مقالات در روزنامه ها و مجلات و فعالیتهای مختلف دیگر برای کودکان و نوجوانان برخی ازمهمترین برنامه هایی هستند که در این روز اجراء می شوند

چه زنانی در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند؟

شعار درنظرگرفته شده برای سال های 2014 تا 2016، با تمرکز بر شروع هر روز با صبحانه کامل، زندگی سالم از صبحانه آغاز می شود' انتخاب شده است. صبحانه کامل و سالم سطح قند خون را در تمام روز کنترل می کند که یک فاکتور مهم برای بیماران دیابتی است.

شعار امسال روز جهانی دیابت "دیابت و زنان: حق ما داشتن آینده ای سالم "است.

تمام زنان 30 سال و بالاتر که حداقل یکی از مشخصات زیـر را داشته ‌باشند در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند:

 زنانی که اضافه‌وزن دارند و یا چاق هستند

زنانی که یکی از اقوام درجه یک خانواده ( پدر، مادر، خواهر و یا برادر) آنها سابقه‌ی ابتلاء به دیابت را دارند.

زنانی که در یکی از بارداری‌های قبلی خود سابقه‌ی دیابت بارداری دارند.

زنان باردار (در هر گروه سنی)

عدم آگاهی در مورد دیابت بسیار نگران کننده است.

علائم دیابت نوع ۲ که شایع ترین نوع دیابت است، حدود ۹۰ درصد از مبتلایان را دربر می گیرد. این نوع دیابت، بسیار خفیف است و معمولاً قابل تشخیص نیست. از هر دو نفر مبتلا به دیابت، یک نفر، از بیماری خود اطلاعی ندارد و اکثریت قریب به اتفاق این افراد، مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند.

در صورت عدم مدیریت و درمان، دیابت می تواند منجر به عوارض جبران ناپذیری در مسیر زندگی فرد مبتلا شود؛ عوارضی مانند از دست رفتن بینایی، قطع عضو، نارسایی کلیه، حمله قلبی، سکته مغزی و

آیا کرونا برای بیماران «دیابتی» خطرناک است؟

سد الله رجب، رئیس انجمن دیابت ایران، در پاسخ به این پرسش که «میزان خطر ابتلای دیابتی‌ها به کرونا چگونه است؟»،گفت: در چند هفته اخیر شیوع کرونا در کشور تشدید پیدا کرده و تعداد مرگ‌ و میرها رو به افزایش است. این موضوع می‌تواند تاثیر نگران کننده و ترس در همه افراد به خصوص دیابتی‌ها به وجود آورد.

وی خاطرنشان کرد: اکثر متخصصان با بیان اینکه دیابتی‌ها بیشتر در معرض خطر کرونا قرار دارند این ترس را در آنها بیشتر می‌کنند.

رییس انجمن دیابت ایران بیان کرد: افراد دیابتی نباید هیچ ترسی داشته باشند. این نکته فقط در خصوص افرادی که سالها دیابت داشته، قندخون خود را کنترل نکرده‌اند، دچار عوارضی مانند بیماری قلبی - عروقی و کلیوی شده و به تبع آن داروهای خاص مصرف می‌کنند و دچار ضعف شدن سیستم ایمنی شده‌اند، مصداق دارد.

رجب به افراد دیابتی توصیه کرد: دیابتی‌ها به خصوص افرادی که قند خون طبیعی دارند، از کرونا نترسند و تمام پروتکل‌های بهداشتی سازمان جهانی بهداشت را رعایت کنند و دائماً قند خون خود را در منزل کنترل کنند.

وی متذکر شد: اگر هموگلبین شان زیر ۷.۵ بود، اصلا نباید از کرونا بترسند و قند خون خود را در حد طبیعی نگه دارند.

امروزه از هر ۱۱ نفر ۱ نفر مبتلا به دیابت است، از هر ۴ نفر دیابتی ۳ نفر در کشور‌های در حال توسعه هستند، از هر ۲ نفر دیابتی ۱ نفر از دیابت خود بی خبر است. در کشور ما نیز بیش از ۱۲% جمعیت بالای ۲۰ سال مبتلا به دیابت میباشند و در عرض ۳۰ سال گذشته تعداد دیابتی‌ها به بیش از ۱۳ برابر رسیده است. به همین منظور وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ۲۳ الی ۳۰ آبان ماه سال جاری را هفته ملی دیابت اعلام نموده و طی هفته دیابت جای جای کشور به پدیده دیابت میپردازند، با توجه به اهمیت نقش پرستاران در تیم درمانی که جاسلین در سال ۱۹۲۴ به اهمیت آن پی برده بود، شعار روز جهانی دیابت" پرستاران در دنیای دیابت تغییر ایجاد می‌کنند" از طرف فدراسیون بین المللی دیابت انتخاب شده است.