کد خبر: 193015

قیمت ملک در تهران 5 برابر کلان‌شهرهای دیگر

معاون شهرسازی شهردار تهران با اشاره به سرانجام ساخت خانه‌های 30 متری گفت: قیمت ملک در تهران 5 برابر کلان‌شهرهای دیگر است و ارائه تراکم بیشتر سبب افزایش قیمت مسکن در تهران می‌شود.
اتاق خبر 24

موضوع مسکن یکی از مسائلی است که بسیاری از شهروندان در حال حاضر جهت تأمین آن با مشکل مواجه شده و گرانی و تورم در قیمت مسکن و اجاره‌بها در پایتخت بسیار تأثیر گذاشته است.مسؤولان طی سال‌های گذشته وعده‌های زیادی جهت کاهش نرخ قیمت مسکن در شهرهای مختلف از جمله پایتخت داده‌اند ولی تا کنون نه تنها این موضوع محقق نشده بلکه روند افزایشی قیمت مسکن ادامه‌دار بوده است. ساخت واحدهای کوچک مقیاس از جمله رویکردهایی است که برخی جهت خانه‌دار شدن افراد در پایتخت پیشنهاد کرده‌اند البته این موضوع مخالفینی هم دارد. درباره موضوع ساخت واحدهای کوچک مقیاس، ارائه تراکم و میزان صدور پروانه و دیگر مسائل مربوط به شهرسازی در پایتخت با عبدالرضا گلپایگانی، معاون شهرسازی شهردار پایتخت به بحث و گفت‌وگو نشستیم:

 

وضعیت تراکم در پایتخت در حال حاضر چگونه است و تراکم‌فروشی در تهران چقدر در تغییر قیمت مسکن تأثیرگذار است؟

متأسفانه انگاره‌ای از گذشته در نگاه به ملک در تهران وجود داشته است، مبنی بر اینکه «هر چه تراکم ساخت بیشتر باشد، قیمت زمین و خانه ارزان‌تر می‌شود» اما آیا این نگاه در همه‌جا درست است و می‌شود آن را به شرایط تهران تعمیم داد؟ تجربه 50 سال گذشته درباره تهران این پیش‌فرض را تأیید می‌کند؟ در این زمینه بررسی‌هایی شده که نشان می‌دهد این تصور و نگاه درست نیست و چنین نتیجه‌ای را به همراه نداشته است.

 تراکم بیشتر سبب افزایش قیمت مسکن در تهران شد

سال 91 وقتی دو طبقه به زمین‌های تهران اضافه کردند و مجوز تراکم بیشتر داده شد، روند رشد قیمت مسکن در تهران نسبت به بقیه نقاط کشور تشدید شده است، یعنی تراکم بیشتر دادن سبب افزایش قیمت مسکن در تهران شده است، این یک واقعیت روی‌داده و نتیجه‌گیری کارشناسی است.

قیمت ملک در تهران 5 برابرکلان‌شهرهای دیگر 

قیمت ملک در تهران نسبت به سایر شهرها چند برابر است؟

قیمت ملک در تهران 5 برابر کلان‌شهرهای دیگر است حتی قیمت ملک در تهران با کلان‌شهرهای دیگر دنیا هم قابل‌مقایسه است.  طبقه‌های اضافه‌ می‌تواند سبب افزایش بهای خانه و ملک شود. طبقات اضافه یک امتیاز ویژه و یک رانت در حوزه بهره‌کشی از زمین بوده است و این توزیع رانت، سود سرشار برای مالک زمین ایجاد می‌کند.

در اقتصادی که زمینه‌های تولید سرمایه و کاربست مولد از دارایی بسیار کم است و بازارهای سرمایه با ریسک بالا روبرویند، نقدینگی و پول یکجا جذب این بازار می‌شود و این حجم بالای نقدینگی و گردش بالای پول سبب گرانی بیش‌ از اندازه در ملک  شده است، در این روند سرمایه کلان ملی جذب ساخت‌وساز و بورس‌بازی زمین در پایتخت شده است. 

 تقاضا برای خرید ملک برای پاسخ به نیاز مسکن نبوده است

این سود سرشار و این سرمایه تقاضا برای خرید ملک را افزایش داده و افزایش تقاضا، بیشتر شدن قیمت‌ و روند تصاعدی آن را به همراه داشته است، شوربختانه بخش بزرگی از این تقاضا، برای تولید واقعی و برای پاسخ به نیاز خانه و مسکن نبوده است،  بلکه برای پاسخ گفتن به سود مورد انتظار کسی بوده که پولش را به سمت حوزه اقتصادی ملک آورده است. برای حفظ ارزش دارایی و نه تولید سرمایه بوده است. 

300 هزار واحد مسکونی خالی در تهران 

شاهد آشکار این ادعا ساخت و تولید خانه‌هایی است که تعداد زیادی از آن فروش نرفته و خالی است! بر اساس آمار  سال 95، 300 هزار واحد مسکونی خالی در تهران وجود داشته است که این خانه‌ها درواقع برای سوددهی بیشتر و نه برای  فروش و بهره‌برداری تولید شده است. 

منبع: جام نیوز