کد خبر: 193017

کمک سپاه به دولت فعلی از دولت‌های قبلی بیشتر است

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌گوید به همه دولت‌ها با گرایشات مختلف سیاسی اعلام کردیم که آماده کمک هستیم. به دولت فعلی نسبت به دولت‌های قبل کمک بیشتری کردیم، با اینکه در برخی موارد نا مهربانی‌ها دیده شد، اما به این دولت بیشتر کمک شده است.
اتاق خبر 24

 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که انعکاس خواست قلبی امت اسلامی است، در اصل ۱۵۰ تصریح دارد «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در نخستین روزهای پیروزی این انقلاب تشکیل شد، برای ادامه نقش خود در نگهبانی از انقلاب و دستاوردهای آن پابرجا می‌ماند. حدود وظایف و قلمرو مسئولیت این سپاه در رابطه با وظایف و قلمرو مسئولیت نیروهای مسلح دیگر با تاکید بر همکاری وهماهنگی برادرانه میان آن‌ها به وسیله قانون تعیین می‌شود».

 

گزارهٔ «نگهبانی از انقلاب و دستاورد‌های آن» موضوعی است که سپاه پاسداری انقلاب اسلامی در بیش از چهار دهه گذشته به خوبی از عهدهٔ آن برآمده و رویداد‌های ریز و درشت سال‌های مختلف، مؤید این ادعاست. روزگاری که انقلاب اسلامی یک نهال نوپا بود، سپاه پا به پای آن حرکت و البته رشد کرد؛ روزی غائله‌های تجزیه‌طلبی را در مرز‌ها خواباند، روزی دیگر از مرز‌ها در هشت سال دفاع مقدس دفاع کرد؛ روزی با نفوذ فرهنگی به مقابله برخاست و امروز نیز در جنگ تمام عیار اقتصادی به کمک دولت و سایر قوا آمده است که ان‌شاءالله به سلامتی از گردنهٔ آزاردهنده نیز عبور کنیم. البته که همچنان با پدیدهٔ شوم نفوذ در حال مبارزه است.
 

سپاه این مجموعهٔ بر آمده از جوانان انقلابی اوایل انقلاب، توصیه رهبر کبیر انقلاب اسلامی را که بعد از نامه پذیرش قطعنامه ۵۹۸ (۲۵ تیر ماه ۱۳۷۶) فرمودند: «بغض و کینه انقلابی‌تان را در سینه‌ها نگه دارید؛ با غضب و خشم بر دشمنانتان بنگرید؛ و بدانید که پیروزی از آن شماست.» آویزه گوش کرد و بعد از چهار دهه نتیجه عینی آن را می‌بینیم؛ نتیجه‌ای که یک روز گران‌ترین هواپیمای بدون سرنشین رژیم تروریستی آمریکا را حین تجاوز به سرزمین‌های آبی‌مان با سلاح‌های کاملاً ایرانی پَرپَر می‌کنیم و دیگر روز نفتکش‌های‌مان را با پرچم سه رنگ و زیر سایه اقتدار نظامی کشورمان به ونزوئلا راهی می‌کنیم.

 

نیاز به یادآوری نیست که چنین اقتداری مرهون خون هزاران شهید گلگون‌کفن است که زندگی خود را وقف رفاه و آسایش ملت کرده بودند؛ شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی عزیز یکی از همین شهداست که بیش آر چهار دهه برای تضمین تأمین امنیت این مرز و بودم آرام و قرار نداشت و نهایتاً به آن چیزی که به خاطر آن کوه‌ها و دشت‌ها را پیموده بود، دست یافت. شهید حسن طهرانی‌مقدم، شهید مجید شهریاری، شهید محسن حججی و ... این فهرست بلند است.
 

هرچند بودند و هستند جریان‌های حزبی که مدعی‌اند آن‌ها به دنبال رفاه مردم هستند، اما رویه‌ها نشان می‌دهد رفاه خودشان به همه منافع مردم ارجح است و اگر پای تضاد منافع باشد حتماً مردم را قربانی می‌کنند! این‌ها غالباً کسانی هستند که دین‌شان سیاسی است تا آنکه سیاست‌شان دینی باشد.

صبح یک روز پاییزی که نم نم باران زمین پایتخت؛ این شهر خسته از مدیریت فشل و مدعیان مدیریت را خیس کرده بود در یکی از ساختمان‌های سپاه مستقر در شرق تهران با حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبدالله حاجی‌صادقی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به گفت‌وگو نشستیم.

 

او متولد دوم تیرماه سال ۱۳۳۹ در شهرستان دهاقان استان اصفهان است و در سال ۱۳۹۰ با تأیید و موافقت فرماندهی کل قوا و با حکم نماینده ولی فقیه در سپاه به عنوان جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه منصوب شد و نهایتاً اسفند ۱۳۹۶ با حکم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی به نمایندگی ولی فقیه در سپاه منصوب شد.

مشروح گفت‌وگوی حدود ۹۰ دقیقه‌ای تحریه‌ای سیاسی خبرگزاری میزان با نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به قرار زیر است.

 

                                                                       عناوین مهم گفت‌وگو
- انقلاب اسلامی طی چهار دهه گذشته فراز و نشیب زیاد داشته ولی هرگز توقف نداشته است
- عبور کشور از بحران‌ها با رهبری بی‌نظیر مقام معظم رهبری، دوست و دشمن را شگفت زده کرده است
- هدف سپاه از ورود به صحنه اقتصاد کاسبی نیست، کار اقتصادی نمی‌خواهیم بکنیم
- قدرت را مطلوب به ذات نمی‌دانیم اما می‌گویم بدون قدرت که مورد تأکید قرآن است به امنیت نمی‌رسیم
- سپاه برای قوی شدن کشور و نظام دنبال این نیست که به نام کی تمام شود
باکی نداریم بگوییم به مردم فلسطین، حزب الله و حماس که با رژیم اشغالگر قدس مبارزه می‌کند، کمک می‌کنیم
آمادگی و قدرت نظامی ورود قدرتمند در برخورد با هر تهدیدی از ناحیه دشمن را در هر جایی دارد
- به دولت فعلی نسبت به دولت‌های قبل کمک بیشتری کردیم، با اینکه در برخی موارد نا مهربانی‌ها دیده شد
- مهم این است مدیران کشور بخواهند و از کمک گرفتن از سپاه، ارتش و نیروهای مسلح برای کمک به آبادانی نترسند
سپاه همه چیز خود را در خدمت به مردم قرار داده است، هر جایی که مردم درد بکشند ما هم  این درد را احساس می‌کنیم

- اولین بار است که هم‌زمان با مناسبت ۱۳ آبان، پرچم آمریکا به عنوان نماد استکبار در این کشور(آمریکا) به آتش کشیده شد
اساس تحریم‌ها در زمان اوباما گذاشته شد، ترامپ میوه کار اوباما را چید، شاید سناریوی اجرای نقشه با هم تفاوت می‌کرد
- تفکری دنبال این است که بگوید با آمریکای ترامپ نمی‌توان کنار آمد و مسائل را حل کرد، اما با آمریکای بایدن می‌شود یعنی این تفکر در صدد تمایز قائل شدن بین دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان است ولی ما معتقدیم رنگ استکبار عوض می‌شود، ولی ذات استبکار عوض نمی‌شود
ارادت‌مندان به حاج قاسم در لبنان، سوریه و عراق خیلی جدی‌تر از من و شما در بحث انتقام خون حاج قاسم هستند
- سپاه، اجازه هیچ تحرکی به گروهک‌های تروریستی و معارض در مرز‌های کشور نمی‌دهد
- هشدار جدی داده‌ایم در صورتی که تکفیری‌ها به مرز ایران نزدیک شوند گورشان کَنده می‌شود
- قیاس ملت ایران با مردم زمان معاویه کار پستی است، ملت ایران به هیچ عنوان به مردم زمان معاویه که امام علی (ع) خطاب به آن‌ها فرمودند: «خدا مرگتان بدهد، نامردها» و یا مردم زمان امام حسن (ع) شبیه نیستند
- حاج قاسم و هم‌رزمان ایشان در نیرو‌های مسلح پوزه رژیم آمریکا را در سوریه و عراق به خاک مالیدند نه برجام
- شفافیت و صراحت رئیس قوه حضرت آیت الله رئیسی جای سپاسگزاری و تقدیر دارد
- با ورود قوه مشکل خیلی از کارخانجات که در آستانه تعطیلی بودند و یا تعطیل شده بودند حل شده است و سفر استانی آیت الله رئیسی در تحقق این امر بسیار تأثیرگذار بوده است

 

فراز و نشیب آری، ولی توقف هرگز
میزان: بدواً از اینکه وقت‌تان را در اختیار خبرگزاری میزان قرار دادید، سپاسگزارم. مستحضرید طبق اصل ۱۵۰ قانون اساسی، نقش سپاه «نگهبانی از انقلاب و دستاورد‌های آن» است برای ورود به بحث درباره این اصل مهم قانون اساسی بفرمایید که تا چه میزان محقق شده است و ارزیابی شما از آن چیست؟

حاجی‌صادقی: بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم. ابتدا از شما و همه دست‌اندرکاران خبرگزاری میزان که زحمت می‌کشید تشکر می‌کنم و امیدوارم بحث مفیدی داشته باشیم. انقلاب اسلامی طی چهار دهه گذشته فراز و نشیب زیاد داشته ولی هرگز توقف نداشته است، سنگرهای کلیدی جهان را که امام (ره) وعده داده بودند، یکی پس از دیگری در حال فتح کردن است، قلوب ملت‌ها مهم‌ترین سنگری است که جمهوری اسلامی ایران در حال فتح آن است و دشمنان هم به عقب نشینی‌های‌شان در این چهار دهه اذعان دارند، فراز و نشیب و سختی داشتیم، ولی به برکت استقامت و بالاتر از آن ولایتمداری ملت ایران، انقلاب اسلامی در این مدت توقف نداشته است.

میزان: مصداقی هم بفرمایید
حاجی‌صادقی: بله عرض می‌کنم، رژیم اشغالگری که با تکبر نیل تا فرات می‌گفت، الان دور خودش حصار و دیوار‌های آهنی و فولادی می‌گذارد تا بچه حزب الهی‌ها سراغش نروند و رژیمی که می‌خواست منطقه را بگیرد الان برای موجودیت ناراحت است که مثلاً چقدر از آن ۲۵ سالی که رهبر حکیم انقلاب اسلامی فرمودند باقی‌مانده است، سنگ دست فلسطینی‌ها امروز به موشک تبدیل شده است و این یک واقعیت است.

امام راحل و مقام معظم رهبری، دو هدیه الهی به ملت ایران

امام راحل و اکنون مقام معظم رهبری دو هدیه خاص خداوند به ملت ایران هستند و خداوند هوای ملت ایران را دارد، عبور کشور از بحران‌ها و گردنه‌های مشکلات و تحریم‌ها و گذر از فتنه‌ها با رهبری بی‌نظیر مقام معظم رهبری، دوست و دشمن را شگفت زده کرده است، با احترامی که برای همه از جمله حوزه‌های علمیه، ارتش جمهوری اسلامی و نیرو‌های دیگر و همه قوا با نقش آفرینی‌های مهم در انقلاب اسلامی داریم، اما معتقدم بعد از در درجه اول رهبر معظم انقلاب و در درجه دوم سپاه و بسیج به تبعیت از ایشان سنگر نشین خط مقدم انقلاب هستند.

هدف سپاه از ورود به صحنه اقتصاد کاسبی نیست
میزان: این تبعیت و به عبارتی لبیک گفتن به فرمان رهبر حکیم انقلاب در همه برهه‌ها و هر زمینه‌ای که لازم باشد، است، تلاش به دولت‌ها در حوزه اقتصادی هم در همین راستا قابل ارزیابی است؟
حاجی‌صادقی: با توجه به فلسفه وجودی سپاه و تکلیف دفاع از انقلاب و حفظ و نگهداری از انقلاب و دستاورد‌های آن، هرکجا انقلاب تهدید شود، ما حضور داریم و از نظام جمهوری اسلامی دفاع می‌کنیم. هدف سپاه از ورود به صحنه اقتصاد کاسبی نیست، کار اقتصادی نمی‌خواهیم بکنیم، این تعبیر و معنای غلطی است، سپاه در عرصه سازندگی، محرومیت‌زدایی و کمک به توسعه زیرساخت‌های کشور ورود کرده است و این به معنای کار اقتصادی متعارف نیست. می‌خواهیم با استکبار در میدان جنگ اقتصادی که علیه ما به راه انداخته است، بجنگیم و در مسائل فرهنگی هم با استکبار نبرد می‌کنیم، زیرا کار سپاه، جنگیدن با استکبار در عرصه نرم، نیمهَ سخت و سخت است و ما این افتخار را داریم و خوشحالیم بعد از۴۰ سال وقتی به محضر مقام معظم رهبری می‌رسیم محور صحبت‌های ایشان این است که «از سپاه راضی هستم؛ صددرصد هم راضی هستم، اما قانع نیستم»؛ هرگز سپاه متوقف نمی‌شود، چون ما در ادبیات دینی خود داریم می‌گوید؛ اگر کسی از وضع موجودش راضی بود سقوط می‌کند، ما راضی نیستیم، چون رهبر فرمود قانع نیستم و معتقدیم باید قدم‌های بزرگتری را برداریم و کار‌هایی انجام دهیم که عالم را آماده نهضت حضور کنیم. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی باشخصیتی آمیخته با اخلاص، معنویت، روحیه جهادی، انقلابی و ولایت‌مداری همواره سنگر نشین خط مقدم انقلاب است، دنیا بداند هر کجا تهدیدی را برای انقلاب ببینیم ما آنجا خواهیم بود.

 

منبع: میزان